MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa rieši vypadávanie vlasov a kedy treba začať konať, vám poradí lekárka

Za padaním vlasov sa môže skrývať nielen genetika
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako sa rieši vypadávanie vlasov a kedy treba začať konať, vám poradí lekárka

Začali vám padať viac vlasy? Niekedy sa neoplatí vyčkávať, ale obrátiť sa na odborníka. Dôležité je aj to, kde a ako vám vlasy začnú vypadávať.

Na odborníka sa obráťte, ak vám denne vypadne viac ako sto vlasov a začnú sa vám na pokožke hlavy objavovať vypadané kolieska alebo spozorujete výrazné prerieďovanie na temene. 

Kto je v ohrození?

„Mnohí prichádzajú k dermatológovi so svojimi problémami po polroku až roku. Začať vtedy s účinnou a najmä efektívnou liečbou býva často neskoro,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA. Alopécia je autoimunitná choroba, ktorá sa prejavuje vypadávaním vlasov a ochlpením po celom tele. Môže sa vyskytnúť u mužov i žien, výnimkou, žiaľ, nie sú ani deti. Príčiny vzniku sú rôzne a treba po nich dôsledne pátrať. „Môže ísť o dedičnosť, stres, hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy, rôzne hnisavé ochorenia v organizme, nesprávne stravovanie. Ohrozenejší sú tí, ktorí trpia alergiami či cukrovkou. Na hustotu vlasov má dokonca vplyv ignorovanie očných chýb, ale i mechanické dráždenie, ku ktorému patrí nosenie čiapok alebo vyťahovanie dlhých vlasov do chvostíkov,“ vymenováva širokú škálu príčin vzniku alopécie odborníčka.

Nestačí len dermatológ

Podľa typu alopécie odporučí dermatológ ďalšie vyšetrenia. Podľa odborníčky býva zväčša prvá návšteva na endokrinológii. „U žien vyšetrenie na gynekológii, pretože v niektorých prípadoch môže nasadená alebo, naopak, vynechaná antikoncepcia ovplyvniť vypadávanie vlasov,“ približuje prvé kroky pred začatím liečby dermatologička. „Žijeme v časoch, keď sa stres stal denným spoločníkom, preto sa odporúča aj návšteva psychológa. Samozrejmé sú aj špeciálne vyšetrenia na fokálne infekcie, teda hnisavé alebo iné zápalové ložiská.“ Práve pre rôznorodosť príčin vzniku alopécie sa musí ku každému prípadu pristupovať individuálne. Liečba sa šije na mieru a treba sa na ňu pozerať ako na celok. Na začiatku sa využívajú rovnako ako pri prevencii najmä vitamíny skupiny B, E, už spomínaný zinok, metionín, kolagénové či želatínové prípravky či produkty na prekrvenie vlasovej cibuľky. Medzi účinné látky patria aj výťažky z bylín, najmä zo žihľavy, z lopúcha, brezy, arniky, ale i z feferónok. 

Môže ísť o dedičnosť, stres, hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy, rôzne hnisavé ochorenia v organizme, nesprávne stravovanie. Ohrozenejší sú tí, ktorí trpia alergiami či cukrovkou.
MUDr. Hana Zelenková, , PhD., MBA, dermatologička

Roztoky i krémy

„Spomínané prípravky sa užívajú celkovo a následne sa kombinujú s lokálnymi produktmi, napríklad posilňujúcimi šampónmi, penami s minoxidilom alebo roztoky s aminexilom či kofeínom. Veľakrát sa odporúča aj lokálne použitie kortikoidov či už vo forme masti, krému, gélu či roztokov. Možno ich však používať len krátkodobo, lebo môžu mať aj opačný efekt a spôsobiť atrofiu kože,“ upozorňuje dermatologička. Využívajú sa i takzvané dráždivé tinktúry. Môžu byť už namiešané originálne alebo sa pripravujú podľa odporúčania dermatológa. Zo základných látok obsahujú napríklad rezorcín alebo kyselinu salicylovú. Využíva sa ich schopnosť mimoriadne zvýšiť prekrvenie pokožky a stimulovať lenivú vlasovú cibuľku. Ak sa v priebehu prvého mesiaca neukáže zlepšenie, nastupuje takzvaná fyzikálna terapia.

Čo ešte povzbudí vlasové cibuľky?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor