MENU
novinky-a-odbornici

Zvláštny „post-covidový syndróm“: Prečo sú niektorí ľudia po vyliečení dlhodobo unavení?

Niektoré symptómy môžu pretrvávať aj mesiac po vyliečení a u niekoho môžu byť aj trvalé.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Zvláštny „post-covidový syndróm“: Prečo sú niektorí ľudia po vyliečení dlhodobo unavení?

Niektorí pacienti s Covid-19 môžu pociťovať príznaky ochorenia veľmi dlhú dobu a zdravotné komplikácie sa môžu objaviť aj mesiace po vyliečení.

Tým, že prekonáte ochorenie Covid-19 ešte nemusíte mať úplne vyhraté.  Až 9 z 10 ľudí, ktorí mali vážny priebeh tejto choroby, sa mesiac po zotavení sťažovali na pretrvávajúce symptómy, uvádza The Telegraph. 

Únava, problémy s dýchaním 

Vedci zistili, že drvivá väčšina pacientov sledovaných po vyliečení sa z ťažkej infekcie Covid-19 v Taliansku, mala pretrvávajúce symptómy. Únava bola najčastejším dôsledkom, sťažovalo sa na ňu 53% ľudí, zatiaľ čo 43% malo problémy s dýchaním a viac ako 20% malo bolesti kĺbov alebo hrudníka.  Až 87 % pacientov uviedlo, že aspoň jeden z príznakov Covid-19 u nich pretrval dlhodobo.

Táto talianska štúdia bola uverejnená v odbornom časopise JAMA. Odborníci v rámci nej sledovali zdravotný stav 143 ľudí, ktorých priebeh infekcie bol závažný a museli byť hospitalizovaní. Aj keď má štúdia podľa viacerých kritikov malú vzorku pacientov a chýba v nej kontrolná skupina, výsledky zaujali mnohých expertov.

Postcovidový syndróm 

Na možné zdravotné následky ochorenia, upozornil medzi prvými aj popredný americký infektológ Anthony Fauci. Lekári v USA si všimli množstvo pacientov s „post-vírusovým syndrómom“, ktorý môže pretrvať aj niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia. Symptómy sa podľa jeho slov podobajú na syndróm chronickej únavy, ktorý sa prejavuje vyčerpanosťou aj problémami s koncentráciou. 

To, že „postcovidový syndróm“ existuje naznačujú aj odpovede používateľov aplikácie Covid-19, ktorú vyvinuli výskumníci King’s College London. Prostredníctvom tejto aplikácie mohli ľudia, ktorí prekonali Covid-19 nahlasovať, aké príznaky koronavírusovej infekcie sa u nich objavili. Približne 1 z 10 používateľov uviedol, že mal zdravotné problémy aj po 8 až 10 týždňoch.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia