MENU
novinky-a-odbornici

Nevinný zlozvyk na toalete, ktorým si koledujete o vážny problém!

Close,Up,Of,Woman,On,Toilet,In,Morning
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nevinný zlozvyk na toalete, ktorým si koledujete o vážny problém!

Čo majú spoločné športovci a návštevníci fitness centier, IT-čkári, rybári, milovníci mobilov či skladníci? Častejšie sa u nich vyskytuje zlatá žila. Prečo?

Hemoroidy riešil už francúzsky kráľ Ľudovít XIV., prezývaný kráľ Slnko. Ich operáciu podstúpil v roku 1686. V súčasnosti sú však hemoroidy doslova civilizačným ochorením. Majú ich takmer všetci, no priebeh ochorenia môže byť aj bezpríznakový. Odhaduje sa, že hemoroidmi trpí 60 až 90 % populácie. Väčšina pacientov s hemoroidmi má zároveň aj chronické žilové ochorenie - kŕčové žily. Hemoroidy sú vlastne ,,kŕčové žily konečníka".

Spýtajte sa rodičov

Existujú vonkajšie a vnútorné hemoroidy. Častejšie sú tie vonkajšie, ktoré si môžete nahmatať ako akúsi hrčku. Vnútorné sú vnútri análneho kanála.
Príčiny vzniku hemoroidov sú rôzne, v prvom rade ale ide o genetický faktor. Ak má jeden z vašich rodičov chronické žilové ochorenie, budete ho mať so 75%pravdepodobnosťou tiež. Ak majú hemoroidy alebo varixy obaja vaši rodičia, pravdepodobnosť, že sa s týmto problémom v istom veku stretne aj vy, je až 90%.

Mobil v hlavnej úlohe

,,Predpokladá sa, že hlavným dôvodom vzniku hemoroidov je zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina je vrodená porucha spojivového tkaniva. Nezanedbateľnú úlohu zohráva aj životný štýl - nedostatok pohybu, strava chudobná na vlákninu, nedostatok tekutín, čo vedie k zápche a ku nepravidelnému vyprázdňovaniu," vysvetľuje gastroenterologička z Bratislavy MUDr. Anna Gojdičová. „Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr a takisto dlhé vysedávanie na toalete, dnes také populárne s mobilom v ruke."

Sedenie na záchodovej doske môže byť pohodlné, lenže vonkajší análny zvierač ostáva otvorený príliš dlho. Na „veľkú“ by sme tak mali chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a nemali by sme na WC stráviť viac ako 5 minút.      

Skladníci, rybári aj IT-čkári

  
Zvýšený tlak v konečníku býva aj pri dvíhaní ťažkých bremien, preto sú hemoroidy bežné u pracovníkov v skladoch, nosičov nábytku, ale aj u kulturistov a športovcov s nesprávnou technikou cvičenia vo fitnescentrách. Zvýšený tlak v panvovej oblasti vzniká aj pri namáhavom kašli, kýchaní, preto majú hemoroidy často pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest - astmatici, chochp-kári, fajčiari. Hemoroidy však mávajú tiež ľudia z IT sektora, ktorí si ich doslova ,,vysedia", ale aj rybári alebo cyklisti. A logicky akíkoľvek ľudia s poruchami vyprázdňovania, pretože zvýšený tlak v malej panve zvyšuje naplnenie žilových pletencov v konečníku, ich zväčšenie a následne nárast hemoroidov.

Čo odporúča lekárka?


Ku príznakom hemoroidov patrí mokvanie, opuch, hnisanie, hlieny v stolici. V skorých štádiách môže často pomôcť konzervatívna liečba. Je vhodné, aby ste si kúpili voľnopredajný liek, ktorý účinkuje v okolí ritného otvoru pri vonkajších aj vnútorných hemoroidoch (masť s aplikátorom), pri vnútorných hemoroidoch (čapíky) a výrazne dbať o dôslednú hygienu v oblasti ritného otvoru - pri nemožnosti umyť sa čistou vodou sú na to určené vlhčené obrúsky s protizápalovým účinkom.

Pacientom odporúčam voľnopredajné lieky s liečivými látkami: tribenozid a lidokaín hydrochlorid," vraví MUDr. Gojdičová. ,,Táto kombinácia liečiv uľavuje od bolesti, svrbenia, pálenia a zmierňujú zápal a tonizuje cievnu stenu. Lidokaín je známe lokálne anestetikum, tribenozid pomáha regenerovať tkanivo potlačením zápalu a zlepšovaním vlastností cievnej steny." Každé krvácanie z konečníka by však mal posúdiť lekár. Možné ochorenia konečníka sú totiž rôzne, od polypov cez rôzne trhliny, ekzémy, fistuly, previsy až po karcinóm hrubého čreva a konečníka. Odlíšiť to môže jedine odborník.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor