MENU
novinky-a-odbornici

Odborníci: Empatia nás ničí a je zdraviu škodlivá!

Konkrétna pomoc je viac ako empatia v duševnej rovine.
Novinky a odborníci

Odborníci: Empatia nás ničí a je zdraviu škodlivá!

Empatii nás učia odmalička. Rodičia, učitelia, vychovávatelia – všetci okolo hovoria, že je to dobré a správne. Skúste niekomu povedať, že ste proti empatii: bude to znieť rovnako ako „nenávidím mačiatka“. Výskum však zistil, že empatia je zdraviu škodlivá.

Profesor psychológie z Yale Paul Bloom napísal knihu o tom, prečo sa schopnosť empatie veľmi preceňuje a prečo je súcit oveľa dôležitejší a vhodnejší ako empatia, teda schopnosť vžiť sa do pocitov druhého. Jeho kolegovia z univerzity v Buffale potvrdili, že empatia je dokonca zdraviu škodlivá!

Aj bábätká sú empatické

Vedci sa domnievajú, že schopnosť empatie je z 90 % závislá od spoločnosti a zvyšných 10 % máme v génoch. Empatia sa prejaví ešte skôr, ako začneme chodiť a rozprávať. Veď ak na detskom ihrisku či v čakárni u lekára začne plakať jedno dieťa, ďalšie sa k nemu často hneď pridajú. Bábätká pritom ani nevedia, prečo plačú. Len z nevedomého pocitu empatie s ostatnými.

Empatia stiera hranice medzi vami a inou ľudskou bytosťou. Je to silný liek proti sebectvu a ľahostajnosti. Vďaka nej rozumieme druhým, snažíme sa zbaviť svet utrpenia, radovať sa zo šťastia iných a robiť charitatívne práce. Všeobecne sa považuje za zrejmé, že výhody empatie sú jasné a jednoznačné. Vedci však prišli k inému záveru. No netvrdia, že človek človeku má byť vlkom, naopak!

Empatia vás psychicky vyčerpá

Viete, kto patrí medzi najempatickejších ľudí? Sú to sadistickí maniaci! Inak by si neužili utrpenie svojej obete. Empatia je navyše plná predsudkov: viac sympatizujeme s atraktívnymi ľuďmi a tými, ktorí sú nám podobní. Oberá nás o schopnosť jasne myslieť. Úprimne, do koho ste sa vcítili viac, do hladujúcich ľudí v Afrike alebo do postavy DiCapria v Titanicu?

Okrem toho musíte platiť za empatiu vlastným zdravím! Empatickí ľudia častejšie trpia depresiami, úzkosťou a kardiovaskulárnymi chorobami. Predstavte si napríklad, že sa utopilo dieťa vášho priateľa. Ak ste empatickí, zažijete to isté ako váš kamarát: veľký smútok a bolesť. Nikomu to ale nepomôže, akurát že vy zažijete emocionálne vyčerpanie.

Súcit je dôležitejší ako empatia

Takže čo, máme byť podľa profesora Blooma ku druhým necitliví? Nie! "Pod empatiou myslím precítenie pocitov iných ľudí. Takže, ak máš bolesť a ja cítim tvoju bolesť – cítim k tebe empatiu. Ak máte obavy, beriem na vedomie vašu úzkosť. Ak si smutný a ja zachytím tvoj smútok, budem empatický. Ale to sa líši od súcitu. Súcit znamená, že prikladám vaším starostiam váhu, vážim si ich. Záleží mi na vás, ale nemusím nutne zachytiť vaše pocity."

Vedci radia starať sa o svoje zdravie a nezabúdať na vlastné pocity. Nepreťažujte sa zodpovednosťou. Dôležité je uvedomiť si, ako môžete reálne pomôcť. Nedokážete zachrániť ľudstvo pred osamelou starobou, ale môžete ísť pomôcť do domova dôchodcov. Nevyriešite problém zvierat bez domova, ale môžete pomôcť konkrétnemu útulku.

Porozumieť druhému, ale nestratiť samých seba – to je jediný spôsob, ako sa chrániť pred emocionálnym vyhorením. "Empatia a súcit aktivujú rôzne časti mozgu. Čo je však dôležitejšie, majú rôzne dôsledky. Ak k tebe cítim empatiu, bude to bolestivé aj pre mňa, ak budeš trpieť. Bude to vyčerpávajúce. Povedie ma to k tomu, aby som sa ti vyhýbal a vyhýbal sa pomoci. Ale ak k tebe cítim súcit, posilní ma to a pokúsim sa ti zlepšiť život," vysvetľuje rozdiel medzi nezdravou empatiou a zdravým súcitom profesor psychológie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor