MENU
novinky-a-odbornici

Vyskúšajte leviu chôdzu. Precvičí chrbát, posilní klenbu i panvové dno

Levia chodza
Zdroj: Archív L. A.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vyskúšajte leviu chôdzu. Precvičí chrbát, posilní klenbu i panvové dno

Niekedy sú to doslova maličkosti, ktoré pomôžu celému telu. Na sústredenú chôdzu by si mali nájsť čas nielen budúce mamičky.

Cvičenie si vyžaduje sústredenie a slúži k aktivácii svalov panvového dna cez vnútrobrušný tlak a oporu chodidiel. „Okrem toho precvičujeme drobné svaly chodidla a trénujeme klenbu nohy,“ približuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Levia chôdza napriamuje chrbticu a aktívne do nej zapájeme trupovú stabilizáciu. Cvičenie je vhodné pre všetkých, ktorí chcú vedome pracovať s panvovým dnom, chodidlami a držaním tela pri chôdzi.“ Výhodou je, že levia chôdza je vhodná aj pre tehotné vo všetkých trimestroch a ženy po pôrode. 

Ako chodiť?

Zdroj: Instagram @kinisi_fyzioterapie

Pri chôdzi si dávajte pozor najmä na:
  • predsúvanie hlavy
  • prehnutie v driekovej oblasti chrbtice
  • zadržiavanie dychu
  • rýchlu chôdzu s nekvalitnou oporou chodidiel

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor