Stres je reakcia tela na rôzne podnety. Bežným jazykom by sme mohli povedať, že sa vyskytuje ak sa jednotlivec vystavuje neustálemu napätiu alebo pretrvávajúcej nervozite. Ak stresová situácia pretrváva u pacienta dlhší čas, oslabuje odolnosť tela. Tento stav môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, vrátane kardiovaskulárnych chorôb a neskôr môže spôsobiť i vypadávanie vlasov.
Principiálne rozlišujeme pozitívny a negatívny stres.
Pozitívny stres sa môže vyvinúť napríklad počas mobilizácie energií na stanovený cieľ alebo v reakcii na neočakávané nebezpečenstvo, kedy sa vyžaduje rýchle konanie. Po odznení tohto stavu sa telo môže vrátiť na normálnu úroveň krátko po úspešnej reakcii. Zatiaľ čo tento typ stresu má na organizmus obzvlášť stimulujúci účinok, negatívny stres, ako napríklad pretrvávajúce, nevyriešené pracovné problémy, alebo smútok z úmrtia blízkeho, poškodzuje fungovanie tela.
K vypadávaniu vlasov môže dôjsť z mnohých dôvodov. Môže byť spôsobené hormonálnou príčinou (hormonálne vypadávanie vlasov), ktorá je charakteristická hlavne pre mužov, ale môže sa vyskytnúť aj u žien, hlavne v období menopauzy, keď je hormonálna rovnováha trochu narušená, ale môže byť aj genetické a môže byť i dôsledkom určitých chorôb (napr. ochorenie štítnej žľazy, nedostatočnosť nadobličiek), prípadne môže vypadávanie vlasov spôsobiť nedostatok živín (minerály, vitamíny).
Ak je možné na základe výsledkov laboratórnych a iných lekárskych vyšetrení vylúčiť vyššie uvedené príčiny, môžeme mať podozrenie na vypadávanie vlasov v dôsledku stresu. Tu je dôležité zdôrazniť, že v prípade vypadávania vlasov vyvolaného stresom dochádza k intenzívnejšiemu vypadávaniu vlasov zvyčajne 3 až 6 mesiacov po výskyte traumatizujúcej udalosti alebo záťažovej životnej situácie.
Vypadávanie vlasov, ktoré už spôsobuje estetické problémy a tým pádom psychické ťažkosti, je pre jednotlivca obzvlášť stresujúce. Pri riešení tohto problému bývajú opakovane stresovaní muži aj ženy, čo môže výrazne zhoršiť situáciu a viesť k ďalšiemu vypadávaniu vlasov.
Uvedomenie si danej situácie je aj v tomto prípade často traumatizujúcim procesom, stojí však za to zamerať sa na riešenie a zvážiť možnosti ako zastaviť vypadávanie vlasov. Šampóny a roztoky, ktoré stimulujú rast vlasov, môžu dočasne zlepšiť situáciu a na chvíľu pozastaviť vypadávanie vlasov. Bohužiaľ v prípade hormonálneho alebo stresovéhovypadávania neposkytujú trvalé riešenie vypadávania vlasov.
Metóda S.H.E vyvinutá klinikou PHAEYDE je najmodernejšia technika na transplantáciu vlasov. Vďaka mikrotenkej dutej ihle s priemerom 0,5 - 0,8 mm stopy po zákroku zmiznú asi za týždeň, maximálne ale za 10 dní, rovnako ako stopy po menších vpichoch ihlou. Nevznikajú žiadne veľké rezy a preto ani jazvy. Stehy nie sú potrebné. Počas a po zákroku môže zákazník pociťovať iba minimálnu zanedbateľnú bolesť alebo nepohodlie. V porovnaní s výsledkom na celý život toto nepohodlie nie je významné.
Transplantácii vlasov v každom prípade predchádza dôkladná a podrobná konzultácia, pri ktorej odborníci preskúmajú celú vlasovú časť hlavy a určia, či je darcovská oblasť vhodná na transplantáciu. Potom sa vyhotoví pre každého zákazníka individuálny plán zákroku, ktorý je možné vykonať aj počas jedného dňa, v závislosti od množstva transplantovaných štepov. Aj v období pandémie vykonávame zákroky stále za výhodné ceny, samozrejme za prísnych hygienických podmienok. Veľkou výhodou súčasnej situácie je, že z dôvodu výkonu práce z domu zákazník nebude v zamestnaní chýbať, nie je potrebné si vybrať dovolenku, prácu z domu je možné začať už na druhý deň po zákroku. Kolegovia si ani len nevšimnú, že transplantácia vlasov prebehla. Presadené štepy sa môžu pokojne regenerovať v pohodlí domova.
Ak máte ďalšie otázky, navštívte webovú stránku Kliniky Phaeyde alebo sa prihláste na osobnú konzultáciu, počas ktorej dôsledne zodpovieme všetky Vaše otázky.
Transplantácia vlasov na vysokej úrovni v roku 2021 iba na klinike PHAEYDE!