MENU
Novinky a odborníci

Chcete, aby deti jedli viac zeleniny a ovocia? Stačí jeden šalamúnsky trik

Deti siahli po ovocí, nie po dezertoch

Je rozhodujúce mať na stole k dispozícii dostatočné množstvo ovocia a zeleniny.Je rozhodujúce mať na stole k dispozícii dostatočné množstvo ovocia a zeleniny.
Je rozhodujúce mať na stole k dispozícii dostatočné množstvo ovocia a zeleniny.
Zdroj: Shutterstock

Dr. Ralph Hertwig, riaditeľ Centra pre adaptívnu racionalitu Inštitútu Maxa Plancka pre ľudský rozvoj, vysvetľuje význam zistení štúdie: „Trvanie jedla je jednou z ústredných zložiek rodinného jedla, ktoré môžu rodičia meniť, aby zlepšili stravovanie svojich detí.“ Náznaky, že čas a zdravá strava majú vzájomný súvis, našli vedci už v predchádzajúcej metaanalýze štúdií, ktorá sa zamerala na kvalitu zdravého rodinného stravovania.

Štúdia tiež odhalila, že dlhšie trvanie jedla neviedlo medzi deťmi k zvýšenej konzumácii chleba, údenín alebo dezertov. Vedci špekulujú, že pokrájané ovocie a zelenina boli pre deti príťažlivejšie a ľahšie stráviteľné, čo pozitívne ovplyvnilo ich výber potravín.

Takéto vylepšenia stravovania majú potenciál výrazne znížiť riziko kardiometabolických ochorení, pričom zdôrazňujú dôležitosť podpory zdravých stravovacích návykov už od útleho veku.

ZDROJ: Science Daily

Počuli ste už náš nový podcast?

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor