Meningitída je mimoriadne nebezpečná, pretože vyvoláva hnisavé zápaly mozgových blán alebo meningokokovú sepsu, čiže otravu krvi. Pôvodcom invazívneho meningokokového ochorenia je baktéria Neisseria meningitidis, ktorou sa dá nakaziť podobne ako chrípkou či nádchou - teda kvapôčkovým prenosom. Baktérie vstupujú do tela sliznicou nosohltanu. Ak je sliznica narušená, je riziko rozvinutia choroby vyššie.
Zápal mozgových blán má však v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľný. Vysokú horúčku s rýchlym nástupom sprevádza zimnica, nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy.
Tieto príznaky však nie sú jednoznačné, že ide o meningokokové ochorenie prezradia až krvné výrony na koži. Vtedy už môže byť neskoro. Organizmus je zaplavený baktériami a malému pacientovi ide o život. Aby sa zabránilo tragickým následkom, je pri meningitíde nevyhnutná rýchla diagnostika a liečba. Za rok sa na Slovensku objaví okolo 50 prípadov meningitídy. Približne jeden z desiatich chorých napokon chorobe podľahne.
Najohrozenejšou skupinou sú pritom deti do piatich rokov, ktorých imunitný systém ešte nie je dostatočne silný.