MENU
novinky-a-odbornici

Rakovina kŕčka maternice sa hlási nenápadne. Ochránia vás pred ňou 2 maličkosti!

Women,Wear,Red,Skirt,Use,The,Hand,To,Scratch,The

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovina kŕčka maternice sa hlási nenápadne. Ochránia vás pred ňou 2 maličkosti!

Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena! Toto sú spôsoby, ako sa pred ňou chrániť.

Krvácanie uprostred cyklu, bolesti v panve, krvácanie a bolesť pri sexe… niekedy až tieto príznaky upozornia ženu na rakovinu krčka maternice. Ochorenie je však v začiatkoch bezpríznakové a keď žena príde s takýmito problémami ku gynekológovi, rakovina môže byť už v pokročilom štádiu. Štatistika hovorí sama za seba: Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku. Ročne na ňu ochorie vyše 600 žien a vyše 230 z nich zomrie. Nič také by sa však nemuselo stať a táto hrozivá diagnóza by vôbec nemusela existovať.

https://www.nierakovine.sk/https://www.nierakovine.sk/
Zdroj: NIE rakovine

Pozrite si celú FOTOgalériu

HPV vírus 

Rakovina krčka maternice je onkologické ochorenie, ktoré sa spája s vírusovou infekciou. Ide o vírus HPV- ľudský papilomavírus. Táto infekcia sa prenáša najmä pohlavným stykom, je najčastejšou pohlavne prenosnou chorobou a stretne sa s ňou viac ako 80-90% populácie. „Najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku 20-30 rokov,“ vysvetľuje Erik Kúdela, odborník vo výskume HPV.

Infekcia HPV nemusí nutne znamenať katastrofu. HPV má vyše 150 typov a nebezpečných je len niekoľko z nich. Veľmi nebezpečné sú typy 16 a 18, ktoré súvisia až s 99 % prípadov rakoviny krčka maternice.„Pretrvávajúca infekcia HPV môže viesť k vzniku genitálnych bradavíc, zmenám na krčku maternice a môže viesť aj k rakovine kŕčka maternice," dopĺňa doktor Kúdela. 

Kto je v ohrození? 

Medzi nakazenými sú najmä pohlavne aktívni mladí ľudia medzi 15 a 29 rokov. Kým sa z infekcie stane nádorové ochorenie, môže to trvať aj 15 rokov. Nákaze HPV sa dá jednoducho predísť, a to vďaka očkovaniu. Odborníci sa zhodujú, že najlepšie je očkovať už tínedžerov, chlapcov i dievčatá pred začiatkom pohlavného života. Vtedy je takmer isté, že nie sú nakazení a vo veku 12-13 rokov majú aj najlepšiu imunitnú odpoveď.

U nás sú dnes dostupné 2 typy vakcín:

  • Dvojvalentná vakcína: je pre deti v 13. roku života plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Lacnejšia, plne preplácaná 2-valentná vakcína pokrýva iba 47% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.
  • Deväťvalentná vakcína: obsahuje až 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a genitálne bradavice. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami, pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Deti v 13. roku života majú túto vakcínu čiastočne hradenú zo zdravotného poistenia.
https://www.nierakovine.sk/https://www.nierakovine.sk/
Zdroj: NIE rakovine

Kedy ste boli u gynekológa?

Druhou účinnou možnosťou, ako sa vyhnúť rakovine krčka maternice je pravidelná prehliadka u gynekológa a skríningové vyšetrenia krčka maternice. Bohužiaľ, u nás na ňu chodí len niečo vyše 20 % žien a niektoré prídu hoci aj po 10 rokoch! Dôvodom sú neraz obavy z výsledkov, aj preto sa ochorenie často zistí až v posledných, rozvinutých štádiách.

  • V laboratóriach u nás sa tradične vykonáva PAP test, teda cytologické vyšetrenie. Ním hľadajú znaky abnormálnych buniek na krčku maternice, ktoré by mohli viesť k rakovine. Problémom je, že podľa vedeckých štúdií až 1 z 3 žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala napriek tomu normálny výsledok PAP testu. Cytológia steru z krčka maternice môže teda vykazovať falošnú negativitu u žien, kde sa už vyvíja karcinóm krčka maternice.
  • Druhou metódou skríningu je HPV test. Ten naopak zisťuje, či má žena infekciu vysoko rizikovým vírusom HPV, ktorá ju vystavuje riziku vzniku abnormálnych buniek a rakovine krčka maternice. Poznatok, či je žena pozitívna na HPV, a na aký typ, umožní jej lekárovi určiť akú prevenciu zvolí či ako ju bude liečiť.
https://www.nierakovine.sk/https://www.nierakovine.sk/
Zdroj: NIE rakovine

NIE RAKOVINE

Ako sa chrániť pred rakovinou krčka maternice? Čo by mala o nej vedieť každá žena a mama tínedžerov? A ako túto tému dostať čo najbližšie k mladým ľuďom? Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa pokúsila na tieto otázky odpovedať v spolupráci s odbornými lekármi a tiež influencerkami, ktorých sa táto téma osobne týka. Spojili sa v online video kampani, ktorá upozorňuje na dôležitosť prevencie pred týmto zákerným ochorením a tiež poukazuje na možnosti účinnej ochrany-vakcináciu proti HPV vírusom a pravidelnú gynekologickú prevenciu.

https://www.nierakovine.sk/https://www.nierakovine.sk/
Zdroj: NIE RAKOVINE

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor