MENU
novinky-a-odbornici

Zapichla sa vám trieska do prsta? Väčšina ľudí robí pri jej vyberaní chybu

Triesku v prste si ihlou radšej nevyberajte.
Novinky a odborníci

Zapichla sa vám trieska do prsta? Väčšina ľudí robí pri jej vyberaní chybu

Niekedy stačí práca s náradím, ktoré má drevenú rúčku, a hneď môžete pocítiť bolestivé pichnutie. Treba si nepríjemný kúsok z prsta hneď vytiahnuť?

Petra sa rozhodla vy­ lepšiť trávnik, a tak si zobrala na pomoc staršie hrable s dre­venou rúčkou. Stačilo pár ťahov, keď pocítila neprí­ jemné pichnutie. Pri jednom z pohybov sa jej do prsta bolestivo zapichla trieska. Príliš jej z prsta netrčala. Na pomoc si zobrala ihlu a zača­ la si triesku z prsta doslova dolovať. Rana sa jej neskôr zbytočne zapálila. Ako má správne vyzerať prvá pomoc pri zapichnutej trieske v prste? A čo robiť v prípade, ak pod kožou skončí napríklad čiastočka kovu? 

Vyjde sama?

„Okolo cudzieho tele­sa v podkoží vytvorí tekuti­na virtuálnu štrbinu a tries­ku vypudí von. Práve tento proces sa laicky označuje pojmom vyhnisá. Nemusí to byť bakteriálny zápal, ktorý spôsobujú baktérie, ale len mechanický zápal, ktorý vyvolá dráždenie cudzím telesom,“ vysvetľuje prezi­dent Slovenského Červeného kríža a dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Vo výho­de ste, ak trieska trochu trčí von. „Vtedy ju vyberte ťahom v smere dlhej osi, pomocou nechtov, pinze­ty, klieštikov. Ak to nejde, neodporúčam okolie rozpi­chať ihlou,“ radí odborník príliš zanieteným „ošetro­vateľom“. 

Pozor na začervenanie

Ak sa nedá vytiahnuť, vyčkajte. Drobná trieska vo veľkosti pár milimetrov vyjde asi o dva dni sama, možno s kvapkou zele­nožltého hnisu. Vznikne len malá, lokálna reakcia. „Ak sa v okolí zapichnutej triesky objavilo v priebehu jedného, dvoch dní začer­venanie, ktoré sa zväčšuje, vyhľadajte chirurgické ošetrenie, hovorí o ďal­šom postupe doktor Viliam Dobiáš. „Nebezpečné by to mohlo byť len v prípade, ak ste neboli očkovaní proti tetanu alebo preočkova­ní posledných päť rokov.“ Dezinfekcia pred vytia­hnutím triesky a aj po tom v domácnosti nie je nutná. Nemusíte robiť nič špeciál­ne, stačí si miesto vyčistiť vodou a mydlom.

Nechcené tetovanie

Zapichol sa vám alebo vašej ratolesti pri hre na ihrisku do prsta kus kovu či farby napríklad zo starej preliezačky? Alebo ste raj­bali hrniec kovovou drôten­kou a už jej máte kúsok pod kožou? Platí to isté ako pri drevenej trieske, snažte sa ju vytiahnuť. „Ak to nejde, treba chirurgické ošetre­nie. Kov sa totiž pod kožou obalí do väzivového puzdra a môže tam ostať ako boles­tivý uzlík,“ upozorňuje zá­ chranár. „Aj úlomky farby treba chirurgicky odstrá­niť, lebo ostanú pod kožou vo forme tetováže. Všetko však závisí od veľkosti a lokality, kde sa predmet vyskytuje. Čím je kus väčší a lokalita viditeľnejšia, tým skôr vyhľadajte profesio­nálne ošetrenie. Platí to zvlášť u detí.

Zablúdila pod necht?

Oveľa bolestivejšie býva, ak sa vám trieska zapichne pod necht. Vtedy je podľa odborníka aj pravdepodob­nejší zápal, ktorý sa šíri do okolia. Ranu sa oplatí sle­ dovať. Pri zväčšujúcom sa začervenaní miesta alebo jeho zvyšujúcej sa boles­tivosti určite navštívte le­kára. Či už je to drevo, kov, alebo kúsok farby, vždy je to cudzí predmet, a tak
aj pri menších porane­niach mávajú mnohí obavy z otravy krvi. „Pri trieskach vo veľkosti päť až desať mi­limetrov, ktoré sa nepodarí vytiahnuť ihneď, je celková reakcia extrémne vzácna. Predtým, než by teoreticky prišlo k otrave krvi, objavili by sa teploty, trhavá bolesť v rane či červený pruh od rany v smere lymfatických dráh,“ uzatvára odborník.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor