MENU
rodina-a-tehotenstvo

Močový mechúr trápi aj deti. TENTO darček im pomôže lepšie pochopiť ochorenie

Močový mechúr vie potrápiť aj deti.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Močový mechúr trápi aj deti. TENTO darček im pomôže lepšie pochopiť ochorenie

U detí sú infekcie močových ciest časté a niekedy komplikované. Vo väčšine prípadov je ich však ľahké liečiť. Máme pre vaše deti pripravený darček, ktorý ich poteší.

Niekedy sa močový mechúr nevie úplne vyprázdňovať. Ak sa mechúr dôkladne nevyprázdni, zostane v ňom určité množstvo moču, takzvané reziduum. Tento zvyškový moč je vhodným prostredím pre vznik infekcie močového ústrojenstva so všetkými negatívnymi dôsledkami.

„Najťažšie bolo prekonať strach, a preto som začala hľadať na internete nejakú knihu alebo príbeh pre deti, ktorý by mojej dcére uľahčil prijatie choroby a jej aktuálneho zdravotného stavu,“ hovorí Estera. Keďže nič také, čo by sa týkalo jej zdravotných problémov nenašla, začala kresliť a k ilustráciám napísala príbeh. Pomocou grafika a ilustrátora jej papierovú verziu transformovali do elektronickej podoby a tak vznikla omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“.

Stiahnite si!

Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ pomôže deťom s ochorením močového mechúra pochopiť svoju chorobu.Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ pomôže deťom s ochorením močového mechúra pochopiť svoju chorobu.
Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ pomôže deťom s ochorením močového mechúra pochopiť svoju chorobu.
Zdroj: Estera Bariová, Zdravie

Omaľovánka je dostupná vo formáte pdf v maďarskom a slovenskom jazyku:

Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ v slovenskom jazyku

Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ v maďarskom jazyku

Katetrizácia močového mechúra

Intermitentná katetrizácia, čiže cievkovanie je pravidelné zavádzanie katétra do močového mechúra za účelom jeho vyprázdnenia. Katétre sú sterilné a jednorazové. Existuje niekoľko príčin, prečo sa močový mechúr nemôže normálne vyprázdniť. Môže ísť o vrodenú poruchu, poruchu nervov alebo zlé fungovanie svalov močového mechúra. Hlavnou výhodou cievkovania je zníženie výskytu infekcie močových ciest a ochrana obličiek pred poškodzovaním až zlyhaním.

Omaľovánka „Pipi a jeho priatelia“ pomôže deťom s ochorením močového mechúra pochopiť svoju chorobu, lieky, katetrizáciu, infúzie alebo pobyt v nemocnici. Bola by som veľmi rada, keby sa ostatným vďaka tejto brožúrke ľahšie začínalo ako nám, a dúfam, že sa omaľovánka dostane do čo najviac rodín, ktorých sa táto choroba týka.
Estera Bariová

Pomoc v bielom

„Vďaka Bohu, aj na východnom Slovensku existujú takí lekári, ako je naša gastroenterologička MUDr. Stella Majlingová, nefrologička MUDr. Eva Sádová a pediatrička MUDr. Viola Dargová. Ony pre Hannku ordinovali a stále ordinujú potrebné vyšetrenia, a pomôžu nám kedykoľvek, keď máme s dcérkou problémy, hoci aj v noci, cez sviatky alebo keď majú voľné dni. Viem, že nás čaká ešte dlhá cesta, ale s takýmito lekármi to bude oveľa jednoduchšie,“ opisuje Estera svoju skúsenosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor