Na odborníka sa obráťte, ak vám denne vypadne viac ako sto vlasov a začnú sa vám na pokožke hlavy objavovať vypadané kolieska alebo spozorujete výrazné prerieďovanie na temene.
Kto je v ohrození?
„Mnohí prichádzajú k dermatológovi so svojimi problémami po polroku až roku. Začať vtedy s účinnou a najmä efektívnou liečbou býva často neskoro,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA. Alopécia je autoimunitná choroba, ktorá sa prejavuje vypadávaním vlasov a ochlpením po celom tele. Môže sa vyskytnúť u mužov i žien, výnimkou, žiaľ, nie sú ani deti. Príčiny vzniku sú rôzne a treba po nich dôsledne pátrať. „Môže ísť o dedičnosť, stres, hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy, rôzne hnisavé ochorenia v organizme, nesprávne stravovanie. Ohrozenejší sú tí, ktorí trpia alergiami či cukrovkou. Na hustotu vlasov má dokonca vplyv ignorovanie očných chýb, ale i mechanické dráždenie, ku ktorému patrí nosenie čiapok alebo vyťahovanie dlhých vlasov do chvostíkov,“ vymenováva širokú škálu príčin vzniku alopécie odborníčka.
Nestačí len dermatológ
Podľa typu alopécie odporučí dermatológ ďalšie vyšetrenia. Podľa odborníčky býva zväčša prvá návšteva na endokrinológii. „U žien vyšetrenie na gynekológii, pretože v niektorých prípadoch môže nasadená alebo, naopak, vynechaná antikoncepcia ovplyvniť vypadávanie vlasov,“ približuje prvé kroky pred začatím liečby dermatologička. „Žijeme v časoch, keď sa stres stal denným spoločníkom, preto sa odporúča aj návšteva psychológa. Samozrejmé sú aj špeciálne vyšetrenia na fokálne infekcie, teda hnisavé alebo iné zápalové ložiská.“ Práve pre rôznorodosť príčin vzniku alopécie sa musí ku každému prípadu pristupovať individuálne. Liečba sa šije na mieru a treba sa na ňu pozerať ako na celok. Na začiatku sa využívajú rovnako ako pri prevencii najmä vitamíny skupiny B, E, už spomínaný zinok, metionín, kolagénové či želatínové prípravky či produkty na prekrvenie vlasovej cibuľky. Medzi účinné látky patria aj výťažky z bylín, najmä zo žihľavy, z lopúcha, brezy, arniky, ale i z feferónok.
Môže ísť o dedičnosť, stres, hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy, rôzne hnisavé ochorenia v organizme, nesprávne stravovanie. Ohrozenejší sú tí, ktorí trpia alergiami či cukrovkou.
Roztoky i krémy
„Spomínané prípravky sa užívajú celkovo a následne sa kombinujú s lokálnymi produktmi, napríklad posilňujúcimi šampónmi, penami s minoxidilom alebo roztoky s aminexilom či kofeínom. Veľakrát sa odporúča aj lokálne použitie kortikoidov či už vo forme masti, krému, gélu či roztokov. Možno ich však používať len krátkodobo, lebo môžu mať aj opačný efekt a spôsobiť atrofiu kože,“ upozorňuje dermatologička. Využívajú sa i takzvané dráždivé tinktúry. Môžu byť už namiešané originálne alebo sa pripravujú podľa odporúčania dermatológa. Zo základných látok obsahujú napríklad rezorcín alebo kyselinu salicylovú. Využíva sa ich schopnosť mimoriadne zvýšiť prekrvenie pokožky a stimulovať lenivú vlasovú cibuľku. Ak sa v priebehu prvého mesiaca neukáže zlepšenie, nastupuje takzvaná fyzikálna terapia.