MENU
novinky-a-odbornici

Výmena obličky: Táto diagnóza ohrozuje životne dôležitý orgán najviac

Human,Female,Kidney,Anatomy,Highlighted,Red,On,Body
Novinky a odborníci

Výmena obličky: Táto diagnóza ohrozuje životne dôležitý orgán najviac

Aj keď pandémia minulý rok pozastavila viacero operácii, dobrou správou je, že transplantácie životne dôležitých orgánov nestagnovali.

Minulý rok sa u nás podarilo zachrániť lekárom 181 pacientov transplantáciou niektorý zo životne dôležitých orgánov. Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva a transplantácií to pripomenul prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti a výkonný riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa. Ako spresnil, z uvedeného počtu bolo približne 130 prípadov transplantácie obličiek.

Cukrovka, obezita, vysoký tlak

Na darovanie obličky v súčasnosti čaká aj najviac pacientov, a to 276. Z nich je 100 z východu krajiny. Počet pacientov čakajúcich na transplantáciu obličky sa zvyšuje úmerne s nárastom výskytu cukrovky, ktorá je u dospelých najčastejšou príčinou zlyhania obličiek. Aj ostatné civilizačné choroby, ako sú hypertenzia či obezita, sa podieľajú na vzniku a progresii chronických chorôb obličiek,“ vysvetlil Beňa.

Na transplantácie obličiek sa špecializuje transplantačné centrum UNLP, kde ich aj realizujú najviac v rámci Slovenska. Ročne vykonajú 45 až 50 transplantácií obličiek od mŕtvych darcov a 5 až 10 transplantácií od tých žijúcich. Pacient po transplantácii žije dlhšie ako pacient liečený dialýzou a jeho kvalita života je vyššia.

Vzájomná výmená

Nemocnica pokračuje v programe krížových transplantácií obličiek. Na Slovensku ju ako prvú od žijúcich darcov medzi dvomi transplantačnými centrami uskutočnila UNLP pred necelými siedmimi rokmi súbežne s Univerzitnou nemocnicou v Martine. „Vzájomnú výmenu orgánov u dvoch párov realizujeme, ak priame darcovstvo nie je možné pre nezhodu krvnej skupiny medzi darcom a príjemcom alebo pre prítomnosť protilátok proti darcovským bunkám u príjemcu. V januári 2015 sa našla zhoda medzi sesterským párom z Košíc a manželským párom v Martine,“ uviedla primárka transplantačného oddelenia Tatiana Baltesová. V UNLP odvtedy úspešne zrealizovali tri krížové transplantácie, aktuálne pripravuje štvrtú.

Darcovstvo žijúcich darcov riešia etické komisie. „Altruistický dar, teda darovanie orgánu bez udania konkrétneho príjemcu na Slovensku, zatiaľ neexistuje. V budúcnosti to snáď možné bude,“ doplnil Ľuboslav Beňa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor