MENU
novinky-a-odbornici

Zvažujete operáciu na zlepšenie zraku? Nedajte sa nachytať!

Female,Face,,Cut,In,Half,To,Present,Before,And,After
Novinky a odborníci

Zvažujete operáciu na zlepšenie zraku? Nedajte sa nachytať!

Rozhodujete sa pre laserovú operáciu očí, aby ste mohli odložiť okuliare? Než si vyberiete zariadenie, ktorému vložíte do rúk svoj zrak, všimnite si pár dôležitých vecí.

Veľmi dôležité je najprv podstúpiť dôkladné predoperačné vyšetrenie, ktoré môže trvať aj tri hodiny. Absolvovať ho v ten istý deň ako zákrok ale nie je vhodné. Kliniku, ktorá vám sľúbi vyšetrenie aj odstránenie dioptrií v priebehu jedného dňa si preklepnite, hlavne referencie a skúsenosti pacientov, ktorí už na nej boli. Podobná opatrnosť nezaškodí aj v prípade rôznych "akčných" cenových ponúk.

"Počas vyšetrenia sa aplikujú do oka kvapky, ktoré na určitý čas zmenia jeho vlastnosti a trvá šesť až 24 hodín, kým sa oko a zreničky opäť ustália. Pre mňa by to bol prvý varovný signál toho, že nejde o seriózne pracovisko,“ vraví MUDr. Radovan Piovarči, primár bratislavskej očnej kliniky, čo by ste si mali všímať.

3 metódy operácií

Na základe výsledkov vyšetrenia očný lekár následne odporučí ďalší postup a navrhne ideálnu metódu zákroku na odstránenie dioptrií. Súčasná očná medicína používa pri odstránení mínusových dioptrií - čiže krátkozrakosti - dva druhy laserov. Excimerový a femtosekundový. Vďaka tomu môžete podstúpiť jednu z troch metód.

Povrchovú, známu ako LASEK či PRK, pri ktorej sa používa len excimerový laser. Druhá metóda, hĺbková, sa nazýva femtoLASIK. Ide o bezbolestnú metódu, pri ktorej sa využíva excimerový a femtosekundový laser. Treťou možnosťou je hĺbková metóda SMILE. Počas nej očný chirurg pracuje len s femtosekundovým laserom.

"Zbrusovanie" rohovky

Laser odstráni dioptrie pôsobením na určitú časť rohovky. Aby sa k nej dostal, je dôležité odstrániť jej vrchnú, epitelovú vrstvu. Pri povrchovej metóde, akou je LASEK i PRK, sa daná vrstva odstráni mechanicky - špachtľou či alkoholom alebo s excimerovým laserom. Ten následne upraví aj zostávajúcu časť rohovky, vďaka čomu vás zbaví mínusových dioptrií.

Dorastanie vrchného epitelu rohovky je však po zákroku bolestivé a proces hojenia trvá niekoľko mesiacov. Tým, že oko príde o prirodzenú UV ochranu, musíte sa prvých päť dní po operácii zdržiavať v tmavšej miestnosti. Následne, po dobu 6 mesiacov, by ste mali nosiť slnečné okuliare s UV filtrom a pár mesiacov si kvapkať kortikoidné kvapky. "Existujú však skupiny ľudí, pre ktoré je vhodný len tento typ zákroku,“ pripúšťa MUDr. Piovarči.

"Vyrezanie" pracovného otvoru

Ďalšie dve podpovrchové metódy, pri ktorých sa používa aj femtosekundový laser, sú bezbolestné nielen počas operácie, ale najmä v pooperačnom období. V prípade zákroku femtoLASIK sa za pomoci femtosekundového lasera vytvorí na povrchu oka ochranná lamela - flap - so špeciálnym bezpečnostným  „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju operatér jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej lamelu opäť vráti na pôvodné miesto. Zámok na okraji flapu sa uzamkne, čo zabezpečí, že sa lamela vráti tam, kde patrí. Zabráni sa tak aj jej prípadnému pohybu.

Povrch rohovky tak ostane neporušený, vďaka čomu je hojenie rýchle a bezbolestné. Už večer v deň zákroku môžete normálne fungovať, pracovať s počítačom či sledovať televíziu. Na druhý deň môžete šoférovať a o pár dní dokonca aj plávať. 

Priamo k veci

Pri poslednej z metód, SMILE, pracuje očný chirurg iba s femtosekundovým laserom. Ten odstráni dioptrie priamo v rohovke sám a bez toho, aby sa musel vytvárať flap. Nakoľko rohovka ostane celistvá, ide vsúčasnosti o najmenej invazívnu dostupnú metódu.

Laserová operácia je vhodná najmä pre krátkozrakých ľudí, čiže s mínusovými dioptriami, alebo pre ľudí astigmatizmom, a to vo veku 18 až 45 rokov.  Dioptrie by ste nemali mať vyššie ako mínus 10.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor