MENU
novinky-a-odbornici

Zlatá žila vás môže dostať na hranicu života a smrti. Kvapku po kvapke...

Akútna bolesť v zadku vás môže vyhnať až na pohotovosť, kde hemoroid narežú a uvoľnia krvnú zrazeninu.
Novinky a odborníci

Zlatá žila vás môže dostať na hranicu života a smrti. Kvapku po kvapke...

Pavol roky ignoroval hemoroidy, až skončil na pohotovosti a musel podstúpiť dve operácie. Zlatá žila sa dokáže vypomstiť aj poriadnou plesňou na chrbte či život ohrozujúcou málokrvnosťou.

Nepríjemné svrbenie a pocit, že sa mu trenky zarezávajú hlboko medzi polky, nechcel vysokoškolák Pavol, vracajúci sa z náročnej skúšky, riešiť priamo v trolejbuse. „Vonku si napravím nohavice, vravel som si v duchu. Lenže už ako som vystupoval, zacítil som v zadku čudnú bolesť. A kým som došiel k našej bráne, ani nie päťsto metrov od zastávky, už som ledva chodil, bolesť bola obrovská. Doma som si hneď ľahol a dúfal, že to prejde.“ Dúfal aj na druhý deň a na tretí zavolal rodičom.

Na pohotovosti odporučili operáciu

Naši ma vzali rovno do nemocnice na pohotovosť. No keď sa chirurg pozrel, čo sa deje, okamžite zahlásil – máte hemoroidy, bude potrebná operácia,“ spomína na nepríjemné chvíle pred pätnástimi rokmi Pavol. Priamo v ordinácii mu hemoroidy uvoľnili a bolesť ako šibnutím prútika prestala. „Bola to neuveriteľná úľava,“ vraví dnes už pracujúci tridsiatnik.

Takéto akútne štádium, zápal, trombóza a krvácanie, môže nastať v štvrtom, najpokročilejšom štádiu hemoroidov. Vo varikóznych žilách v konečníku sa zrazí krv, preto vznikne bolestivý opuch. Na pohotovosti sa vtedy zvykne spraviť incízia, čiže narezanie a vytlačenie hematómu von. Hemoroid sa nechá tak a ošetrí sa neskôr,“ vysvetľuje, čo sa stalo, MUDr. Július Muranský, MPH, chirurg na klinike jednodňovej chirurgie v Bratislave.

Prvá operácia poriadne bolela

Pavol priznáva, že signály mu hemoroidy vysielali už dlhší čas. No ako mladý chlapec viac-menej netušil, že ide o zlatú žilu. „Občas ma svrbel zadok, no myslel som si, že som sa zle umyl. Niekedy som mal aj krv na toaletnom papieri, tú som pripísal pikantnej strave či prasknutej žilke. Nevzrušoval som sa nad tým, nie som žiadny hypochonder,“ vraví pevne. Po zážitku na pohotovosti sa však rozhodol, že zlatú žilu vyrieši, ako mu odporúčal lekár. „Išlo o klasickú operáciu v celkovej anestézii. Rekonvalescencia bola dosť náročná. Zadok ma bolel, hnisal, niekoľko týždňov som nemohol poriadne sedieť. Otvorene vravím, druhýkrát by som si veľmi rozmyslel, či na taký zákrok pôjdem.“

Druhá operácia prebehla výborne

Problémy s hemoroidmi mu ustúpili výrazne, ale nie úplne. Pavol zmenil stravu, zadok si sprchoval po každej stolici, no občas aj tak potreboval čapík či mastičku. Užíval aj lieky na posilnenie cievnej steny a stávalo sa, že kde-tu musel fungovať so zaťatými zubami. Až pokiaľ nestretol súčasnú partnerku, ktorá pracuje v zdravotníctve. „Toľko do mňa hučala, až ma dokopala ku chirurgovi na kontrolu. Bez nej by som to odkladal ešte pár rokov. Ukázalo sa však, že som zrelý na ďalší operačný zákrok. Najprv mi časť hemoroidov odstránil gumičkovaním a po pár týždňoch som podstúpil laserovú operáciu. Trochu som sa obával, no je to neporovnateľné s klasickou operáciou. Na druhý deň som sa mohol postaviť a fungovať,“ spokojne konštatuje Pavol.

Hemoroidmi trpia aj deti!

Mladý vek pri hemoroidoch podľa chirurga Júliusa Muranského nič neznamená. Zlatú žilu môžu mať dokonca aj deti! „Najmladší pacient, ktorému som robil operačný zákrok, bol druhák alebo tretiak na základnej škole. Chlapček trpel nervozitou, jeho rodičia sa rozvádzali, psychická záťaž k jeho hemoroidom isto prispela,“ vraví lekár, podľa ktorého je stres častou príčinou zhoršenia zlatej žily. Keďže máloktorý pacient je natoľko uvedomelý, aby prišiel v skoršom štádiu, stretáva sa občas až s bizarnými úkazmi. „Ľudia ledva chodia, majú aj päť- šesťcentimetrové opuchnuté vonkajšie hemoroidy, ako strapce hrozna. Alebo majú polovičku konečníka naplnenú zrazeninou až dochádza k odumieraniu sliznice, taký je tam pretlak a slabé zásobenie konečníka krvou. Musí sa to riešiť radikálne, sliznica sa potom obnoví a konečník vyzerá úplne normálne. Ale pacient musí prísť načas.

Málokrvnosť ohrozujúca život

Najmä mladí ľudia sú pre nenápadný únik krvi pri hemoroidoch anemickí. „Prídu bledí, slabí, ani jesť poriadne nevládzu, vystrašení, že majú rakovinu. Hemoglobín majú na hodnote 5, pričom norma je 14,5 až 15. Pri akútnom poklese na takúto hodnotu by človek umrel, je to hraničný stav, takmer nezlúčiteľný so životom. Ale tým, že trvá dlhodobo, organizmus si zvykne a kompenzuje to inými mechanizmami. Ale stačí odstrániť hemoroidy a títo vyslabnutí ľudia sa doslova vrátia do života a môžu opäť normálne fungovať,“ opisuje doktor Muranský komplikácie, pri ktorých treba myslieť aj na zlatú žilu, ktorou trpí 70 až 80 percent ľudí, no mnohí o tom ani netušia.

Mykózy, plesne a infekcie

Na druhej strane tretina až polovica pacientov príde za chirurgom s podozrením, že majú hemoroidy, lebo ich svrbí konečník, no príčina je inde a chirurgickú liečbu nepotrebujú. „Často sú to parazity, ktoré môžete dostať zo surového mäsa, zo suši, alebo od olizovania vašim psom. Alebo sú to mykózy, ktoré vznikajú najčastejšie z prílišnej hygieny. No niekedy vzniknú aj ako dôsledok hemoroidov. Vyklenutý konečník infikuje okolitú kožu, tá pri opakovaných neliečených chronických infekciách hrubne a hnedne. Videl som aj prípady, kedy sa infekcia rozšírila až na chrbát. Preliečenie trvá dlho, aj dva mesiace, dávajú sa na to kortikoidy, antibakteriálne a antikvasinkové prípravky, infekcia často recidivuje,“ pridáva chirurg kožné komplikácie hemoroidov. Preto najlepšie, čo môžete pri akomkoľvek podozrení na zlatú žilu spraviť, je čím skôr podstúpiť odborné vyšetrenie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor