Pri podozrení na diastázu brušných svalov si môžete urobiť doma jednoduché samovyšetrenie. Ak ste boli tehotná, smerodatný stav je asi 2 až 3 mesiace po pôrode. Ako na to? Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, zdvihnite hlavu, pozerajte sa na brucho a napnite brušné svaly. Potom si pomocou ukazováčika a prostredníka „zmerajte“ medzeru medzi brušnými svalmi v strede brucha. Pokiaľ je užšia ako vaše dva prsty vedľa seba, diastázu nemáte. Naopak, ak je medzera väčšia, veľmi pravdepodobne ide o diastázu. Potvrdzuje ju aj „strieška“, ktorá sa vám utvorí pri napnutí svalov nad pupkom.
Aj keď sa diastáza dá vnímať skôr ako estetický problém, v skutočnosti môže spôsobovať aj zdravotné ťažkosti. Patria k nim bolesti chrbtice - krčnej, hrudnej i driekovej -, problémy s trávením, s peristaltikou čriev, s oslabeným panvovým dnom a dokonca aj s inkontinenciou, únikom moču.
Diastáza nebolí, môžete však mať pocit jemného pálenia.
V rozostupe medzi svalmi sa môže vytvoriť menšia hernia, do ktorej sa väčšinou dostane tuk. Vtedy vzniká bolesť a je nutné operovať čo najskôr.