MENU
novinky-a-odbornici

Zapareniny: Zadoček potrebuje TOTO, nie jednorázovky! Radí pediatrička

Mother,Changing,Her,Baby's,Diaper,On,Bed
Novinky a odborníci

Zapareniny: Zadoček potrebuje TOTO, nie jednorázovky! Radí pediatrička

Citlivá pokožka bábätka sa ľahko podráždi, čo vedie k bolestivým zapareninám. Ich liečba je pomerne rýchla a účinná, stačí vedieť, ako na to.

Pozná ich azda každá mamička. Zapareniny vzniknú veľakrát napriek najlepšej starostlivosti. Ich neklamným znakom je zapálená pokožka, najčastejšie medzi nožičkami. „Zaparená koža je začervenaná, lesklá, opuchnutá. Postihnuté miesto je hladké a v úrovni kože. Neskôr môže byť koža drsná a objavia sa aj šupiny,” vysvetľuje pediatrička Veronika Očenášová z nemocnice v Spišskej Novej Vsi. Postihnuté miesto dieťa páli a bolí.Pri druhotnej infekcii kvasinkami či baktériami môže byť viditeľná až mokvajúca zaparenina alebo sa môžu na pokožke vytvárať pľuzgieriky,“ varuje doktorka pred zhoršujúcim sa stavom.

Záhyby a trenie

Medzi 9. a 12. mesiacom potrápi toto nepríjemné kožné ochorenie až polovicu všetkých detí.Medzi 9. a 12. mesiacom potrápi toto nepríjemné kožné ochorenie až polovicu všetkých detí.
Medzi 9. a 12. mesiacom potrápi toto nepríjemné kožné ochorenie až polovicu všetkých detí.
Zdroj: Shutterstock

„Koža novorodenca a dojčaťa má iný vzhľad a iné vlastnosti ako koža starších detí a dospelých. Povrchová vrstva je tenšia, pre nižšiu činnosť mazových žliaz je suchšia, ľahšie zraniteľná a menej odolná proti infekcii, vlhkosti a pôsobeniu stolice,“ objasňuje príčiny vzniku zaparenín detská lekárka. Tie sa môžu objaviť na vnútornej strane stehien, v podpazuší, pod krkom, za ušami, medzi prstami nôh a rúk. Ich rajónom sú vlhké a teplejšie miesta, kde sa koža ľahko zaparí a zároveň sa o seba nepríjemne otiera.

Najčastejšie býva postihnutá oblasť zadočka, slabín a genitálií. Veľmi častá je napríklad plienková dermatitída. „Ide o zapareninu, ktorá vzniká pôsobením amoniaku z moču alebo pôsobením enzýmov zo stolice v mieste genitálu, zadočka a v okolí priložených plienok.“ Príčin vzniku zaparenín môže byť viac a nemusí to byť vždy len nedostatočná hygiena. Uškodiť môže aj opačný extrém, časté umývanie, prehnané používanie mydiel a kozmetiky. Na vine môžu byť aj zle zvolené plienky, chemické látky z vlhčených obrúskov, mydiel, pracích práškov či oblečenie z nepriedušných materiálov.

„K ďalším vplyvom patrí hnačka alebo dlhodobo riedka stolica, nadmerné sedenie na kožených sedačkách či v aute, tesné oblečenie, odev z nepriedušných materiálov, gumená obuv,“ varuje doktorka Očenášová a pripomína, že zhoršiť priebeh a skomplikovať liečbu môžu aj niektoré choroby. „Napríklad chronicky oslabená imunita, diabetes mellitus, metabolické ochorenia a iné.“

3 príznaky plienkovej dermatídy:

  • Koža v okolí plienky je červená. Môže postihnúť zadoček bábätka, stehná a genitálie.
  • Bábätko je často nepokojné, najmä počas prebaľovania.
  • Pri umývaní postihnutých miest bábätko plače.

Čo pomôže? Čátajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor