MENU
novinky-a-odbornici

Novinka v liečbe rakoviny: Onkológ vysvetľuje, ako ju dokáže vynulovať

V 35 štátoch USA pôsobia onkologické centrá Národného inštitútu rakoviny s cieľom výskumu a kontroly tejto zákernej choroby.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Novinka v liečbe rakoviny: Onkológ vysvetľuje, ako ju dokáže vynulovať

Ak by bol nádor človekom, povedali by ste o ňom, že je inteligentný manipulátor. Úlohou modernej liečby je mu prejsť cez rozum.

Otec dvoch detí Rikki pred piatimi rokmi navštívil svojho všeobecného lekára s bolesťou v hrdle. Ten mu odhalil malý nádor na spodnej časti jazyka. Deväť kôl chemoterapie a 37 ožarovaní nález síce stiahli, ale ten sa v zápätí vrátil a rozšíril aj na lymfatické uzliny. Operáciu, ktorá by ho pripravila o hlas, Rikki ako bubeník v hudobnej kapele odmietol, informuje Cancer Research Institute na svojej stránke. Oslovil však lekárov z University of California v San Diegu a prihlásil sa do klinického skúšania nového imunoterapeutického lieku. Už po dvoch mesiacoch od aplikovania sa nádor scvrkol o 90% a za tri roky odvtedy sa nevrátil. V časopise Nature Medicine zas uverejnili kazuistiku pacientky s metastatickým karcinómom prsníka, u ktorej imunoterapiou dosiahli ústup rakoviny na 22 mesiacov, teda do doby publikovania článku.

Nová stratégia

Prípady, kedy liečba podporujúca boj imunity proti nádorom pomohla ľuďom vylízať sa z najhoršieho, nie sú ojedinelé. Dokáže vyliečiť všetkých onkologických pacientov? „Myšlienka liečby nádorov prostredníctvom zásahu do činnosti imunitného systému nie je nová. Je dávno známe, že jednou z funkcii imunitného systému je objavovať a odstraňovať nádorové bunky. Táto funkcia u pacientov so zhubnými nádormi zlyháva,“ vysvetľuje doc. MUDr. Richard Hrubý, PhD., MBA, primár Oddelenia radiačnej a klinickej onkológie z Nemocnice v Rimavskej Sobote, že k porozumeniu protinádorovej imunity viedla dlhá cesta.

Aktivácia imunitného systému sa ukazuje ako dôležitá stratégia útoku na nádorové bunky. Kľúčovými hráčmi v tejto obrane sú tzv. T-bunky, typ bielych krviniek. Preukázalo sa, že majú receptory viažuce sa na štruktúry a tieto interakcie spúšťajú imunitný systém, aby sa zapojil do obrany. Potrebné na spustenie imunitnej odpovede sú aj ďalšie proteíny, ktoré pôsobia ako urýchľovače T-buniek,“ popisuje onkológ.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia