Niektorí slovenskí epidemiológovia už teraz varujú, že prílišné uvoľňovanie opatrení, ktoré doteraz bránili rýchlemu šíreniu choroby Covid-19, môžu onedlho priniesť druhú vlnu nového koronavírusu. Z niektorých krajín, alebo aspoň oblastí, ju už hlásia. Napríklad z Pekingu či Južnej Kórey. Špičkový taliansky infektológ, profesor Matteo Bassetti, však prichádza aj s ďalším tvrdením. Podľa neho vírus SARS-CoV-2 stráca na sile.

Z agresívneho tigra sa zmenil na mačku

Bassetti tvrdí, že vírus, ktorý začal ako „agresívny tiger“, je dnes skôr „divokou mačkou“ a pacienti, ktorých by v počiatkoch pandémie infekcia zabila, dnes prežívajú. Taliansky profesor dokonca naznačuje, že choroba Covid-19 by mohla časom úplne vymiznúť aj bez očkovania a vírus sa vytratí.Aj pacienti vo veku 80 či 90 rokov, ktorí ochorejú v súčasnosti, dýchajú bez pomoci prístrojov. Takýto pacienti by predtým za dva-tri dni zomreli,“ vraví lekár na potvrdenie toho, že vírus oslabuje.

Dôkazy nie sú, len pozorovania

Dôvody, prečo sa vírus prejavuje slabšie, môžu byť podľa neho dva. Buď ide o jeho genetickú mutáciu, ktorá spôsobila, že je menej škodlivý, alebo ľudia dostávajú menšiu dávku vírusov vďaka karanténe a všetkým opatreniam, ktoré boli zavedené.

Rúška neodkladajte a na jeseň sa dajte zaočkovať, radí epidemiológ

Bassetti prišiel s teóriou slabnutia vírusu už pred časom, no vedecká obec neprijala jeho tvrdenia a označila ich za vedecky nepodložené. Ani teraz nepredložil na svoje tvrdenia dôkazy. Ide skôr o jeho klinické pozorovanie pacientov a ich reakcie na nakazenie sa SARS-CoV-2. Epidemiologička dr. Seema Yasmin zo Stanfordskej univerzity dokonca nazvala Bassettiho teórie za sprostosť.

Stratégia vírusu je prežiť a nezabiť

Kým sa oslabenie vírusu nepotvrdí aj vedecky, nemalo by sa podľa odborníkov zľahčovať nebezpečenstvo Covid-19 pre ľudské zdravie.

Faktom ale je, že viaceré vírusy mutujú tým spôsobom, že ich účinok slabne. Pre svoje ďalšie množenie a ďalšiu existenciu totiž potrebujú hostiteľské organizmy. Ak by ich vyzabíjali, skončil by aj samotný vírus. Zároveň, ak je vírus o niečo slabší, nehrozí natoľko ani jeho ničenie a potláčanie liekmi. Z evolučného hľadiska je preto jeho oslabenie a menšia agresivita výhodná. Či to ale platí aj pre SARS-CoV-2 sa ešte len musí preskúmať. Nateraz sa predsa len oplatí vyhýbať veľkým zoskupeniam ľudí, cestovať do zahraničia a nosiť v uzavretých priestoroch rúško.