MENU
novinky-a-odbornici

Ktoré orgány trpia po prekonaní covidu? Je ich viac!

Aj po prepustení z nemocnice sa môžu objaviť veľké zdravotné problémy.
Novinky a odborníci

Ktoré orgány trpia po prekonaní covidu? Je ich viac!

Ľudia, ktorí prekonali ťažšiu formu covidu s hospitalizáciou, sa nemusia dostať do pôvodnej formy. Naopak, ohrozené majú viaceré dôležité orgány, zistila štúdia.

Od čoho závisí, ako rýchlo sa s koronavírusom popadujete a aké dôsledky na vás prekonanie COVID-19 zanechá? "Je to ako ruská ruleta. Mnohí vravia - veď ochoriem a vyzdraviem. Nie, nikdy neviete, ako ochorenie bude prebiehať. Dokonca môže prebehnúť relatívne mierne, ale  chronické ťažkosti môžu pretrvávať aj mesiace po prekonaní. A to zo strany rôznych orgánov. Napríklad sa môže jednať o psychické zmeny, únavu, kašeľ, pretrvávajúce dýchacie problémy. Ani netušíme, čo vírus v našom tele spôsobí a aké trvalé následky nám zanechá," vraví MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, zástupca prednostu kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky v bratislavskom Ružinove.  Nová štúdia vedcov z univerzity v Leicesteri, ktorí sledovali vyše 47 tisíc britských pacientov po prekonaní COVID-19 v jarnej vlne zistila, že ochorenie môže neskôr spustiť viaceré závažné zdravotné problémy.

Návrat do nemocnice a ďalšie problémy

V priebehu 140 dní od prepustenia z nemocnice bolo z celkového počtu hospitalizovaných opäť prijatých do nemocnice so zdravotnými problémami 29,4% ľudí a 12,3% z celkového počtu na jar hospitalizovaných ľudí neskôr zomrelo. U bývalých covid pacientov dochádzalo v neskorších mesiacoch k problémom s orgánmi, ktoré v niektorých prípadoch začali zlyhávať. Objavovalo sa u nich aj viac prípadov cukrovky. V porovnaní s "necovidovou" kontrolnou skupinou sa u sledovaných pacientov vyskytlo 3x viac srdcových príhod, 2,8x viac ochorení pečene, 1,9x viac závažných ochorení obličiek a 1,5x viac prípadov diabetu.

Vyliečenie je relatívne

Štúdia dáva do pozornosti, že samotné prekonanie covidu, najmä ak mal pacient ťažší priebeh ochorenia a musel byť hospitalizovaný, ešte nemusí znamenať definitívnu bodku za zdravotnými ťažkosťami. "Pacient sa vylieči v tom zmysle, že nepotrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, má negatívne výsledky testov a nie je infekčný pre okolie. V tomto zmysle vyliečený je. Ale ak porovnáme počet vyliečených a počet tých z nich, ktorí sa vrátili do 100% stavu ako pred infekciou, dovoľujem si tvrdiť, že toto číslo je podstatne nižšie. A spomedzi tých, ktorí boli aj v nemocnici a mali ťažký priebeh, sa väčšina nevráti do pôvodnej kondície," odhaduje aj pneumológ Štefan Laššán, že všetky dôsledky choroby COVID-19 ešte zďaleka nepoznáme.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia