MENU
novinky-a-odbornici

Toto JEDZTE a toto VYLÚČTE pri zhoršenom čuchu po kovide

×
Novinky a odborníci

Toto JEDZTE a toto VYLÚČTE pri zhoršenom čuchu po kovide

Poruchy čuchu postihujú veľa ľudí, a to najmä po prekonaní Covid-19. Súvisí to so zhoršenou chuťou, čo ovplyvňuje aj spôsob stravovania sa. Nová dánska štúdia ponúka zoznam jedál, ktoré by týmto ľuďom pomohli nájsť potešenie z jedenia.

Vôňa hrá dôležitú úlohu v našej schopnosti vychutnať si jedlo, ukazuje nová štúdia z Aarhuskej univerzity v Dánsku. Mnoho ľudí trpí strateným, zmeneným alebo skresleným čuchom , čo môže ovplyvniť ich zdravie aj kvalitu života, konštatuje dánska štúdia zverejnená 30. júna. „Strata čuchu alebo jeho zmeny ovplyvňujú viac ako len naše varenie a stravovacie návyky. Zníženie pôžitku z jedenia a sociálne dôsledky tohoto stavu sú pre pacientov veľmi dôležité a často majú vážne dôsledky na kvalitu ich života,“ vysvetľuje docent MUDr. Alexander Wieck Fjældstad. 

Štúdie formou dotazníka sa zúčastnilo 692 ľudí. 271 z nich stratilo alebo malo zhoršený čuch (čuchová dysfunkcia), 251 málo skreslený čuch (parosmia) a 166 tvorilo kontrolnú skupinu. „Pacienti zistili, že varenie už pre nich nie je taká činnosť ako kedysi, snažili sa ho mať čím skôr z krku, menej sa zaujímali o varenie pre ostatných a strácali chuť skúšať nové jedlá,“ hovorí Alexander Wieck Fjældstad. Štúdia tiež ukázala, že tieto dysfunkcie čuchu môžu mať škodlivé následky na zdravie, pretože 39 % pacientov, ktorí trpia vážnymi poruchami čuchu, tiež veľmi schudli.

Aké potraviny môžu pomôcť obnoviť pôžitok z jedenia? >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor