MENU
novinky-a-odbornici

Najagresívnejšia rakovina kože: Varovné príznaky neprehliadajte!

Woman,Shows,Finger,On,A,New,Birthmarks,On,Her,Stomach

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Najagresívnejšia rakovina kože: Varovné príznaky neprehliadajte!

Počuli ste už o základných ABCDE pravidlách? Okrem nich by ste si mali všímať ešte aj iné znaky.

Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom s rýchlou tvorbou metastáz. Patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Jeho výskyt je u nás za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil. Takmer 90 percentám prípadov tohto ochorenia sa však dá predísť vďaka včasnej diagnostike. Pripomenula to dermatologička Adriana Tomeková. 

„Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života," zdôraznila doktorka Tomeková. Prevencia melanómu je významná najmä preto, že ide o jeden z najnebezpečnejších typov rakoviny kože, ktorý rýchlo metastázuje. „Svoje telo by sme si preto mali sledovať pravidelne najmä my sami. Dôležité sú najmä pravidelné prehliadky znamienok, ktoré môžu zachrániť život. Stále je totiž príliš veľa ľudí, ktorí prevenciu rakoviny kože podceňujú," upozornila dermatologička. Nevyhnutné je sledovať, či sa nezmenila farba, tvar, veľkosť či povrch znamienok. V prípade zmeny je potrebné vyhľadať lekára.

Lekárka tiež pripomenula, že posledných 35 rokov vzrástol výskyt rakoviny kože na celom svete až štvornásobne. „Napriek tomu mnohí ľudia, ktorí sú potenciálne ohrození, na rakovinu nemyslia," dodala Tomeková.

Koľko máte znamienok? 

Riziko vzniku malígneho melanómu narastá s vyšším počtom materských znamienok, ktoré obsahujú pigmentové bunky. Riziko je asi 1,5x väčšie u ľudí s 11 - 25 znamienkami, až 2x vyššie u ľudí s viac ako 25 znamienkami oproti tým, ktorí ich majú menej ako 10. Preto je potrebné pravidelne ich sledovať a kontrolovať.

Poranenie, respektíve drobné opakované poškodenie a iritácia znamienka môže viesť k patologickým zmenám v materskom znamienku, napríklad pri opakovanom holení, v mieste tlaku oblečenia a pod.

Samovyšetrenie pokožky

Prevencia je dôležitá, preto si pravidelne kontrolujte pokožku a znamienka - aspoň raz za 3 mesiace. Zapamätajte si pravidlá ABCDE melanómu:

  • A – Assymetry (asymetria): nebezpečné zhubné pigmentové škvrny majú nepravidelný tvar
  • B – Border (okraj): u zhubných znamienok je okraj často nepravidelný
  • C – Color (farba): odlišné farby sú často prvým príznakom melanómu
  • D – Diameter (rozmer): melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako 6 mm
  • E – Evolution (vývoj): akékoľvek zmeny znamienka môžu byť príznakom melanómu

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor