MENU
novinky-a-odbornici

Zbavíme sa rúška už v roku 2021? Imunológ by na to nestavil

Stanú sa rúška našim spoločníkom aj v ďalšom roku?
Novinky a odborníci

Zbavíme sa rúška už v roku 2021? Imunológ by na to nestavil

Hlavný zdravotnícky poradca nového amerického prezidenta Joea Bidena a expert na infekčné ochorenia pripúšťa, že v USA budú ľudia nosiť rúška aj v roku 2022.

Hoci celý svet dúfa, že pandémiu koronavírusu zaženieme a vrátime sa k našim bývalým životom, mnohí odborníci upozorňujú, že tak rýchlo to byť nemusí. Renomovaný americký imunológ a expert na infekčné choroby Anthony Fauci nevylúčil, že obyvatelia USA budú musieť aj počas roka 2022 nosiť rúška, aby sa chránili pred novým koronavírusom. Ako uvádza TASR, informovala o tom agentúra Reuters. Je málo pravdepodoné, že u nás by to malo byť inak.

Denné prírastky klesajú, úmrtia nie

Na rozdiel od Slovenska denné prírastky nakazených v Spojených štátoch v súčasnosti výrazne klesajú. Na koronavírusové ochorenie COVID-19 tam však stále denne zomierajú tisíce ľudí a počet obetí pandémie v USA sa podľa bilancie Univerzity Johnsa Hopkinsa blíži k hranici pol milióna. Vakcínou proti koronavírusu sa v USA zatiaľ podarilo zaočkovať len necelých 15 percent obyvateľov krajiny, čo je však podstatne viac, ako je zaočkovaných ľudí u nás.

Bude potrebná nová vakcína?

Na otázku CNN, či budú musieť Američania nosiť na tvári rúška aj v roku 2022 Fauci odpovedal: "Myslím, že je možné, že to tak bude". Podľa neho to bude závisieť od rozsahu komunitného šírenia vírusu a od jeho nových variantov. V súvislosti s očkovaním poukázal na riziká spojené s novým juhoafrickým variantom vírusu, proti ktorému sú zrejme menej účinné súčasné dostupné vakcíny. Fauci pripustil, že v prípade výraznejšieho rozšírenia juhoafrického variantu v Spojených štátoch bude potrebné vyvinúť očkovaciu látku, špecificky zameranú proti tejto mutácii vírusu.

Ako informuje TASR, imunológ však vyjadril presvedčenie, že napriek obmedzeniam bude postupne možný do značnej miery návrat k normálnemu životu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia