Väčšina sa s ňou stretne na školských výletoch. Vždy sa našiel spolužiak, ktorému dlhšia cesta autobusom nerobila príliš dobre. Všetko sa zhoršilo, ak bola príliš kľukatá. Nemusí vás potrápiť len v aute. Niekedy ju vyvolávajú zdanlivé maličkosti, stačí určité podráždenie zraku. Objaviť sa tak môže napríklad v 3D kine alebo pri pohľade z mosta na tečúcu vodu. Kinetóza vás môže potrápiť aj v dospelosti. Ako si s ňou poradiť?
Prepojený systém
Organizmus je vybavený určitými orientačnými systémami. „Tie zasielajú informácie o polohe tela do mozgu. Receptory, ktoré citlivo reagujú na zmenu polohy, sa nachádzajú najmä v oblasti žalúdka a v končatinách. Okrem iného informujú mozog o presnom uhle kĺbov, napätí svalov a šliach,“ vysvetľuje systém fungovania viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „Ďalším informátorom je vestibulárny aparát, ktorý sa nachádza v strednom uchu. Jeho úlohou je rozpoznávať drobné zmeny v rýchlosti a smere pohybu našej hlavy.“ Všetky dôležité informácie sa dopĺňajú zrakom. Ak v tomto dômyselnom systéme dôjde k nesúladu, podráždi sa centrálny nervový systém a vzniká kinetóza.
Problematické zákruty
Najčastejšie sa vyskytuje pri cestovaní autom, lietadlom alebo loďou. Všetko sa zhorší pri čítaní knihy, pozeraní do mobilu alebo tabletu, prípadne pri otáčaní hlavy. „Prekvapiť vás môže aj na kolotočoch, hlavne na horských dráhach či atrakciách s prudkými zákrutami, so zmenou výšok a pri voľných pádoch. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak zavriem oči, zvládnem bez kinetózy aj najbláznivejší kolotoč,“ povzbudzuje odborníčka. Pri prvých prejavoch kinetózy vám vystúpi na čelo studený pot. K najčastejším príznakom ďalej patrí závrat, pocit na vracanie a vracanie, bledosť, vyčerpanosť a bolesť hlavy. Zaujímavosť je, že deti do troch rokov bývajú voči kinetóze imúnne. „Ich nervový systém totiž ešte nie je tak vyvinutý. Najčastejšie postihuje deti od štyroch rokov. U starších sú to skôr ženy ako muži. Kinetóza je však veľmi nevyspytateľný jav, môže sa u vás objaviť, hoci ste ju nikdy predtým nepoznali,“ konštatuje doktorka Michaela Gašpar Macháčová.
- 91%
- 9%
Váš hlas bol započítaný
Kedy reagujete citlivejšie?
Problémy s kinetózou nemusia byť celoživotné. „Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Trpela som ňou asi do pätnástich rokov. Teraz môžem v aute sedieť vzadu a dokonca čítať knihu. Lietadlo a ani loď mi nespôsobujú žiad ne ťažkosti. Kinetóza však môže pretrvávať pri ťažkej krátkozrakosti, ale aj u tých, ktorí mávajú pravidelné migrény alebo sa liečia na závraty,“ vysvetľuje všeobecná lekárka. Citlivejšie určite reagujú ženy počas tehotenstva, ale v tomto prípade problémy zmiznú po deviatich mesiacoch. Kinetóza môže pretrvávať aj pri dlhodobých problémoch s krčnou chrbticou alebo pri onkologickej liečbe.
Zmiernite priebeh
Ak máte v aute žalúdok ako na vode, určite si pred cestou dajte len ľahké jedlo. Pomôcť môže aj dostatočný príjem tekutín. Určite zaberie populárna tabletka, ktorú bez problémov dostanete bez lekárskeho predpisu. Priebeh kinetózy zmiernia aj bylinky. „Nedám dopustiť na zázvor. Určite si ho pripravte na cestu, akceptujú ho i deti. Účinkuje aj pri silnom vracaní a v liečbe a prevencii kinetóz mám s ním len tie najlepšie skúsenosti,“ pridáva praktický tip odborníčka. Určite pomôže, ak v aute dobre vyvetráte. Teplý vzduch či dusno pocit nevoľnosti zbytočne podporujú. Na cestu si pribaľte žuvačku, aj tá môže zahnať nepríjemné pocity.
Na čo si dávať pozor?
- seďte vpredu
- vyvarujte sa konzumácie ťažkých a mastných jedál
- nečítajte, nepozerajte sa na obrazovku
- seďte s mierne zaklonenou hlavou
- pozerajte sa v smere jazdy a hlavou príliš nepohybujte
- ak je to možné, cestujte v noci
- pokojne zavrite oči, klasické tabletky proti kinetóze majú sedatívny účinok
Myslite pozitívne
Dôležitú úlohu pri zvládnutí kinetózy zohráva aj psychika. Ak už dva dni pred cestou budete rozmýšľať o tom, ako vám bude opäť zle, určite sa to i splní. „Odporúčam myslieť pozitívne v zmysle, teším sa na cestu, zažijem množstvo zážitkov, keď prídem do cieľa, čaká ma vytúžená dovolenka a podobne,“ hovorí o možnostiach uvoľnenia napätia Michaela Gašpar Machá čová a upozorňuje ešte na jednu dôležitú vec. „Kinetózami trpia aj zvieratá. Ak sa chystáte na dovolenku s domácim miláčikom, určite si opakovane dajte skúšobné jazdy. Tak zistíte, či zvláda cestu autom a môžete sa vybrať na dlhší výlet.“