MENU
novinky-a-odbornici

Zhadzujete kilá prerušovaným pôstom? Aký názor má naň lekárka?

Nahradiť napríklad len jedno nezdravé jedlo denne zeleninovým šalátom je podľa odborníkov oveľa účinnejšie ako radikálna krátkodobá diéta.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zhadzujete kilá prerušovaným pôstom? Aký názor má naň lekárka?

Rozhodli ste sa trochu schudnúť alebo zmeniť životosprávu? S kalorickými škrtmi treba zaobchádzať opatrne. Ako je to s populárnou prerušovanou hladovkou?

Podľahli ste trendu jarných detoxov? Zmena jedálneho lístka prichádza prirodzene s teplejšími dňami. Na čo si však dať pozor? Hladovanie má vždy svoje úskalia, rovnako ako i zázračné detoxikačné nápoje.

Zmena sa vyplatí

Akékoľvek ozdravenie a odľahčenie jedálneho lístka organizmus určite poteší. Treba si však zachovať ostražitosť. „Radšej ako na zázračné nápoje či náplasti sa vrhnite na čerstvú zeleninu, ovocie a pripravujte si z nich smoothies. Oplatí sa obmedziť konzumáciu mäsa i tučných jedál a nasávať atmosféru prírody,“ hovorí hneď na začiatku o praktických zmenách, ktoré si môžete udržať dlhodobo, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo Michaela Gašpar Macháčová. „Ak celoročne dodržujete zdravú životosprávu, nefajčíte, nepopíjate alkohol, pravidelne cvičíte, detox nepotrebujete. V správnom režime fungujete celý rok.“ Opatrnejší by ste mali byť pri hladovaní. Veľký kalorický škrt vám nemusí sedieť.

Radšej postupne

Podľa odborníčky si takýto typ stravovania vyžaduje tréning. „Skočiť z normálneho života do extrémneho pôstu môže narobiť viac škody ako osohu. Je to podobné ako s otužovaním, musíte začať zľahka,“ upozorňuje lekárka. Vhodnejšou alternatívou sú čoraz populárnejšie prerušované pôsty, keď sa v rozličných pomeroch strieda hladovanie s jedením. „Môžete si ho dopriať jeden – až dvakrát do mesiaca. Podmienkou je byť zdravý. Nemala by vás trápiť chrípka alebo iné ochorenie. Tiež by som prerušovaný pôst neodporúčala po operáciách,“ pridáva dôležité informácie doktorka Michaela Gašpar Macháčová, ktorá sama raz do mesiaca holduje prerušovanému stravovaniu. „Ideálne je, ak ho robíte cez víkend. Vyhnite sa vtedy ťažkej fyzickej námahe a doplňte ho cvičením meditačnej jogy alebo prechádzkou v prírode.“

Pozor na pitný režim

Počas pôstneho dňa pite čerstvé ovocné a zeleninové nápoje. Ak by sa objavovali už po pár hodinách bolesti hlavy alebo závraty, pridajte si k tomu radšej zeleninovú polievku. Dôležitý je najmä zvýšený pitný režim. Na druhýkrát potom môžete vyskúšať už len pôst s tekutinami. „Po takomto pôste je vhodné absolvovať masáž, najmä lymfodrenáže, ktoré pomôžu z tela vyplaviť nezdravé splodiny,“ dodáva odborníčka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor