Veľmi dôležité je najprv podstúpiť dôkladné predoperačné vyšetrenie, ktoré môže trvať aj tri hodiny. Absolvovať ho v ten istý deň ako zákrok ale nie je vhodné. Kliniku, ktorá vám sľúbi vyšetrenie aj odstránenie dioptrií v priebehu jedného dňa si preklepnite, hlavne referencie a skúsenosti pacientov, ktorí už na nej boli. Podobná opatrnosť nezaškodí aj v prípade rôznych "akčných" cenových ponúk.
"Počas vyšetrenia sa aplikujú do oka kvapky, ktoré na určitý čas zmenia jeho vlastnosti a trvá šesť až 24 hodín, kým sa oko a zreničky opäť ustália. Pre mňa by to bol prvý varovný signál toho, že nejde o seriózne pracovisko,“ vraví MUDr. Radovan Piovarči, primár bratislavskej očnej kliniky, čo by ste si mali všímať.
3 metódy operácií
Na základe výsledkov vyšetrenia očný lekár následne odporučí ďalší postup a navrhne ideálnu metódu zákroku na odstránenie dioptrií. Súčasná očná medicína používa pri odstránení mínusových dioptrií - čiže krátkozrakosti - dva druhy laserov. Excimerový a femtosekundový. Vďaka tomu môžete podstúpiť jednu z troch metód.
Povrchovú, známu ako LASEK či PRK, pri ktorej sa používa len excimerový laser. Druhá metóda, hĺbková, sa nazýva femtoLASIK. Ide o bezbolestnú metódu, pri ktorej sa využíva excimerový a femtosekundový laser. Treťou možnosťou je hĺbková metóda SMILE. Počas nej očný chirurg pracuje len s femtosekundovým laserom.
"Zbrusovanie" rohovky
Laser odstráni dioptrie pôsobením na určitú časť rohovky. Aby sa k nej dostal, je dôležité odstrániť jej vrchnú, epitelovú vrstvu. Pri povrchovej metóde, akou je LASEK i PRK, sa daná vrstva odstráni mechanicky - špachtľou či alkoholom alebo s excimerovým laserom. Ten následne upraví aj zostávajúcu časť rohovky, vďaka čomu vás zbaví mínusových dioptrií.
Dorastanie vrchného epitelu rohovky je však po zákroku bolestivé a proces hojenia trvá niekoľko mesiacov. Tým, že oko príde o prirodzenú UV ochranu, musíte sa prvých päť dní po operácii zdržiavať v tmavšej miestnosti. Následne, po dobu 6 mesiacov, by ste mali nosiť slnečné okuliare s UV filtrom a pár mesiacov si kvapkať kortikoidné kvapky. "Existujú však skupiny ľudí, pre ktoré je vhodný len tento typ zákroku,“ pripúšťa MUDr. Piovarči.
"Vyrezanie" pracovného otvoru
Ďalšie dve podpovrchové metódy, pri ktorých sa používa aj femtosekundový laser, sú bezbolestné nielen počas operácie, ale najmä v pooperačnom období. V prípade zákroku femtoLASIK sa za pomoci femtosekundového lasera vytvorí na povrchu oka ochranná lamela - flap - so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju operatér jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej lamelu opäť vráti na pôvodné miesto. Zámok na okraji flapu sa uzamkne, čo zabezpečí, že sa lamela vráti tam, kde patrí. Zabráni sa tak aj jej prípadnému pohybu.
Povrch rohovky tak ostane neporušený, vďaka čomu je hojenie rýchle a bezbolestné. Už večer v deň zákroku môžete normálne fungovať, pracovať s počítačom či sledovať televíziu. Na druhý deň môžete šoférovať a o pár dní dokonca aj plávať.
Priamo k veci
Pri poslednej z metód, SMILE, pracuje očný chirurg iba s femtosekundovým laserom. Ten odstráni dioptrie priamo v rohovke sám a bez toho, aby sa musel vytvárať flap. Nakoľko rohovka ostane celistvá, ide vsúčasnosti o najmenej invazívnu dostupnú metódu.
Laserová operácia je vhodná najmä pre krátkozrakých ľudí, čiže s mínusovými dioptriami, alebo pre ľudí astigmatizmom, a to vo veku 18 až 45 rokov. Dioptrie by ste nemali mať vyššie ako mínus 10.