Fixné aparáty sa nasadzujú spravidla až vtedy, keď má dieťa už všetky zuby trvalé, ale prvá návšteva u čeľustného ortopéda je vhodná medzi siedmym až deviatym rokom. Lekár rozhodne, či a kedy začať s liečbou. Tá niekedy štartuje nosením snímateľného strojčeka. Každý pacient má vlastný liečebný plán, ktorý sa nedá zovšeobecniť.
Nečudujte sa, ak dieťaťu spočiatku nalepia fixný aparát len na horné zuby a až po čase aj na spodné. Čeľustný ortopéd si potrebuje pripraviť pomery v ústach tak, aby dieťaťu drôtiky nezavadzali. A dieťa takýto postup na etapy aj ľahšie znesie. Pri pravidelných kontrolách, približne raz za dva mesiace, sa drôtiky napružujú, a raz za tri mesiace sa vymieňajú, lebo materiál sa unaví. Pripravte sa na to, že drôtiky v ústach budú dieťa „zdobiť“ asi dva roky. Ak sa dá fixný aparát dolu príliš skoro, chyba, pre ktorú ho pacient nosil, sa vráti.
Odstránením fixného aparátu ale liečba nekončí. Pacientovi sa dá snímateľný aparát. Ide o takzvanú retenčnú fázu liečby, ktorá udržuje dosiahnutý výsledok. Na spodné zuby sa zvykne z vnútornej nalepiť fixný retainer, špeciálny pásik, ktorý môže ostať v ústach aj roky, kým sa sám neodlepí. Pretože zuby majú stále tendenciu vrátiť sa do pôvodnej odchýlky. Snímací aparát sa má dávať do úst na noc ešte po obdobie aspoň dvoch až troch rokov. Na kontrolu sa s ním chodí asi raz za tri mesiace.