MENU
novinky-a-odbornici

Chcete, aby deti jedli viac zeleniny a ovocia? Stačí jeden šalamúnsky trik

Ako donútiť deti zjesť viac ovocia a zeleniny? Jednoduchý trik, ktorý budete chcieť vyskúšať.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chcete, aby deti jedli viac zeleniny a ovocia? Stačí jeden šalamúnsky trik

Nedávny experiment uskutočnený výskumníkmi objasnil jednoduchú, no účinnú stratégiu, ako povzbudiť deti, aby konzumovali viac ovocia a zeleniny. Takto to dosiahnete.

Kto by nechcel mať deti, ktoré si namiesto keksíku pýtajú jabĺčko či mrkvu! Podľa amerických výskumníkov je to možné a to pomerne jednoduchým a nenápadným trikom.

Štúdia, ktorá bola uverejnená v uznávanom americkom časopise JAMA Network Open vysvetľuje, že ak čas pri jedle a hlavne po ňom, predĺžime len o desať minút, deti výrazne zvýšia príjem výživných potravín, ak sú im ponúknuté. Čas jedla by sa tak mal predĺžiť na celkových 30 minút. Počas tohto času skonzumovali účastníci výskumu približne o 100 gramov ovocia a zeleniny viac, čo zodpovedá asi pätine odporúčaných denných porcií.

„Tento výsledok má praktický význam pre verejné zdravie, pretože jedna denná porcia ovocia a zeleniny navyše znižuje riziko kardiometabolických ochorení o 6 až 7 percent,“ vysvetľuje profesorka Jutta Mata, renomovaná zdravotná psychologička z univerzity v Mannheime. Zdôrazňuje, že na dosiahnutie tohto pozitívneho efektu je rozhodujúce mať na stole k dispozícii dostatočné množstvo ovocia a zeleniny.

Štúdie sa zúčastnilo 50 párov rodičov a 50 detí s priemerným vekom 8 rokov pre deti a 43 rokov pre rodičov. Výskumu sa zúčastnil rovnaký počet chlapcov a dievčat. Počas štúdie sa účastníkom podávala typická nemecká večera pozostávajúca z krájaného chleba, údenín, syra a k tomu kúsky ovocia a zeleniny.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor