Otec dvoch detí Rikki pred piatimi rokmi navštívil svojho všeobecného lekára s bolesťou v hrdle. Ten mu odhalil malý nádor na spodnej časti jazyka. Deväť kôl chemoterapie a 37 ožarovaní nález síce stiahli, ale ten sa v zápätí vrátil a rozšíril aj na lymfatické uzliny. Operáciu, ktorá by ho pripravila o hlas, Rikki ako bubeník v hudobnej kapele odmietol, informuje Cancer Research Institute na svojej stránke. Oslovil však lekárov z University of California v San Diegu a prihlásil sa do klinického skúšania nového imunoterapeutického lieku. Už po dvoch mesiacoch od aplikovania sa nádor scvrkol o 90% a za tri roky odvtedy sa nevrátil. V časopise Nature Medicine zas uverejnili kazuistiku pacientky s metastatickým karcinómom prsníka, u ktorej imunoterapiou dosiahli ústup rakoviny na 22 mesiacov, teda do doby publikovania článku.
Nová stratégia
Prípady, kedy liečba podporujúca boj imunity proti nádorom pomohla ľuďom vylízať sa z najhoršieho, nie sú ojedinelé. Dokáže vyliečiť všetkých onkologických pacientov? „Myšlienka liečby nádorov prostredníctvom zásahu do činnosti imunitného systému nie je nová. Je dávno známe, že jednou z funkcii imunitného systému je objavovať a odstraňovať nádorové bunky. Táto funkcia u pacientov so zhubnými nádormi zlyháva,“ vysvetľuje doc. MUDr. Richard Hrubý, PhD., MBA, primár Oddelenia radiačnej a klinickej onkológie z Nemocnice v Rimavskej Sobote, že k porozumeniu protinádorovej imunity viedla dlhá cesta.
„Aktivácia imunitného systému sa ukazuje ako dôležitá stratégia útoku na nádorové bunky. Kľúčovými hráčmi v tejto obrane sú tzv. T-bunky, typ bielych krviniek. Preukázalo sa, že majú receptory viažuce sa na štruktúry a tieto interakcie spúšťajú imunitný systém, aby sa zapojil do obrany. Potrebné na spustenie imunitnej odpovede sú aj ďalšie proteíny, ktoré pôsobia ako urýchľovače T-buniek,“ popisuje onkológ.