MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás v aute či na kolotočoch kinetóza? Možno sa jej zbaviť?

Kinetóza vás nemusí prekvapiť len v aute.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Trápi vás v aute či na kolotočoch kinetóza? Možno sa jej zbaviť?

Potrápiť môže deti i dospelých. Čo sa pri kinetóze deje v organizme? Môže sa stratiť a ako si ju uľahčiť, poradí všeobecná lekárka.

Väčšina sa s ňou stretne na školských výletoch. Vždy sa našiel spolužiak, ktorému dlhšia cesta autobusom nerobila príliš dobre. Všetko sa zhoršilo, ak bola príliš kľukatá. Nemusí vás potrápiť len v aute. Niekedy ju vyvolávajú zdanlivé maličkosti, stačí určité podráždenie zraku. Objaviť sa tak môže napríklad v 3D kine alebo pri pohľade z mosta na tečúcu vodu. Kinetóza vás môže potrápiť aj v dospelosti. Ako si s ňou poradiť?

Prepojený systém

Organizmus je vybavený určitými orientačnými systémami. „Tie zasielajú informácie o polohe tela do mozgu. Receptory, ktoré citlivo reagujú na zmenu polohy, sa nachádzajú najmä v oblasti žalúdka a v končatinách. Okrem iného informujú mozog o presnom uhle kĺbov, napätí svalov a šliach,“ vysvetľuje systém fungovania viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „Ďalším informátorom je vestibulárny aparát, ktorý sa nachádza v strednom uchu. Jeho úlohou je rozpoznávať drobné zmeny v rýchlosti a smere pohybu našej hlavy.“ Všetky dôležité informácie sa dopĺňajú zrakom. Ak v tomto dômyselnom systéme dôjde k nesúladu, podráždi sa centrálny nervový sys­tém a vzniká kinetóza. 

Problematické zákruty

Najčastejšie sa vyskytuje pri cestovaní autom, lietad­lom alebo loďou. Všetko sa zhorší pri čítaní knihy, po­zeraní do mobilu alebo tab­letu, prípadne pri otáčaní hlavy. „Prekvapiť vás môže aj na kolotočoch, hlavne na horských dráhach či atrak­ciách s prudkými zákruta­mi, so zmenou výšok a pri voľných pádoch. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak zavriem oči, zvládnem bez kinetózy aj najbláznivej­ší kolotoč,“ povzbudzuje odborníčka. Pri prvých prejavoch kinetózy vám vy­stúpi na čelo studený pot. K najčastejším príznakom ďalej patrí závrat, pocit na vracanie a vracanie, ble­dosť, vyčerpanosť a bolesť hlavy. Zaujímavosť je, že deti do troch rokov bývajú voči kinetóze imúnne. „Ich nervový systém totiž ešte nie je tak vyvinutý. Naj­častejšie postihuje deti od štyroch rokov. U starších sú to skôr ženy ako muži. Kinetóza je však veľmi nevyspytateľný jav, môže sa u vás objaviť, hoci ste ju nikdy predtým nepoznali,“ konštatuje doktorka Micha­ela Gašpar Macháčová. 

Anketa
Potrápila vás už kinetóza?

Kedy reagujete citlivejšie?

Problémy s kinetózou nemusia byť celoživotné. „Môžem to potvrdiť z vlast­nej skúsenosti. Trpela som ňou asi do pätnástich rokov. Teraz môžem v aute sedieť vzadu a dokonca čítať knihu. Lietadlo a ani loď mi nespôsobujú žiad­ ne ťažkosti. Kinetóza však môže pretrvávať pri ťažkej krátkozrakosti, ale aj u tých, ktorí mávajú pravidelné migrény alebo sa liečia na závraty,“ vy­svetľuje všeobecná lekárka. Citlivejšie určite reagujú ženy počas tehotenstva, ale v tomto prípade problé­my zmiznú po deviatich mesiacoch. Kinetóza môže pretrvávať aj pri dlhodo­bých problémoch s krčnou chrbticou alebo pri onkolo­gickej liečbe.

Zmiernite priebeh

Ak máte v aute žalúdok ako na vode, určite si pred cestou dajte len ľahké jedlo. Pomôcť môže aj dostatočný príjem tekutín. Určite zaberie populárna tabletka, ktorú bez problé­mov dostanete bez lekár­skeho predpisu. Priebeh kinetózy zmiernia aj bylinky. Nedám dopustiť na zázvor. Určite si ho pri­pravte na cestu, akceptujú ho i deti. Účinkuje aj pri silnom vracaní a v liečbe a prevencii kinetóz mám s ním len tie najlepšie skú­senosti,“ pridáva praktic­ký tip odborníčka. Určite pomôže, ak v aute dobre vyvetráte. Teplý vzduch či dusno pocit nevoľnosti zby­točne podporujú. Na cestu si pribaľte žuvačku, aj tá môže zahnať nepríjemné pocity.

Na čo si dávať pozor?

  • seďte vpredu
  • vyvarujte sa konzumácie ťažkých a mastných jedál
  • nečítajte, nepozerajte sa na obrazovku
  • seďte s mierne zaklonenou hlavou
  • pozerajte sa v smere jazdy a hlavou príliš nepohybujte
  • ak je to možné, cestujte v noci
  • pokojne zavrite oči, klasické tabletky proti kinetóze majú sedatívny účinok

Myslite pozitívne

Dôležitú úlohu pri zvládnu­tí kinetózy zohráva aj psy­chika. Ak už dva dni pred cestou budete rozmýšľať o tom, ako vám bude opäť zle, určite sa to i splní. „Od­porúčam myslieť pozitívne v zmysle, teším sa na cestu, zažijem množstvo zážitkov, keď prídem do cieľa, čaká ma vytúžená dovolenka a podobne,“ hovorí o mož­nostiach uvoľnenia napätia Michaela Gašpar Machá­ čová a upozorňuje ešte na jednu dôležitú vec. „Kinetó­zami trpia aj zvieratá. Ak sa chystáte na dovolenku s domácim miláčikom, určite si opakovane dajte skúšobné jazdy. Tak zistí­te, či zvláda cestu autom a môžete sa vybrať na dlhší výlet.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor