MENU
novinky-a-odbornici

Zlomenina môže mať aj fatálne následky. Nerobte TIETO chyby

Opatrnosti nie je nikdy dosť.
Novinky a odborníci

Zlomenina môže mať aj fatálne následky. Nerobte TIETO chyby

Leto je obdobím, kedy si užívate voľné chvíle aktivitami vonku pri vode alebo v prírode. A práve vtedy dochádza k častým zraneniam, a hlavne k zlomeninám.

Zlomeniny sú časté úrazy spôsobené nepozornosťou, alebo zvýšenou aktivitou pri rôznych športoch a činnostiach spojených s oddychom. Práve v letných mesiacoch, keď vyrážate na dovolenky dávajte pozor! Všetok voľný čas trávite vonku a aj pri malom zaváhaní môžete prísť k úrazu.

Čo sú zlomeniny?

Zlomeniny vznikajú narušením spojitosti a elasticity kostného tkaniva.Zlomeniny vznikajú narušením spojitosti a elasticity kostného tkaniva.
Zlomeniny vznikajú narušením spojitosti a elasticity kostného tkaniva.
Zdroj: Shutterstock

Zlomeniny, inak povedané aj fraktúry sú narušenia spojitosti a elasticity kostného tkaniva spôsobené mechanickým pôsobením. Väčšinou vznikajú pri úrazoch, alebo v dôsledku oslabenia kostí spôsobených osteoporózou.

Zlomeniny, podvrtnutia, vykĺbenia, pomliaždenia alebo natrhnutiaporanenia kostí, kĺbov a svalov. Sú to časté úrazy vznikajúce pri práci v domácnosti a záhrade, pri športovaní alebo v doprave.

Podľa poškodenia kožného krytu sa zlomeniny rozdeľujú na otvorené a zatvorené.

Pri otvorenej zlomenine nesmiete zatláčať úlomky späť do rany. Otvorenú zlomeninu ošetrite najprv ako ranu a potom ako zlomeninu.
Bc. Karol Daniel

Prvá pomoc pri zlomeninách rozhoduje!

Prvá pomoc poskytnutá včas, je pri zlomeninách nevyhnutná.Prvá pomoc poskytnutá včas, je pri zlomeninách nevyhnutná.
Prvá pomoc poskytnutá včas, je pri zlomeninách nevyhnutná.
Zdroj: Shutterstock

Zlomeniny pre zdravých ľudí nepredstavujú nebezpečenstvo, ak je prvá pomoc poskytnutá včas. Správne poskytnutá prvá pomoc skráti aj dobu rekonvalescencie. O čosi ťažšie zotavovanie zo zlomenín majú seniori, u ktorých sú kosti krehké, a aj pri ľahšom úraze im hrozí vážna zlomenina. Podobne tvrdí aj zdravotnícky záchranár Karol Daniel, že „Zlomeniny predstavujú veľmi bolestivé zranenia, ktoré môžu mať za následok až šok, najmä ak ide o zlomeniny dlhých kostí na dolných končatinách, alebo pri zlomeninách panvy. Niekedy sú zlomeniny smrteľne nebezpečné, napríklad pri poraneniach lebky a chrbtice.“

Ako zistíte, že máte zlomeninu

Všímajte si tieto príznaky:

  • miesto je bolestivé a citlivé na dotyk a poranený má obmedzený pohyb danou časťou tela,
  • často sa mení tvar kosti a okolo je viditeľný opuch,
  • otvorené zlomeniny sú sprevádzané krvácaním.

Ak poskytujete prvú pomoc vy, zdravotnícky záchranár Karol Daniel upozorňuje: „Pri otvorenej zlomenine nesmiete zatláčať úlomky späť do rany. Otvorenú zlomeninu ošetrite najprv ako ranu a potom ako zlomeninu. Na miesto zlomeniny priložte sterilný obväz, ale netlačte na trčiacu kosť a znehybnite končatinu. Kým neošetríte a nepodopriete poranenú časť, postihnutú osobu nepresúvate. Výnimkou je iba ohrozenie života.“

TOTO nepodceňte

Poskytovanie prvej pomoci je stresová situácia aj pre osobu, ktorá prvú pomoc poskytuje. V takejto situácii môže zabudnúť aj na sledovanie životne dôležitých funkcií. „Pri poraneniach vždy kontrolujte dôležité životné funkcie ako sú dýchanie a činnosť srdca. Pri zabezpečení prvej pomoci pri zlomeninách majte na pamäti znehybnenie zlomeniny podľa druhu kosti, ktorej sa poranenie týka, a zabezpečte prevoz do nemocnice. Ošetrenie robte veľmi citlivo, aby ste nadbytočnou bolesťou nespôsobovali ďalšie traumy poškodenému.“, v rozhovore zdôraznil Karol Daniel.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor