Zlomeniny sú časté úrazy spôsobené nepozornosťou, alebo zvýšenou aktivitou pri rôznych športoch a činnostiach spojených s oddychom. Práve v letných mesiacoch, keď vyrážate na dovolenky dávajte pozor! Všetok voľný čas trávite vonku a aj pri malom zaváhaní môžete prísť k úrazu.
Čo sú zlomeniny?
Zlomeniny, inak povedané aj fraktúry sú narušenia spojitosti a elasticity kostného tkaniva spôsobené mechanickým pôsobením. Väčšinou vznikajú pri úrazoch, alebo v dôsledku oslabenia kostí spôsobených osteoporózou.
Zlomeniny, podvrtnutia, vykĺbenia, pomliaždenia alebo natrhnutia sú poranenia kostí, kĺbov a svalov. Sú to časté úrazy vznikajúce pri práci v domácnosti a záhrade, pri športovaní alebo v doprave.
Podľa poškodenia kožného krytu sa zlomeniny rozdeľujú na otvorené a zatvorené.
Pri otvorenej zlomenine nesmiete zatláčať úlomky späť do rany. Otvorenú zlomeninu ošetrite najprv ako ranu a potom ako zlomeninu.
Prvá pomoc pri zlomeninách rozhoduje!
Zlomeniny pre zdravých ľudí nepredstavujú nebezpečenstvo, ak je prvá pomoc poskytnutá včas. Správne poskytnutá prvá pomoc skráti aj dobu rekonvalescencie. O čosi ťažšie zotavovanie zo zlomenín majú seniori, u ktorých sú kosti krehké, a aj pri ľahšom úraze im hrozí vážna zlomenina. Podobne tvrdí aj zdravotnícky záchranár Karol Daniel, že „Zlomeniny predstavujú veľmi bolestivé zranenia, ktoré môžu mať za následok až šok, najmä ak ide o zlomeniny dlhých kostí na dolných končatinách, alebo pri zlomeninách panvy. Niekedy sú zlomeniny smrteľne nebezpečné, napríklad pri poraneniach lebky a chrbtice.“
Ako zistíte, že máte zlomeninu
Všímajte si tieto príznaky:
- miesto je bolestivé a citlivé na dotyk a poranený má obmedzený pohyb danou časťou tela,
- často sa mení tvar kosti a okolo je viditeľný opuch,
- otvorené zlomeniny sú sprevádzané krvácaním.
Ak poskytujete prvú pomoc vy, zdravotnícky záchranár Karol Daniel upozorňuje: „Pri otvorenej zlomenine nesmiete zatláčať úlomky späť do rany. Otvorenú zlomeninu ošetrite najprv ako ranu a potom ako zlomeninu. Na miesto zlomeniny priložte sterilný obväz, ale netlačte na trčiacu kosť a znehybnite končatinu. Kým neošetríte a nepodopriete poranenú časť, postihnutú osobu nepresúvate. Výnimkou je iba ohrozenie života.“
TOTO nepodceňte
Poskytovanie prvej pomoci je stresová situácia aj pre osobu, ktorá prvú pomoc poskytuje. V takejto situácii môže zabudnúť aj na sledovanie životne dôležitých funkcií. „Pri poraneniach vždy kontrolujte dôležité životné funkcie ako sú dýchanie a činnosť srdca. Pri zabezpečení prvej pomoci pri zlomeninách majte na pamäti znehybnenie zlomeniny podľa druhu kosti, ktorej sa poranenie týka, a zabezpečte prevoz do nemocnice. Ošetrenie robte veľmi citlivo, aby ste nadbytočnou bolesťou nespôsobovali ďalšie traumy poškodenému.“, v rozhovore zdôraznil Karol Daniel.