MENU
novinky-a-odbornici

Vyskúšajte leviu chôdzu. Precvičí chrbát, posilní klenbu i panvové dno

Levia chodza

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vyskúšajte leviu chôdzu. Precvičí chrbát, posilní klenbu i panvové dno

Niekedy sú to doslova maličkosti, ktoré pomôžu celému telu. Na sústredenú chôdzu by si mali nájsť čas nielen budúce mamičky.

Cvičenie si vyžaduje sústredenie a slúži k aktivácii svalov panvového dna cez vnútrobrušný tlak a oporu chodidiel. „Okrem toho precvičujeme drobné svaly chodidla a trénujeme klenbu nohy,“ približuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Levia chôdza napriamuje chrbticu a aktívne do nej zapájeme trupovú stabilizáciu. Cvičenie je vhodné pre všetkých, ktorí chcú vedome pracovať s panvovým dnom, chodidlami a držaním tela pri chôdzi.“ Výhodou je, že levia chôdza je vhodná aj pre tehotné vo všetkých trimestroch a ženy po pôrode. 

Ako chodiť?

Zdroj: Instagram @kinisi_fyzioterapie

Pri chôdzi si dávajte pozor najmä na:
  • predsúvanie hlavy
  • prehnutie v driekovej oblasti chrbtice
  • zadržiavanie dychu
  • rýchlu chôdzu s nekvalitnou oporou chodidiel

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia