Zlatá žila vás môže dostať na hranicu života a smrti. Kvapku po kvapke...
19. 7. 2021, 11:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:06)

Zdroj: Shutterstock
Pavol roky ignoroval hemoroidy, až skončil na pohotovosti a musel podstúpiť dve operácie. Zlatá žila sa dokáže vypomstiť aj poriadnou plesňou na chrbte či život ohrozujúcou málokrvnosťou.
Nepríjemné svrbenie a pocit, že sa mu trenky zarezávajú hlboko medzi polky, nechcel vysokoškolák Pavol, vracajúci sa z náročnej skúšky, riešiť priamo v trolejbuse. „Vonku si napravím nohavice, vravel som si v duchu. Lenže už ako som vystupoval, zacítil som v zadku čudnú bolesť. A kým som došiel k našej bráne, ani nie päťsto metrov od zastávky, už som ledva chodil, bolesť bola obrovská. Doma som si hneď ľahol a dúfal, že to prejde.“ Dúfal aj na druhý deň a na tretí zavolal rodičom.
Na pohotovosti odporučili operáciu
„Naši ma vzali rovno do nemocnice na pohotovosť. No keď sa chirurg pozrel, čo sa deje, okamžite zahlásil – máte hemoroidy, bude potrebná operácia,“ spomína na nepríjemné chvíle pred pätnástimi rokmi Pavol. Priamo v ordinácii mu hemoroidy uvoľnili a bolesť ako šibnutím prútika prestala. „Bola to neuveriteľná úľava,“ vraví dnes už pracujúci tridsiatnik.
„Takéto akútne štádium, zápal, trombóza a krvácanie, môže nastať v štvrtom, najpokročilejšom štádiu hemoroidov. Vo varikóznych žilách v konečníku sa zrazí krv, preto vznikne bolestivý opuch. Na pohotovosti sa vtedy zvykne spraviť incízia, čiže narezanie a vytlačenie hematómu von. Hemoroid sa nechá tak a ošetrí sa neskôr,“ vysvetľuje, čo sa stalo, MUDr. Július Muranský, MPH, chirurg na klinike jednodňovej chirurgie v Bratislave.
Prvá operácia poriadne bolela
Pavol priznáva, že signály mu hemoroidy vysielali už dlhší čas. No ako mladý chlapec viac-menej netušil, že ide o zlatú žilu. „Občas ma svrbel zadok, no myslel som si, že som sa zle umyl. Niekedy som mal aj krv na toaletnom papieri, tú som pripísal pikantnej strave či prasknutej žilke. Nevzrušoval som sa nad tým, nie som žiadny hypochonder,“ vraví pevne. Po zážitku na pohotovosti sa však rozhodol, že zlatú žilu vyrieši, ako mu odporúčal lekár. „Išlo o klasickú operáciu v celkovej anestézii. Rekonvalescencia bola dosť náročná. Zadok ma bolel, hnisal, niekoľko týždňov som nemohol poriadne sedieť. Otvorene vravím, druhýkrát by som si veľmi rozmyslel, či na taký zákrok pôjdem.“
Druhá operácia prebehla výborne
Problémy s hemoroidmi mu ustúpili výrazne, ale nie úplne. Pavol zmenil stravu, zadok si sprchoval po každej stolici, no občas aj tak potreboval čapík či mastičku. Užíval aj lieky na posilnenie cievnej steny a stávalo sa, že kde-tu musel fungovať so zaťatými zubami. Až pokiaľ nestretol súčasnú partnerku, ktorá pracuje v zdravotníctve. „Toľko do mňa hučala, až ma dokopala ku chirurgovi na kontrolu. Bez nej by som to odkladal ešte pár rokov. Ukázalo sa však, že som zrelý na ďalší operačný zákrok. Najprv mi časť hemoroidov odstránil gumičkovaním a po pár týždňoch som podstúpil laserovú operáciu. Trochu som sa obával, no je to neporovnateľné s klasickou operáciou. Na druhý deň som sa mohol postaviť a fungovať,“ spokojne konštatuje Pavol.
Hemoroidmi trpia aj deti!
Mladý vek pri hemoroidoch podľa chirurga Júliusa Muranského nič neznamená. Zlatú žilu môžu mať dokonca aj deti! „Najmladší pacient, ktorému som robil operačný zákrok, bol druhák alebo tretiak na základnej škole. Chlapček trpel nervozitou, jeho rodičia sa rozvádzali, psychická záťaž k jeho hemoroidom isto prispela,“ vraví lekár, podľa ktorého je stres častou príčinou zhoršenia zlatej žily. Keďže máloktorý pacient je natoľko uvedomelý, aby prišiel v skoršom štádiu, stretáva sa občas až s bizarnými úkazmi. „Ľudia ledva chodia, majú aj päť- šesťcentimetrové opuchnuté vonkajšie hemoroidy, ako strapce hrozna. Alebo majú polovičku konečníka naplnenú zrazeninou až dochádza k odumieraniu sliznice, taký je tam pretlak a slabé zásobenie konečníka krvou. Musí sa to riešiť radikálne, sliznica sa potom obnoví a konečník vyzerá úplne normálne. Ale pacient musí prísť načas.“
Málokrvnosť ohrozujúca život
Najmä mladí ľudia sú pre nenápadný únik krvi pri hemoroidoch anemickí. „Prídu bledí, slabí, ani jesť poriadne nevládzu, vystrašení, že majú rakovinu. Hemoglobín majú na hodnote 5, pričom norma je 14,5 až 15. Pri akútnom poklese na takúto hodnotu by človek umrel, je to hraničný stav, takmer nezlúčiteľný so životom. Ale tým, že trvá dlhodobo, organizmus si zvykne a kompenzuje to inými mechanizmami. Ale stačí odstrániť hemoroidy a títo vyslabnutí ľudia sa doslova vrátia do života a môžu opäť normálne fungovať,“ opisuje doktor Muranský komplikácie, pri ktorých treba myslieť aj na zlatú žilu, ktorou trpí 70 až 80 percent ľudí, no mnohí o tom ani netušia.
Mykózy, plesne a infekcie
Na druhej strane tretina až polovica pacientov príde za chirurgom s podozrením, že majú hemoroidy, lebo ich svrbí konečník, no príčina je inde a chirurgickú liečbu nepotrebujú. „Často sú to parazity, ktoré môžete dostať zo surového mäsa, zo suši, alebo od olizovania vašim psom. Alebo sú to mykózy, ktoré vznikajú najčastejšie z prílišnej hygieny. No niekedy vzniknú aj ako dôsledok hemoroidov. Vyklenutý konečník infikuje okolitú kožu, tá pri opakovaných neliečených chronických infekciách hrubne a hnedne. Videl som aj prípady, kedy sa infekcia rozšírila až na chrbát. Preliečenie trvá dlho, aj dva mesiace, dávajú sa na to kortikoidy, antibakteriálne a antikvasinkové prípravky, infekcia často recidivuje,“ pridáva chirurg kožné komplikácie hemoroidov. Preto najlepšie, čo môžete pri akomkoľvek podozrení na zlatú žilu spraviť, je čím skôr podstúpiť odborné vyšetrenie.