MENU
novinky-a-odbornici

Ortopéd: Nedoliečili ste si zranenie členka? Už nikdy nebude ako predtým!

Pri liečbe vám pomôžu ľadové obklady.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ortopéd: Nedoliečili ste si zranenie členka? Už nikdy nebude ako predtým!

Stačí jeden nesprávny pohyb a v členku sa ozve ostrá bolesť. Je vyvrtnutý či zlomený? Málokomu sa chce stráviť na pohotovosti dlhé hodiny. Kedy predsa len ísť čím skôr za lekárom?

Vyvrtnutý členok patrí k bežným úrazom, ale netreba ho podceniť. Viete prečo? Po zranení nastáva otázka: Treba bežať na pohotovosť alebo stačí domáca liečba? Ortopéd MUDr. Michal Krajčovič zo súkromnej ortopedickej kliniky v Bratislave zdôrazňuje, že najväčšou chybou pri podvrtnutí členka je samotné podcenenie úrazu. „Podvrtnutie členka je poranenie väzov, či už ide o natiahnutie, alebo pretrhnutie. V prípade, ak sa podcení liečba – vhodná fixácia, odľahčovanie končatiny a podobne, dochádza k nesprávnemu zhojeniu väzov, a tým aj k chronickej nestabilite členka. To môže viesť z krátkodobého hľadiska k predĺženiu bolestivého stavu. Z dlhodobého hľadiska sa môže podcenením liečby rozvinúť poúrazová artróza – čo je chronický, bolestivý, ťažko riešiteľný stav,“ upozorňuje odborník.

Je zlomený?

Podľa slov odborníka je typickým príznakom podvrtnutia opuch a bolesť v okolí členka. Pri ťažšom type podvrtnutia sa môže objaviť aj modrina – hematóm. „Ak vznikne hematóm hneď po úraze, môže ísť o zlomeninu. V tom prípade je vhodné hlásiť sa na pohotovosti, aby sa vylúčila zlomenina, je nutné podstúpiť röntgen,“ vysvetľuje ortopéd. „Ak je členok ‚len‘ opuchnutý, je vhodné navštíviť ortopéda alebo chirurga nasledujúci deň, respektíve najneskôr do troch dní od zranenia,“ doplňuje Michal Krajčovič

V prípade dodržiavania liečebného režimu môžu byť väzy zahojené v priebehu štyroch až ôsmich týždňov. Hrať sa na hrdinu určite nemá zmysel, preto vyvrtnutie členka nepodceňujte.V prípade dodržiavania liečebného režimu môžu byť väzy zahojené v priebehu štyroch až ôsmich týždňov. Hrať sa na hrdinu určite nemá zmysel, preto vyvrtnutie členka nepodceňujte.
V prípade dodržiavania liečebného režimu môžu byť väzy zahojené v priebehu štyroch až ôsmich týždňov. Hrať sa na hrdinu určite nemá zmysel, preto vyvrtnutie členka nepodceňujte.
Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor?

  • Neopatrný pohyb: aj náhla zmena smeru alebo prudké zastavenie.
  • Nesprávna obuv: topánky, ktoré nedostatočne fixujú členok alebo neposkytujú nohe oporu.
  • Nerovný povrch: chôdza či beh v náročnom teréne.
  • Predchádzajúce zranenia: môžu znížiť stabilitu členka.
  • Fyzická námaha: aj náročný šport, beh či túra môžu oslabiť svaly členka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor