MENU
novinky-a-odbornici

Začali vás pobolievať kolená? Skontrolujte, čo máte obuté

Za bolesťou kolien sa môže skrývať aj zlá obuv.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Začali vás pobolievať kolená? Skontrolujte, čo máte obuté

Na čo si dávať pozor, aby vás kolená neboleli z chodidiel? Posvietiť sa oplatí nielen na topánky.

Možno sa vám to nepozdáva, ale zle zvolená obuv sa skutočne môže ohlásiť bolesťami kolien. Niekedy to nemusí trvať ani dlho a kĺby začnú protestovať. Ľahko sa vám to môže stať aj pri topánkach, v ktorých sa cítite, akoby ste nohu ponorili do vankúšov. Chodidlo určite potrebuje priestor, nie však príliš veľký.

Musí zakotviť

Bolesť z chodidiel môže vystreľovať do vyšších partií. „Veľakrát nielen do kolien, ale aj do bedrových kĺbov, krížov či dokonca až do krčnej chrbtice,“ hovorí o tom, prečo sa oplatí dôslednejšie vyberať obuv podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Kolená najviac ovplyvňuje, keď máte päty vpadnuté akoby dovnútra. Ak si kúpite topánky, ktoré majú príliš mäkké boky i zadnú stranu, chodidlo sa začne prepadávať ešte viac dovnútra. Aby ste ho udržali v lepšej neutrálnej pozícii, musí byť pevne zakotvené. V opačnom prípade vás začne pobolievať vnútorná i spodná časť kolena. Zároveň sa budú viac opotrebovávať aj vnútorné menisky.“ Veľakrát stačí iba zmeniť topánky a ťažkosti sa postupne stratia. Najmä, ak vymeníte mäkké topánky za pevnejšie trekingové. Podľa odborníčky nie sú najšťastnejšou voľbou ani módne tenisky, ktoré sú prevažne z úpletového materiálu. Chodidlá pri behu púšťajú do všetkých strán. Po pár tréningoch budete mať problémy nielen s kolenami, ale i lýtkovými svalmi.

Držte klenbu

Topánky však nie sú jediným problémom. Pozor si treba dávať aj na pozdĺžnu klenbu. S pribúdajúcim vekom postupne padá. Príčinou je pokles svalovej hmoty na dolných končatinách vrátane vnútorných stehenných svalov a lýtok. „Ak nie sú pevné, padajú nohy dovnútra. Určite je to prirodzený proces, ak ho neriešite v štyridsiatke. Pozdĺžnu klenbu si môžete spevniť, ale pôjde len do určitej výšky. Jeden ju má prirodzene vyššiu ako druhý, preto si ju nikdy neporovnávajte,“ približuje problematiku odborníčka. „Na posilnenie pozdĺžnej klenby sa využíva napríklad metóda cvičenia spiraldynamic, ktoré sa označuje aj ako cvičenie na malú nohu. Je totiž zamerané na posilnenie najvnútornejších vrstiev svalov.“ Zamerať sa oplatí aj na posilňovanie vnútorných stehenných svalov a vnútorných lýtok, ktoré pomáhajú, aby sa pozdĺžna klenba udržala čo najdlhšie v dobrej kondícii. Dôležité je i posilňovanie hlbokého stabilizačného systému. Udrží v správnej pozícii panvu, ktorá by nemala rotovať do strán. 

Správny nášľap

Kolená sa ohlásia aj pri zlom našľapovaní. To však vzniká preto, lebo tam už existuje iný problém. Napríklad po úraze alebo prípadnej operácii. Vedome začnete prenášať záťaž na zdravú nohu, aby ste druhú odľahčili. Väčšinou si tak časom privodíte ešte väčšie problémy, než ste mali. Niekedy stačí bolesť palcového kĺbu a hneď máte tendenciu našľapovať na vonkajšiu stranu chodidla, čím ju preťažujete. Zlé uloženie chodidla pri chôdzi môže mať aj iný dôvod. „Veľakrát vás pri odhalení plochých nôh učia, aby ste chodili viac po vonkajších stranách, aby sa zastavil prepad chodidla. Násilné tlačenie do inej pozície, aká je chodidlu blízka, nemá efekt a navyše si tým privodíte svalové preťaženie,“ konštatuje odborníčka. Vhodnejšie je skôr správne nastavenie ortopedickej vložky a cielené cvičenia s fyzioterapeutom. Nohu začnete prirodzene klásť tak, ako sa má a v tejto pozícii aj zostane, keďže nie je nasilu tlačené. 

Na podlahu v papučiach

Plávajúce podlahy či kachličky si vyžadujú papuče, sú príliš tvrdé. Bolesti kolena nenechajú na seba dlho čakať. Stačí si spomenúť, koľko toho v domácnosti nastojíte. Pri sporáku, žehlení, umývaní riadu. V stoji pôsobí na kĺby príliš veľká hmotnosť a záťaž na tvrdej podlahe je výrazná. Aj dopad je taký tvrdý, že ho chodidlo nevie absorbovať a prenáša sa do vyšších kĺbov. „Nie je to pohodlné ani pre chrupky. Ťažkosti vyrieši správna papuča. Má vytvorenú akoby vaničku, do ktorej chodidlo zapadne. Určite lepšie absorbuje tlak a nebudú vás bolieť nielen kolená, ale ani kríže,“ povzbudzuje na kúpu papúč Denisa Mertl. V prípade malých detí to však vníma odborníčka inak, môžu byť bosé. Hrajú sa, chodia po štyroch, vylezú na gauč, kde sa zase pohrajú, jednoducho menia stanovištia. Dospelí prevažne stoja.

Tlmte nárazy

Námahou pre kĺby môžu byť aj nárazy pri športovaní. Stlmiť ich môžete výberom terénu i vhodných tenisiek. Niektoré chodidlá sú však tvrdé a tlak absorbujú menej. Ako je to možné? Málokto chodí správne. Ak máte takzvaný varózny typ chodidla, našľapujete skôr na vonkajšie hrany a nohy prirodzene vytáčate smerom von. Pri tomto type chodidiel neviete poriadne ohnúť členok. „Ak sa tak nestane, chodidlo sa pri behu alebo chôdzi anatomicky nezamkne tak, ako by malo. A preto netlmí tlak, ktorý ide hore do kĺbov. Často to zistíte tak, že ste po športovaní veľmi uťahaní,“ odhaľuje ďalšie možnosti Denisa Mertl. „Tu platí jednoduché pravidlo. Čím hrubšia podrážka, tým menej otrasov pokračuje hore do kĺbov.“ Pomôcť vám môže aj kombinovanie športovej obuvi s ortopedickými vložkami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor