MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako sa rieši vypadávanie vlasov a kedy treba začať konať, vám poradí lekárka

Účinné vpichy

Pri vypadávaní vlasov môže pomôcť aj mezoterapia.Pri vypadávaní vlasov môže pomôcť aj mezoterapia.
Zdroj: Shutterstock

V niektorých prípadoch sa osvedčila aj mezoterapia, princíp je rovnaký ako v prípade ošetrenia pleti. Pomocou mikroinjekcií sa do vlasovej pokožky aplikujú špeciálne kokteily vitamínov. Veľmi efektívna je injekčná liečba vlastnou krvnou plazmou. Opäť je založená na zlepšení prekrvenia, zároveň podporí regeneračný proces v oblasti vlasových folikulov. Pri ďalšej metóde sa tiež využívajú mikroinjekcie, tentoraz však CO2, ide o takzvanú karboxyterapiu. Ide prakticky o nebolestivé ošetrenie. „Oxid uhličitý sa vpichuje priamo pod kožu a spôsobuje okysličenie postihnutej oblasti,“ približuje ošetrenie doktorka Hana Zelenková. „Vďaka zákroku sa tkanivo prekrvuje, prichádzajú doň potrebné živiny a oživujú sa vlasové bunky i cibuľky.“

Komu pomôžu?

Tieto zákroky vykonávajú len lekári. Najvhodnejšia je na tento typ liečby alopecia areata. V kombinácii s inými vnútorne podávaným prípravkami aj alopecia androgenetica alebo alopecia diffusa. Najčastejším typom vypadávania vlasov u mužov je alopécia androgenetica, ktorá je dedične podmienené ochorenie. „Vyvoláva ho dihydrotestosterón, ktorý vzniká z mužského pohlavného hormónu testosterónu. Poškodzuje vlasové korienky a obmedzuje rast vlasov najmä na temene a vrchole hlavy,“ vysvetľuje doktorka Zelenková. Jeho typickým znakom sú takzvané kúty.

Pomôže aj hrebeň

Podporiť prekrvenie vlasovej pokožky môžu i laserové či masážne hrebene. V zahraničí sú veľmi populárne aj čiapky s LED žiarovkami. Často sa využívajú a sú úspešné napríklad pri liečbe vypadávania vlasov u detí. Jedným z ďalších riešení je aj transplantácia vlastných vlasov. „Pred jej vykonaním je nevyhnutná konzultácia s dermatológom a plastickým chirurgom,” približuje postup odborníčka. „Treba si uvedomiť, že nie vždy sa všetky vlasy po transplantácii ujmú. Môže sa objaviť nežiaduci sekundárny zápal a prejavy sa môžu časom ešte zhoršovať. V zahraničí existuje aj transplantácia umelých vlasov.“

 

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia