Na začiatku sa choroba môže prejavovať zápchou, poruchou čuchu, depresiou či poruchami spánku. Príznakmi sú aj halucinácie, pokles systolického tlaku krvi a erektilná dysfunkcia, upozornil Národný portál zdravia (NPZ). „Na problém upozorní tiež zmenšenie písma, pacienti majú sťažené žuvanie, prehĺtanie a artikuláciu reči,“ doplnil.
K lekárovi mnohých dovedie až narušená motorika, ktorá začne znepríjemňovať bežné každodenné činnosti ako zapínanie gombíkov či odomykanie dverí.
Ohrozuje aj vás?
Parkinsonova choroba sa môže rozvinúť aj u ľudí v produktívnom veku okolo štyridsiatky. Najčastejšie sa však prejavuje u ľudí vo veku okolo 60 rokov. Ochorenie súvisí s dedičnými dispozíciami, vplyvmi prostredia, vystavením škodlivým látkam a so spôsobom životosprávy.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) uviedlo, že podľa posledných hlásených údajov z ambulancií špecialistov máme na Slovensku 10 742 mužov a 1 160 žien liečených na Parkinsonovu chorobu.
Ochorenie sa prejavuje najmä zníženou dynamikou pohybu. „Na pohyb, ktorý by zdravému človeku trval krátku dobu, potrebujú dlhší čas a musia sa veľmi dlho koncentrovať, aby ho vôbec vykonali,“ spresnilo NCZI.
Kvalitu života pacientov znižuje aj zvýšená stuhnutosť a napätie vo svaloch. Pacienti majú tendenciu padať a majú cupitavé krôčiky. Choroba sa prejavuje aj pokojovým trasom, nemusia ním však nutne trpieť všetci - približne 30 % z nich tras podľa Národného portálu zdravia nemá.
Liek na chorobu nie je v súčasnosti dostupný. Choroba má tendenciu sa časom zhoršovať, no priebeh sa dá výrazne ovplyvniť. V tejto súvislosti vyzdvihol hlbokú mozgovú stimuláciu. Vplyv na stav pacienta má podľa portálu tiež pohyb.
- Parkinsonova choroba
- Parkinsonova choroba dostala meno podľa lekára Jamesa Parkinsona, ktorý ju prvýkrát opísal v roku 1817. Vtedy jej anglický odborník hovoril trasľavá obrna. Meno po ňom zdedila až o 60 rokov neskôr.