Hemoroidy sú žily v konečníku a máme ich úplne všetci. Pri nadmernom tlaku sa tieto cievy v konečníku rozšíria, krv sa v nich hromadí a môžu sa vytvárať uzly. Ide o hemoroidálne ochorenie, ktoré skrátene nazývame hemoroidy alebo zlatá žila.
Za vznik hemoroidov su najčastejšie zodpovedné dedičné predispozície. U žien má na vznik zlatej žily vplyv tiež tehotenstvo, u oboch pohlaví potom sklony k zápche, tiež venovanie sa silovým športom, práca s ťažkými bremenami, kedy sa často zvyšuje brušný tlak a tým pádom aj tlak v panvových žilách. Hemoroidy sa vyskytujú rovnako u mužov aj u žien.
Ochorenie má 4 štádiá:
1. štádium – žily sú len mierne rozšírené, nerobia problémy, občas sa objavia stopy krvi na toaletnom papieri.
2. štádium – žilový pletenec sa pri vyprázdňovaní vysúva do análneho otvoru, ale spontánne sa vráti späť, môžete cítiť svrbenie, pálenie, občas krvácanie. Ako liečba postačia pri oboch štádiách čapíky, maste, sedavé kúpele, úprava životosprávy. Lekár môže predpísať venotoniká, lieky na posilnenie žilovej steny.
3. štádium – zlatá žila sa nevracia do análneho otvoru spontánne, no dá sa zasunúť ručne
4. štádium – hemoroidy väčších rozmerov vyčnievajú stále z konečníka a nedajú sa zasunúť späť, sliznica sa často zapaľuje a krváca. Pri týchto dvoch štádiách sa odporúča chirurgická liečba.
Rizikové faktory:
- vrodená nedostatočnosť žilovej steny
- dlhé státie či sedenie, vrátane vysedávania na WC
- silové športy
- zadržiavanie stolice
- práca s ťažkými bremenami
- tehotenstvo
- nadváha
- príliš korenené a solené jedlá
Vyšetrenia:
Konečník je potrebné vyšetriť palpačne, prstom. Ide o nebolestivé, skôr psychicky nepríjemné vyšetrenie. Lekár zvykne pacienta objednať aj na ambulantné vyšetrenie rektoskopom, ktorým dokáže vizuálne posúdiť stav dolnej časti hrubého čreva do hĺbky asi 15 cm a určiť diagnózu. Večer aj ráno pred týmto vyšetrením treba použiť glycerínový čípok a vyprázniť sa.