MENU
novinky-a-odbornici

Všímajte si: Osteoporózu neraz ohlási až TENTO príznak!

Úbytok estrogénu je v 60-tke zodpovedný aj za rednutie kostí. Osteoporóza sa týka najmä žien, u ktorých menopauza nastala skôr, museli podstúpiť odstránenie maternice či vaječníkov alebo nedodávali telu dostatok vápnika. Zo začiatku môže byť nenápadná a prejaví sa len pobolievaním predkolenia či v bedrovej časti chrbtice. Treba to riešiť už vtedy, nie až keď sa vám niektorá z kostí zlomí. Všeobecný lekár vám dá odporúčanie na špeciálne vyšetrenie alebo vás pošle k ortopédovi.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Všímajte si: Osteoporózu neraz ohlási až TENTO príznak!

Diagnózu môže odhaliť jeden jasný príznak. Mali by ste o ňom vedieť.

Pri osteoporóze sú kosti slabé a krehké a už pri minimálnom páde alebo nesprávnom pohybe sa môžu zlomiť. Pacient v prvých fázach nevie, že trpí na toto ochorenie, a teda má zvýšenú náchylnosť na zlomeniny.

Často sa osteoporóza diagnostikuje až pri prvej zlomenine. A tá už môže zmeniť kvalitu života. Spôsobuje bolesť, stratu nezávislosti a rôzne zdravotné postihnutia. Osteoporóza je najmä ochorenie starších ľudí a je veľmi dôležité jej predchádzať," zdôrazňuje doktorka Soňa Tomková, prednostka internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

Čím je človek starší, tým je podľa lekárky vyššia pravdepodobnosť, že bude mať osteoporózu. „Približne 75 % osteoporotických zlomenín sa vyskytuje u ľudí vo veku 65 rokov a viac. Osteoporóza je častejšia u žien ako u mužov, a to v pomere 80 ku 20 %. Neovplyvniteľným rizikovým faktorom jej vzniku je aj genetika."

Dámy, na toto pozor

Ženy by podľa jej slov mali zbystriť pozornosť v období postmenopauzy. Vysvetlila, že vtedy vaječníky neprodukujú dostatok estrogénu, ktorý má ochranný účinok na kosti. Jeho nedostatok podľa odborníčky spôsobuje, že kosti ženy strácajú kostnú hmotu rýchlejšie. „Rizikové je aj dlhodobé užívanie liekov s vedľajšími účinkami, ktoré súvisia s osteoporózou alebo zvýšeným rizikom zlomenín."

Na vznik osteoporózy nepriaznivo vplýva konzumácia alkoholu, na kostné tkanivo toxicky vplýva aj fajčenie. To takmer zdvojnásobuje riziko zlomeniny bedrového kĺbu v porovnaní s rizikom u nefajčiarov. U seniorov je problematická podvýživa. Pri starších ľuďoch tiež hrozí väčšie riziko pádov a zlomenín.

„Aj poruchy, ako anorexia alebo bulímia, môžu mať za následok extrémne chudnutie, ktoré je nebezpečné pre zdravie kostí. U mladých žien dochádza k nedostatku estrogénu a spolu s nízkym príjmom vápnika redne kostná hmota. Aj veľmi nízke a chudé ženy sú v potenciálnom ohrození – tie s BMI pod 19 sú oveľa náchylnejšie na vznik osteoporózy," dodala doktorka Tomková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor