MENU
novinky-a-odbornici

Znížte šance rakovine. 5 TOP účinných stratégií, tieto ženám radí lekár

Lovable,Caucasian,Girls,Expressing,Positive,Emotions,To,Camera.,Outdoor,Photo

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Znížte šance rakovine. 5 TOP účinných stratégií, tieto ženám radí lekár

Čo poviete na zníženie pravdepodobnosti ochorenia na rakovinu o 75%, ak sa len máličko posnažíte? Podľa našej redakcie je to výnimočne dobrý obchod.

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou na nádorové ochorenia – v porovnaní s priemerom EÚ je to až o 20 % viac. Pritom ženy môžu svojím rozhodnutím a zmenou správania znížiť riziko mnohých typov rakoviny až o 75 %. Ako na to?

Absolvovanie skríningového vyšetrenia prsníka, krčka maternice a hrubého čreva zachytí až u 80 % pacientiek rakovinu v skorom štádiu, kedy je šanca na vyliečenie vysoká. Aj tieto informácie zazneli z úst odborníkov počas prvého ročníka iniciatívy Deň ženského zdravia. Tá prišla s ambicióznou víziou vytvárať príležitosti pre spájanie síl lekárov, pacientov, verejnosti aj expertov s dosahom na systémové zmeny, aby mali mamy, dievčatá a všetky ženy na Slovensku lepšie podmienky byť po všetkých stránkach zdravé a vyrovnané.

Podľa údajov pacientskych organizácií klesol počas pandémie v porovnaní s rokom 2019 počet mamografických vyšetrení až o 17% . Odkladaná bola aktívna liečba aj zákroky, boli pozastavené skríningové programy. „Dnes vidíme, že pacientky chodia s pokročilejšími štádiami rakoviny, COVID výrazne zasiahol do ich života. Netýka sa to len karcinómu prsníka, ale aj kolorektálneho karcinómu či krčka maternice,“ povedal v diskusii počas Dňa ženského zdravia MUDr. Marian Streško, prednosta Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

Ako tomu predísť? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor