MENU
novinky-a-odbornici

Trápi vás v aute či na kolotočoch kinetóza? Možno sa jej zbaviť?

Kinetóza vás nemusí prekvapiť len v aute.
Novinky a odborníci

Trápi vás v aute či na kolotočoch kinetóza? Možno sa jej zbaviť?

Potrápiť môže deti i dospelých. Čo sa pri kinetóze deje v organizme? Môže sa stratiť a ako si ju uľahčiť, poradí všeobecná lekárka.

Väčšina sa s ňou stretne na školských výletoch. Vždy sa našiel spolužiak, ktorému dlhšia cesta autobusom nerobila príliš dobre. Všetko sa zhoršilo, ak bola príliš kľukatá. Nemusí vás potrápiť len v aute. Niekedy ju vyvolávajú zdanlivé maličkosti, stačí určité podráždenie zraku. Objaviť sa tak môže napríklad v 3D kine alebo pri pohľade z mosta na tečúcu vodu. Kinetóza vás môže potrápiť aj v dospelosti. Ako si s ňou poradiť?

Prepojený systém

Organizmus je vybavený určitými orientačnými systémami. „Tie zasielajú informácie o polohe tela do mozgu. Receptory, ktoré citlivo reagujú na zmenu polohy, sa nachádzajú najmä v oblasti žalúdka a v končatinách. Okrem iného informujú mozog o presnom uhle kĺbov, napätí svalov a šliach,“ vysvetľuje systém fungovania viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „Ďalším informátorom je vestibulárny aparát, ktorý sa nachádza v strednom uchu. Jeho úlohou je rozpoznávať drobné zmeny v rýchlosti a smere pohybu našej hlavy.“ Všetky dôležité informácie sa dopĺňajú zrakom. Ak v tomto dômyselnom systéme dôjde k nesúladu, podráždi sa centrálny nervový sys­tém a vzniká kinetóza. 

Problematické zákruty

Najčastejšie sa vyskytuje pri cestovaní autom, lietad­lom alebo loďou. Všetko sa zhorší pri čítaní knihy, po­zeraní do mobilu alebo tab­letu, prípadne pri otáčaní hlavy. „Prekvapiť vás môže aj na kolotočoch, hlavne na horských dráhach či atrak­ciách s prudkými zákruta­mi, so zmenou výšok a pri voľných pádoch. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak zavriem oči, zvládnem bez kinetózy aj najbláznivej­ší kolotoč,“ povzbudzuje odborníčka. Pri prvých prejavoch kinetózy vám vy­stúpi na čelo studený pot. K najčastejším príznakom ďalej patrí závrat, pocit na vracanie a vracanie, ble­dosť, vyčerpanosť a bolesť hlavy. Zaujímavosť je, že deti do troch rokov bývajú voči kinetóze imúnne. „Ich nervový systém totiž ešte nie je tak vyvinutý. Naj­častejšie postihuje deti od štyroch rokov. U starších sú to skôr ženy ako muži. Kinetóza je však veľmi nevyspytateľný jav, môže sa u vás objaviť, hoci ste ju nikdy predtým nepoznali,“ konštatuje doktorka Micha­ela Gašpar Macháčová. 

Anketa
Potrápila vás už kinetóza?

Kedy reagujete citlivejšie?

Problémy s kinetózou nemusia byť celoživotné. „Môžem to potvrdiť z vlast­nej skúsenosti. Trpela som ňou asi do pätnástich rokov. Teraz môžem v aute sedieť vzadu a dokonca čítať knihu. Lietadlo a ani loď mi nespôsobujú žiad­ ne ťažkosti. Kinetóza však môže pretrvávať pri ťažkej krátkozrakosti, ale aj u tých, ktorí mávajú pravidelné migrény alebo sa liečia na závraty,“ vy­svetľuje všeobecná lekárka. Citlivejšie určite reagujú ženy počas tehotenstva, ale v tomto prípade problé­my zmiznú po deviatich mesiacoch. Kinetóza môže pretrvávať aj pri dlhodo­bých problémoch s krčnou chrbticou alebo pri onkolo­gickej liečbe.

Zmiernite priebeh

Ak máte v aute žalúdok ako na vode, určite si pred cestou dajte len ľahké jedlo. Pomôcť môže aj dostatočný príjem tekutín. Určite zaberie populárna tabletka, ktorú bez problé­mov dostanete bez lekár­skeho predpisu. Priebeh kinetózy zmiernia aj bylinky. Nedám dopustiť na zázvor. Určite si ho pri­pravte na cestu, akceptujú ho i deti. Účinkuje aj pri silnom vracaní a v liečbe a prevencii kinetóz mám s ním len tie najlepšie skú­senosti,“ pridáva praktic­ký tip odborníčka. Určite pomôže, ak v aute dobre vyvetráte. Teplý vzduch či dusno pocit nevoľnosti zby­točne podporujú. Na cestu si pribaľte žuvačku, aj tá môže zahnať nepríjemné pocity.

Na čo si dávať pozor?

  • seďte vpredu
  • vyvarujte sa konzumácie ťažkých a mastných jedál
  • nečítajte, nepozerajte sa na obrazovku
  • seďte s mierne zaklonenou hlavou
  • pozerajte sa v smere jazdy a hlavou príliš nepohybujte
  • ak je to možné, cestujte v noci
  • pokojne zavrite oči, klasické tabletky proti kinetóze majú sedatívny účinok

Myslite pozitívne

Dôležitú úlohu pri zvládnu­tí kinetózy zohráva aj psy­chika. Ak už dva dni pred cestou budete rozmýšľať o tom, ako vám bude opäť zle, určite sa to i splní. „Od­porúčam myslieť pozitívne v zmysle, teším sa na cestu, zažijem množstvo zážitkov, keď prídem do cieľa, čaká ma vytúžená dovolenka a podobne,“ hovorí o mož­nostiach uvoľnenia napätia Michaela Gašpar Machá­ čová a upozorňuje ešte na jednu dôležitú vec. „Kinetó­zami trpia aj zvieratá. Ak sa chystáte na dovolenku s domácim miláčikom, určite si opakovane dajte skúšobné jazdy. Tak zistí­te, či zvláda cestu autom a môžete sa vybrať na dlhší výlet.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor