Hematologické malignity sú nádorové ochorenia krvi, krvotvorných buniek a lymfatického systému, ktoré v Európe postihujú desaťtisíce ľudí. Tvoria až sedem percent všetkých prípadov nádorových ochorení.
„Najčastejšie sa vyskytujúcimi sú lymfómy, chronické alebo akútne leukémie a mnohopočetný myelóm, teda plazmocytóm. U detí sú často diagnostikované akútne leukémie,“ približuje výskyt najrozšírenejších typov rakoviny krvi Ľuboš Drgoňa, prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ.
Ochorenie si nevyberá ani podľa veku, životosprávy či pohlavia. Pacientmi môžu byť najmenšie deti, školáci, tínedžeri, mladí, pracujúci, ba i dôchodcovia.
Podľa slov onkohematológa sú príčiny vzniku tejto rakoviny stále neobjasnené: „Existujú niektoré rizikové faktory spájané s vyššou možnosťou výskytu. Medzi najčastejšie patrí fajčenie, vystavenie sa vysokej radiácii, chemikáliám ako benzénom, formaldehydom. Vyššie riziko vzniku môžu mať aj ľudia s takzvanými dysplastickými poruchami krvotvorby, niektorými zriedkavými genetickými ochoreniami, ale i pacienti podstupujúci chemoterapiu pre iné nádory. Pri niektorých typoch hematologických malignít môže byť vyšší predpoklad rodinného výskytu ochorenia.“
Všímajte si
Diagnóza je zákerná v tom, že prvé signály problému si nemusíte všimnúť. „Môžu byť často nenápadné a nešpecifické, napríklad únava, častejšie infekcie, prejavy krvácania, chudnutie, potenie. Lymfómy sa môžu prejaviť zväčšením lymfatických uzlín, plazmocytóm poruchou funkcie obličiek alebo zlomeninami, napríklad stavcov chrbtice,“ objasňuje odborník, že niekedy ide len o „šťastnú“ náhodu.
„Ochorenie zistíme nečakane u bezpríznakového pacienta na základe laboratórnych výsledkov, napríklad poruchy krvného obrazu, niektorých biochemických parametrov, prípadne ako náhodný nález pri zobrazovacích vyšetreniach, napríklad rtg., CT.“ Aj preto je dôležité všetky dlhšie trvajúce zdravotné ťažkosti nebrať na ľahkú váhu a riešiť so svojím lekárom vrátane spomenutých príznakov. Ten vás v prípade potreby pošle k špecialistovi, najčastejšie hematológovi alebo onkológovi, ktorí urobia podrobné vyšetrenia.
„Laboratórne krvné testy vrátane tých špecializovaných na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy. Často je potrebné aj vyšetrenie kostnej drene, biopsia lymfatickej uzliny, zobrazovacie vyšetrenia, CT, MRI, PET/CT… Niekedy je diagnóza zjavná v priebehu niekoľkých dní, v niektorých prípadoch je to dlhšie obdobie.“