MENU
novinky-a-odbornici

Záchranár radí ako ľahšie zvládnuť očkovanie. Pomôcť môže aj chutný trik

Očkovanie proti koronavírusu.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Záchranár radí ako ľahšie zvládnuť očkovanie. Pomôcť môže aj chutný trik

Niekomu sa ručička teplomera nevyšplhá ani na horúčku, inému vyletí prudko nahor. Každý organizmus sa s očkovaním vyrovná inak. Ako si ho uľahčiť?

Samotné ochorenie Covid-19 má množstvo rôznych príznakov a s očkovaním je to podobné. Ak patríte k tým, ktorí sa dali zaočkovať Astra Zeneca, prekvapí vás najčastejšie triaška alebo vysoká horúčka. Objaviť sa môže aj opuch a bolesť v mieste vpichu. Nemusia sa však objaviť u každého. Dlhoročný záchranár a prezident SČK doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. vám poradí ako si príznaky uľačiť.

Na opuch obklad

Laickú pomoc zacieľte podľa prevažujúcich príznakov. „Bolestivý opuch v mieste vpichu chlaďte ľadom alebo studeným obkladom. Opakovane na 10 minút s prestávkou 5 až 15 minút. Pri nepríjemných bolestiach a celkovej teplote siahnite po liekoch proti bolesti a teplote, napríklad paracetamol, ibuprofén, diklofenak alebo preparáty s kyselinou acetylsalicylovou,“ radí Viliam Dobiáš. Stále platí, že teplotu do 38 stupňov Celzia netreba znižovať.

Ako oklamať psychiku?

Ostatné príznaky po očkovaní sú podľa dlhoročného záchranára prevažne psychického pôvodu. „Na upokojenie si dajte čokoládu, odvar z medovky alebo magnézium. Pomôcť môže aj počúvať relaxačnej hudby,“ pridáva praktické tipy odborník. „Výrazným príznakom zabráni telesný pokoj, bez namáhavej telesnej aktivity, a to jeden až dva dni po očkovaní. V deň očkovania sa snažte byť oddýchnutí, vyspatí a radostne naladení. Snažte sa vyvarovať prehnaných a zbytočných obáv.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor