MENU
novinky-a-odbornici

Vytiahne nás z lockdownu skôr? Nová posila proti covidu, aj bez očkovania

Young,Woman,Who,Cannot,Leave,The,House,In,Quarantine,Due
Novinky a odborníci

Vytiahne nás z lockdownu skôr? Nová posila proti covidu, aj bez očkovania

Koniec večným lockdownom bez ohľadu na mieru zaočkovanosti by mohol dať liek, ktorý rieši všetko. Alebo nie?

Ešte pred týždňom s tým rátal málokto, no je to tu. Ďalší celoplošný lockdown, keďže nemocnice nezvládajú nápor nových covid pacientov s ťažkým priebehom. Po rôznych liekoch, ktoré sa na liečbu covidu-19 používali mimo schválenej indikácie, prichádza liečivo určené výlučne na liečbu covidu. Farmaceutická spoločnosť MSD požiadala Európsku agentúru pre lieky (EMA) o povolenie na uvedenie na trh pre liek s obsahom účinej látky molnupiravir určený na liečbu pacientov s COVID-19. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

O polovicu menej úmrtí

Ide o prvý perorálny liek, u ktorého sa klinicky preukázalo, že znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia na COVID-19 približne o 50 percent, píše Inquirer.net

EMA už začala túto žiadosť vyhodnocovať. Rozhodnutie by mohlo byť známe do niekoľkých týždňov. „EMA posúdi prínosy a riziká lieku v skrátenom časovom horizonte a mohla by vydať stanovisko do (niekoľkých) týždňov, ak budú predložené dostatočne spoľahlivé a úplné údaje, ktoré preukážu účinnosť, bezpečnosť a kvalitu lieku," napísala v tlačovej správe Európska agentúra pre lieky.

Ak sa krivka infikovanosti covidom prudko zhoršuje, na rad musí prísť lockdown. Inak hrozí vyčerpanosť už aj tak preťažených nemocníc.Ak sa krivka infikovanosti covidom prudko zhoršuje, na rad musí prísť lockdown. Inak hrozí vyčerpanosť už aj tak preťažených nemocníc.
Ak sa krivka infikovanosti covidom prudko zhoršuje, na rad musí prísť lockdown. Inak hrozí vyčerpanosť už aj tak preťažených nemocníc.
Zdroj: Shutterstock

Nová tabletka proti covidu znižuje schopnosť vírusu SARS-CoV-2 množiť sa v ľudskom tele tým,  že počas replikácie zavádza do genetického materiálu vírusu zmeny, čím mu obmedzí schopnosť množiť sa. Podľa AFP by tabletka mohla pacientom trpiacim COVID-19 ponúknuť jednoduchú domácu liečbu choroby.

Buďte opatrní

Pozor však, nový experimentálny antivírusový liek molnupiravir je v súčasnosti určený len pre vysokorizikové populácie s miernou až stredne závažnou infekciou COVID-19 a len po odporúčaní lekára. 

Prosím, buďte opatrní s molnupiravirom. Dlhodobé užívanie má mutagénny potenciál. Momentálne je len pre vysokorizikové populácie s POTVRDENÝM miernym/stredne závažným ochorením COVID ... a len na 5 dní,“ uviedol na Facebooku popredný expert na infekčné choroby Dr. Edsel Salvaña, píše Inquirer.net.

Akýkoľvek nový liek na liečbu covidu však nie je spasením. Zodpovednosťou každého z nás je covidovú krivku sploštiť rozhodnutím dať sa očkovať, ktoré počet kritických prípadov radikálne znižuje. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor