MENU
novinky-a-odbornici

Zápcha urýchľuje zhoršovanie práce mozgu, vrátane mentálnych funkcií

Zápcha a funkcie mozgu spolu úzko súvisia.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zápcha urýchľuje zhoršovanie práce mozgu, vrátane mentálnych funkcií

Štúdia ukazuje, že stolica len raz za 3 alebo viac dní môže byť faktorom poklesu kognitívnych funkcií, čiže vášho intelektu.

Podľa Národného portálu zápchou trpí asi 30 percent populácie, pričom ženy častejšie než muži. Výskyt narastá s vekom – vo veku nad 60 rokov sa zápcha vyskytuje približne u 40 percent ľudí a vo veku nad 65 rokov až u 50 percent ľudí. Okrem veku vyšší výskyt zápchy súvisí so stravou s nízkym obsahom vlákniny, nedostatkom cvičenia a užívaním určitých liekov.  

Štúdia, ktorej výsledky boli prezentované na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Amsterdame tento rok v júli ukazuje, že chronická zápcha trvajúca 3 a viac dníby mohla byť faktorom poklesu kognitívnych funkcií. Medzi kognitívne funkcie patrí napríklad pamäť, pozornosť, reč, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií, schopnosť posudzovania a riešenia problémov, plánovanie, organizovanie, sebakontrola...

Všetky naše telesné systémy sú vzájomne prepojené," komentovala Heather M. Snyder, viceprezidentka Alzheimerovej asociácie pre medicínske a vedecké vzťahy. „Keď jeden systém zlyhá, ovplyvní to ostatné systémy." 

Čo presne zistila štúdia o zápche a mozgu? >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor