Petra sa rozhodla vy lepšiť trávnik, a tak si zobrala na pomoc staršie hrable s drevenou rúčkou. Stačilo pár ťahov, keď pocítila neprí jemné pichnutie. Pri jednom z pohybov sa jej do prsta bolestivo zapichla trieska. Príliš jej z prsta netrčala. Na pomoc si zobrala ihlu a zača la si triesku z prsta doslova dolovať. Rana sa jej neskôr zbytočne zapálila. Ako má správne vyzerať prvá pomoc pri zapichnutej trieske v prste? A čo robiť v prípade, ak pod kožou skončí napríklad čiastočka kovu?
Vyjde sama?
„Okolo cudzieho telesa v podkoží vytvorí tekutina virtuálnu štrbinu a triesku vypudí von. Práve tento proces sa laicky označuje pojmom vyhnisá. Nemusí to byť bakteriálny zápal, ktorý spôsobujú baktérie, ale len mechanický zápal, ktorý vyvolá dráždenie cudzím telesom,“ vysvetľuje prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Vo výhode ste, ak trieska trochu trčí von. „Vtedy ju vyberte ťahom v smere dlhej osi, pomocou nechtov, pinzety, klieštikov. Ak to nejde, neodporúčam okolie rozpichať ihlou,“ radí odborník príliš zanieteným „ošetrovateľom“.
Pozor na začervenanie
Ak sa nedá vytiahnuť, vyčkajte. Drobná trieska vo veľkosti pár milimetrov vyjde asi o dva dni sama, možno s kvapkou zelenožltého hnisu. Vznikne len malá, lokálna reakcia. „Ak sa v okolí zapichnutej triesky objavilo v priebehu jedného, dvoch dní začervenanie, ktoré sa zväčšuje, vyhľadajte chirurgické ošetrenie,“ hovorí o ďalšom postupe doktor Viliam Dobiáš. „Nebezpečné by to mohlo byť len v prípade, ak ste neboli očkovaní proti tetanu alebo preočkovaní posledných päť rokov.“ Dezinfekcia pred vytiahnutím triesky a aj po tom v domácnosti nie je nutná. Nemusíte robiť nič špeciálne, stačí si miesto vyčistiť vodou a mydlom.
Nechcené tetovanie
Zapichol sa vám alebo vašej ratolesti pri hre na ihrisku do prsta kus kovu či farby napríklad zo starej preliezačky? Alebo ste rajbali hrniec kovovou drôtenkou a už jej máte kúsok pod kožou? Platí to isté ako pri drevenej trieske, snažte sa ju vytiahnuť. „Ak to nejde, treba chirurgické ošetrenie. Kov sa totiž pod kožou obalí do väzivového puzdra a môže tam ostať ako bolestivý uzlík,“ upozorňuje zá chranár. „Aj úlomky farby treba chirurgicky odstrániť, lebo ostanú pod kožou vo forme tetováže.“ Všetko však závisí od veľkosti a lokality, kde sa predmet vyskytuje. Čím je kus väčší a lokalita viditeľnejšia, tým skôr vyhľadajte profesionálne ošetrenie. Platí to zvlášť u detí.
Zablúdila pod necht?
Oveľa bolestivejšie býva, ak sa vám trieska zapichne pod necht. Vtedy je podľa odborníka aj pravdepodobnejší zápal, ktorý sa šíri do okolia. Ranu sa oplatí sle dovať. Pri zväčšujúcom sa začervenaní miesta alebo jeho zvyšujúcej sa bolestivosti určite navštívte lekára. Či už je to drevo, kov, alebo kúsok farby, vždy je to cudzí predmet, a tak
aj pri menších poraneniach mávajú mnohí obavy z otravy krvi. „Pri trieskach vo veľkosti päť až desať milimetrov, ktoré sa nepodarí vytiahnuť ihneď, je celková reakcia extrémne vzácna. Predtým, než by teoreticky prišlo k otrave krvi, objavili by sa teploty, trhavá bolesť v rane či červený pruh od rany v smere lymfatických dráh,“ uzatvára odborník.