MENU
novinky-a-odbornici

Cholesterol zvýšia aj maličkosti: POZOR na týchto nenápadných vinníkov

Shocked,Plump,Man,Stares,With,Bugged,Eyes,,Has,Problem,Of
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Cholesterol zvýšia aj maličkosti: POZOR na týchto nenápadných vinníkov

Srdcovo-cievne ochorenia sú najväčším zabijakom Slovákov. Pod ich vznik sa podpisuje nielen vysoký tlak, ale i vysoký cholesterol.

Napriek tomu, že vysoký cholesterol nebolí, môže spôsobiť nemalé komplikácie. Ľudia pritom podľa lekára často nevedia, čo ho obsahuje veľa. „Predstavujú si, že sú to mastné jedlá, bôčik, slanina. Nevedia, ktoré orechy sú zdravšie. Často sú prekvapení, že náš vlašský orech patrí medzi najzdravšie. Dôležitá je aj edukácia o ,skrytých tukoch'. Tie sú napríklad v rôznych ,keksíkoch', ale aj v syroch, hovorí kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák.

Základný problém vidí v tom, že sa pacienti nemali kde naučiť, čo je to zdravá strava, a množstvo protichodných informácií nájdu cez „doktora Google“. „Pacienti chodia do ambulancie s množstvom ,zázrakov', ktoré našli na internete,“ hovorí Majerčák. Sú to napríklad informácie o spaľovačoch tukov, bylinkách na detoxikáciu organizmu alebo o antikoncepcii, ktorým sa tiež pripisujú mylné účinky na cholesterol.

Zdravšie tuky

Olivový olejOlivový olej
Zdroj: Shutterstock

Za dôležité považuje vedieť rozoznať, ktoré tuky sú tie zdravšie. Pre zdravie sú prospešné skôr rastlinné tuky, teda za studena lisované oleje ako olivový alebo ľanový olej.

Pre zdravú hladinu cholesterolu nie je prospešná ani soľ. Vhodnejšie je nahradiť ju bylinkami. „V súvislosti s tlakom a cholesterolom je najpopulárnejší asi cesnak, ktorý, samozrejme, neškodí, ale ak by som si chcel zvýšenú hladinu cholesterolu liečiť len cesnakom, tak by som mal byť trvale asi na home office,“ doplnil odborník.

Dobrý a zlý cholesterol

Chybné informácie máme aj o vplyve pohybových aktivít. „Pacienti už dnes vedia, že máme dobrý a zlý cholesterol, no prekvapivá je pre nich informácia, že zlý cholesterol znižujeme hlavne stravou a tabletkami a dobrý si môžu zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou. Netušia, že pohyb má taký vplyv na hladinu cholesterolu,“ zhrnul Majerčák. Prospešná je aj dlhá prechádzka.

Problémy s cholesterolom sa netýkajú len starších vekových skupín. „Tak u dospelých, ako aj u detí platí, že ak je ich pás viac než polovica ich výšky, sú ohrozenou skupinou. Minimálne u tejto skupiny detí by sme sa mali zamerať na vyšetrenie hladiny tukov v krvi,“ zhrnul odborník.

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je hlavným rizikovým faktorom pre vznik a rozvoj aterosklerózy. Následkom závažného zúženia ciev alebo ich upchatia môže byť infarkt, mozgová mŕtvica, nedokrvenie dolných končatín či postihnutie obličiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor