MENU
novinky-a-odbornici

Ženy, zmerajte si túto časť tela. Prezradí, ako dlho budete žiť

Centimetre môžu odmerať roky života, ktoré ešte máte pred sebou. Potešil vás výsledok?
Novinky a odborníci

Ženy, zmerajte si túto časť tela. Prezradí, ako dlho budete žiť

Túžite sa dožiť deväťdesiatky v plnom zdraví? Či sa vám to podarí, máte už dnes vpísané v jednej časti tela. Ktorá to je?

Holandskí vedci sa podujali preskúmať zvláštnu súvislosť. Je známe, že stredná dĺžka života sa v našich končinách predlžuje. Prečo to tak ale je? Vedci z oddelenia epidemiológie Maastrichtskej univerzity si vo svojej štúdii všimli zaujímavosť, ktorá by okrem známych faktorov ako zlepšenie zdravotnej starostlivosti, hygieny a stravy mohla ponúknuť odpoveď. Pozreli sa na dôležitý parameter týkajúci sa ľudského tela!

V kohortovej štúdii s viac ako 7 800 mužmi a ženami, ktoré výskumníci sledovali od roku 1986, zistili, že ženy vysoké približne 180 centimetrov mali o 31 percent vyššiu pravdepodobnosť, že dosiahnu 90 rokov, ako ženy, ktoré merali asi 161 centimetrov.  Vyššiu šancu dlho žiť mali o to viac, ak  boli na začiatku štúdie štíhle a štíhle aj ostali,  narozdiel od kratších a ťažších dám. To by teda mohlo naznačovať, že s našimi telami sa rovnako predlžujú aj roky života. 

S výsmechom a pohŕdaním kvôli postave sa stretla takmer každá žena.S výsmechom a pohŕdaním kvôli postave sa stretla takmer každá žena.
S výsmechom a pohŕdaním kvôli postave sa stretla takmer každá žena.
Zdroj: Shutterstock

Viac cm, viac minút

A nielen to. Poistkou dlhšieho života sa javilo aj viac pohybu. „Naše zistenia naznačujú, že s dĺžkou života súvisia veľkosť tela aj fyzická aktivita. Tieto asociácie sa medzi mužmi a ženami líšia,“ uviedol Lloyd Brandts, vedúci výskumník štúdie uverejnejej v časopise Journal of Epidemiology and Community Health. Ak sa sledované ženy hýbali 30-60 minút denne, mali o 21% vyššiu pravdepodobnosť , že oslávia 90-tku. Každých 30 minút dennej fyzickej aktivity dobu prežívania natiahlo o ďalších 5%.

A čo muži? Tým výška podobnú výhodu neposkytovala. Cvičenie však áno. Tí, čo cvičili viac ako 90 minút denne, sa dožili 90-tky s o 39% vyššou šancou ako lenivší muži.

Pomôže vám aj pravidelný pohyb.Pomôže vám aj pravidelný pohyb.
Pomôže vám aj pravidelný pohyb.
Zdroj: Shutterstock

Lloyd Brandts však varuje, že tento typ pozorovacej štúdie nedokazuje, že veľkosť tela a fyzická aktivita spôsobujú, že ľudia žijú dlhšie. Odpovede na otázku, prečo výška a hmotnosť ovplyvňujú dlhovekosť žien, sú len špekulatívne, uviedol komentátor štúdie Dr. David Katz, riaditeľ Yale University Yale-Griffin Prevention Research Center. Podľa neho však môže ísť i o dôsledok stigmy a z nej plynúcej depresie. „Ženy neustále trpia následkami obezity viac ako muži,“ mieni Katz. Myslí si, že muži i s dobrým duševným zdravím majú tendenciu časom priberať. Naopak u žien priberanie môže naznačovať psychické problémy. A tie roky života určite nepridajú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor