MENU
novinky-a-odbornici

Výmena obličky: Táto diagnóza ohrozuje životne dôležitý orgán najviac

Human,Female,Kidney,Anatomy,Highlighted,Red,On,Body
Novinky a odborníci

Výmena obličky: Táto diagnóza ohrozuje životne dôležitý orgán najviac

Aj keď pandémia minulý rok pozastavila viacero operácii, dobrou správou je, že transplantácie životne dôležitých orgánov nestagnovali.

Minulý rok sa u nás podarilo zachrániť lekárom 181 pacientov transplantáciou niektorý zo životne dôležitých orgánov. Pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva a transplantácií to pripomenul prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti a výkonný riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa. Ako spresnil, z uvedeného počtu bolo približne 130 prípadov transplantácie obličiek.

Cukrovka, obezita, vysoký tlak

Na darovanie obličky v súčasnosti čaká aj najviac pacientov, a to 276. Z nich je 100 z východu krajiny. Počet pacientov čakajúcich na transplantáciu obličky sa zvyšuje úmerne s nárastom výskytu cukrovky, ktorá je u dospelých najčastejšou príčinou zlyhania obličiek. Aj ostatné civilizačné choroby, ako sú hypertenzia či obezita, sa podieľajú na vzniku a progresii chronických chorôb obličiek,“ vysvetlil Beňa.

Na transplantácie obličiek sa špecializuje transplantačné centrum UNLP, kde ich aj realizujú najviac v rámci Slovenska. Ročne vykonajú 45 až 50 transplantácií obličiek od mŕtvych darcov a 5 až 10 transplantácií od tých žijúcich. Pacient po transplantácii žije dlhšie ako pacient liečený dialýzou a jeho kvalita života je vyššia.

Vzájomná výmená

Nemocnica pokračuje v programe krížových transplantácií obličiek. Na Slovensku ju ako prvú od žijúcich darcov medzi dvomi transplantačnými centrami uskutočnila UNLP pred necelými siedmimi rokmi súbežne s Univerzitnou nemocnicou v Martine. „Vzájomnú výmenu orgánov u dvoch párov realizujeme, ak priame darcovstvo nie je možné pre nezhodu krvnej skupiny medzi darcom a príjemcom alebo pre prítomnosť protilátok proti darcovským bunkám u príjemcu. V januári 2015 sa našla zhoda medzi sesterským párom z Košíc a manželským párom v Martine,“ uviedla primárka transplantačného oddelenia Tatiana Baltesová. V UNLP odvtedy úspešne zrealizovali tri krížové transplantácie, aktuálne pripravuje štvrtú.

Darcovstvo žijúcich darcov riešia etické komisie. „Altruistický dar, teda darovanie orgánu bez udania konkrétneho príjemcu na Slovensku, zatiaľ neexistuje. V budúcnosti to snáď možné bude,“ doplnil Ľuboslav Beňa.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor