MENU
novinky-a-odbornici

Prvý signál rakoviny, ktorý sa na tele objaví po bežnej viróze. TOTO neprehliadajte

Unsatisfied,Senior,Lady,Looking,At,Her,Neck,In,Mirror,,Anti-age
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prvý signál rakoviny, ktorý sa na tele objaví po bežnej viróze. TOTO neprehliadajte

Je ťažké sa jej brániť. Nevyberá si podľa veku, životného štýlu či pohlavia. Rakovina krvi môže vstúpiť do života každého z nás a čo je najhoršie, môže byť aj veľmi nenápadná.

Hematologické malignity sú nádorové ochorenia krvi, krvotvorných buniek a lymfatického systému, ktoré v Európe postihujú desaťtisíce ľudí. Tvoria až sedem percent všetkých prípadov nádorových ochorení.

„Najčastejšie sa vyskytujúcimi sú lymfómy, chronické alebo akútne leukémie a mnohopočetný myelóm, teda plazmocytóm. U detí sú často diagnostikované akútne leukémie,“ približuje výskyt najrozšírenejších typov rakoviny krvi Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ.

Ochorenie si nevyberá ani podľa veku, životosprávy či pohlavia. Pacientmi môžu byť najmenšie deti, školáci, tínedžeri, mladí, pracujúci, ba i dôchodcovia.

Podľa slov onkohematológa sú príčiny vzniku tejto rakoviny stále neobjasnené: „Existujú niektoré rizikové faktory spájané s vyššou možnosťou výskytu. Medzi najčastejšie patrí fajčenie, vystavenie sa vysokej radiácii, chemikáliám ako benzénom, formaldehydom. Vyššie riziko vzniku môžu mať aj ľudia s takzvanými dysplastickými poruchami krvotvorby, niektorými zriedkavými genetickými ochoreniami, ale i pacienti podstupujúci chemoterapiu pre iné nádory. Pri niektorých typoch hematologických malignít môže byť vyšší predpoklad rodinného výskytu ochorenia.“

Všímajte si

Diagnóza je zákerná v tom, že prvé signály problému si nemusíte všimnúť. „Môžu byť často nenápadné a nešpecifické, napríklad únava, častejšie infekcie, prejavy krvácania, chudnutie, potenie. Lymfómy sa môžu prejaviť zväčšením lymfatických uzlín, plazmocytóm poruchou funkcie obličiek alebo zlomeninami, napríklad stavcov chrbtice,“ objasňuje odborník, že niekedy ide len o „šťastnú“ náhodu.

Mnohé typy hematologických malignít sa podarí odhaliť vyšetrením krvi.Mnohé typy hematologických malignít sa podarí odhaliť vyšetrením krvi.
Mnohé typy hematologických malignít sa podarí odhaliť vyšetrením krvi.
Zdroj: Shutterstock

Ochorenie zistíme nečakane u bezpríznakového pacienta na základe laboratórnych výsledkov, napríklad poruchy krvného obrazu, niektorých biochemických parametrov, prípadne ako náhodný nález pri zobrazovacích vyšetreniach, napríklad rtg., CT.“ Aj preto je dôležité všetky dlhšie trvajúce zdravotné ťažkosti nebrať na ľahkú váhu a riešiť so svojím lekárom vrátane spomenutých príznakov. Ten vás v prípade potreby pošle k špecialistovi, najčastejšie hematológovi alebo onkológovi, ktorí urobia podrobné vyšetrenia.

„Laboratórne krvné testy vrátane tých špecializovaných na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy. Často je potrebné aj vyšetrenie kostnej drene, biopsia lymfatickej uzliny, zobrazovacie vyšetrenia, CT, MRI, PET/CT… Niekedy je diagnóza zjavná v priebehu niekoľkých dní, v niektorých prípadoch je to dlhšie obdobie.“ 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor