MENU
novinky-a-odbornici

Zubný lekár: Čo signalizuje citlivosť na studené či zápach z úst?

Zubný lekár zistí, čo znamená citlivosť na chlad či zápach z úst.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zubný lekár: Čo signalizuje citlivosť na studené či zápach z úst?

Ak si do zubu nájdu cestu baktérie a vy si ich nevšímate, nemusí byť výsledkom len mŕtvy zub, ale aj vy. Kedy začne zub smrdieť, kedy je citlivý na studené, teplé či sladké?

Neošetrený zubný kaz môže prejsť do pulpitídy - zápalu drene, a nekrózy - odumretia zubnej drene.Pokým sa zubný kaz vyvinie do zápalu zubnej drene, prejde dlhý čas v horizonte mesiacov až rokov. Preto je možné pulpitídam predchádzať - absolvovaním pravidelných preventívnych prehliadok a dentálnych hygien. Zápal zubnej drene je odpoveď organizmu na jej poškodenie. Predstavuje ochrannú reakciu zuba, ale môže progredovať do chronického zápalového procesu,“ vysvetľuje zubný lekár MDDr. Adam Slašťan. Zradné je, že tento zápal nemusí bolieť, takže vás nič nenúti navštíviť zubného lekára.

Zápal zubu bez bolesti aj s pekelnou bolesťou

Rozoznávame otvorenú a zatvorenú pulpitídu. Pokiaľ zubná dreň priamo komunikuje s prostredím dutiny ústnej, hovorím o pulpitíde otvorenej. Zväčša ide o následok dlhodobo neošetreného zubného kazu. Takýto stav je často bezpríznakový, pacient nepociťuje bolesť. Naopak, v prípade pulpitídy zatvorenej, kedy tvrdé zubné tkanivá ohraničujú zubnú dreň a znemožňujú jej zväčšiť objem pri zápalových reakciách, je častokrát pulpitída sprevádzaná intenzívnymi bolesťami,“ popisuje doktor Slašťan priebeh zápalu zubnej drene. Ak vás pri ňom nič nebolí, v tichosti môže dôjsť až k odumretiu zuba. „Avšak aj v tomto prípade može dôjsť k akútnej exacerbácii, vzplanutiu, a náhle sa objaví intenzívna bolesť, opuch, či dokonca teplota.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor