MENU
novinky-a-odbornici

Zabudnite na relax vo vani. Stres odbúra jedna veľmi obľúbená činnosť!

Odborníčka na vzťahy, Tracy Sainsburyová, odporučila na odbúranie stresu – sex.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Zabudnite na relax vo vani. Stres odbúra jedna veľmi obľúbená činnosť!

Niektorí si doprajú voňavú vaňu alebo zrelaxujú pri vážnej hudbe. Podľa odborníčky je najlepšia dostupná technika relaxu niekde inde.

Existuje mnoho techník, ako zrelaxovať pri nadmernom zaťažení v práci. Ale dennú dávku hormónov šťastia dokáže skutočne priniesť len jedna relaxačná činnosť, ktorú dobre pozná každý dospelý človek.

Odborníčka na vzťahy, Tracy Sainsburyová, na londýnskej výstave Fertility Show, odporučila párom, ktoré sa snažia otehotnieť, tým, čo podstupujú IVF, ale aj ostatným na odbúranie stresu – sex, píše Daily Mail. Podľa nej ľudia, ktorí sú zavalení prácou, čelia nekonečným zoznamom úloh a cítia sa podlomení životom, robia úplný opak toho, čo by mali. Majú stále menej a menej sexu, namiesto toho, aby ho mali viac.

Podľa nej sex funguje lepšie ako čokoľvek iné na odstránenie stresu, pretože dodáva naraz dennú dávku hormónov šťastia, ktoré pôsobia blahodárne pre celý organizmus. Sexom sa zvyšujú hladiny dopamínu, oxytocínu, serotonínu a pozitívnych endorfínov, ktoré dodajú okrem šťastia aj odolnosť voči stresu. Vzrásť môžu prostredníctvom intimity, kontaktu kože na kožu, alebo samotným aktom. „Ľudia by si z toho mali urobiť súčasť svojej rutiny. Úprimne povedané, nemusí to byť romantické milovanie. Môže to byť rýchlovka na pohovke, alebo v kuchyni. Buďte spolu nahí, aby ste sa mali kontakt s pokožkou, či už v posteli, alebo pri sledovaní televízora,“ uviedla Sainsburyová.

Páry, ktoré sa snažia o bábätko

Podľa odborníčky na vzťahy sex funguje na odstránenie stresu lepšie ako čokoľvek iné.Podľa odborníčky na vzťahy sex funguje na odstránenie stresu lepšie ako čokoľvek iné.
Podľa odborníčky na vzťahy sex funguje na odstránenie stresu lepšie ako čokoľvek iné.
Zdroj: Shutterstock

Tracy Sainsburyová tiež upozornila, že tendenciu mať menej sexu majú aj páry, ktoré sa paradoxne snažia o bábätko prirodzenou cestou. Muži pociťujú tlak na ich výkon, ženy trpia pocitom zlyhania kvôli neúspešným pokusom počatia. Pre tých, ktorí podstupujú IVF, čiže sa snažia o bábätko prostredníctvom asistovanej reprodukcie, to môže byť emocionálne tak ťažké, že nemajú ani náladu, chuť ani vášeň.

Expertka na vzťahy, ktorá vyše 20 rokov poskytuje poradenstvo pre neplodné páry, upozorňuje, že sex by nemal byť vtesnaný len do úzkeho obdobia ovulácie. „Sex je spôsob, ako sa cítiť bezpečne. Je to rovnako o intimite ako o pohlavnom styku. Možno si myslíme, že nemáme dostatok času, keď sme v strese alebo keď sa snažíme otehotnieť, ale sex je skutočne veľmi dôležitý.“ dodala nakoniec.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor