Reklama

Vyhladí kyselina hyalurónová vrásky? Vyschli by sme bez nej?

Kyselina hyalurónová dokáže pleť hydratovať i osviežiť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Prečo je pre pleť dôležitá kyseliny hyalurónová, prezradí dermatologička Alexandra Rozborilová. Kedy začínajú jej hodnoty klesať?

Kyselinu hyalurónovú nájdete ako posilu pleťových, telových, vlasových, ale aj kĺbových prípravkov. Ide o telu vlastnú látku, ktorej sa viac ako 50 percent nachádza v koži alebo v bunkových priestoroch dermy. Plní v tele hneď niekoľko úloh. Prečo je taká dôležitá pre zdravo vyzerajúcu pleť
a musíte si ju skutočne dodávať zvonka?

Podporuje pružnosť

„Kyselina hyalurónová je nevyhnutnou súčasťou spojivového tkaniva, takzvanej extracelulárnej matrix. Viaže vodu a zabezpečuje hydratáciu, čím podporuje pružnosť a pevnosť pokožky. Okrem toho zohráva kľúčovú úlohu pri regenerácii tkanív, ochrane pred oxidačným stresom
a mazaní kĺbov,“
pripomína všetky najdôležitejšie úlohy kyseliny hyalurónovej dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Laicky povedané, funguje ako špongia, ktorá nasáva vodu a udržiava všetko pružné a hladké, od pokožky až po kĺby. Bez nej by sme boli suchí, vráskaví a dosť vŕzgaví.“ Kyselina hyalurónová je veľmi efektívna v schopnosti viazať vodu, dokáže nadviazať až 1000-násobok svojej hmotnosti. „Táto hydratácia je kľúčová pre fibroblasty, teda bunky, ktoré produkujú kolagén a elastín,“ vysvetľuje lekárka. „V hydratovanom prostredí bunky fungujú efektívnejšie a sú schopné syntetizovať viac kolagénu a elastínu.“

Nie je riziková

Keďže je kyselina hyalurónová telu vlastná, sú prípady alergických reakcií na túto látku extrémne zriedkavé. Je to jedna z jej najväčších výhod. Pozitívne účinky tak môže využiť každý. „Reakcie môžu vznikať častejšie preto, že je zmiešaná s inými zložkami alebo konzervantmi, látkami, ktoré slúžia na zosieťovanie, čo je dôležité z hľadiska trvanlivosti účinku v koži. Veľmi dôležitá je kvalita produktu,“ zdôrazňuje odborníčka. Pri pleťových ošetreniach sa kyselina hyalurónová využíva na zlepšenie hydratácie pokožky i ako výplňový materiál. Je však medzi nimi rozdiel. „Na hydratáciu sa používa nízkomolekulová nezosieťovaná kyselina hyalurónová. Je tekutá, s nízkou molekulovou hmotnosťou, vďaka čomu sa ľahko distribuuje do povrchových vrstiev pokožky,“ približuje dermatologička.

Minimálne polrok

Ak sa využíva ako výplňový materiál, treba ju pravidelne obnovovať. Nie je však presne dané, v akom časovom horizonte. Klinické skúsenosti sa líšia od oficiálnych údajov. „Existujú prípady, keď výplne pretrvávajú v tvári viac ako desať rokov. Môžu migrovať a niekedy zväčšujú svoj objem tým, že viažu vodu. Táto téma je aktuálne predmetom diskusií medzi špecialistami, čo môže viesť k prehodnoteniu informácií o dĺžke trvania výplní a individuálnych odporúčaní. Podľa výrobcov jednotlivých značiek, výplne kyselinou hyalurónovou vydržia zvyčajne 6 až 18 mesiacov, v závislosti od lokality aplikácie a vášho metabolizmu,“ pridáva podrobnosti dermatologička.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    4x dokonalé paže. Zacvičte si s trénerkou hneď teraz

    Obmedzený prienik

    Kyselina hyalurónová sa však stala aj obľúbenou zložkou pri výrobe pleťových krémov či sér. Opäť sa využíva jej schopnosť viazať veľké množstvo vody. Zabezpečí pleti dlhodobú hydratácia a zlepšuje jej textúru. „Problém v kozmetike však spočíva v obmedzenom prieniku účinnej látky do kože. Ako často spomínam, koža nie je špongia, ale bariéra, ktorá vás chráni nielen pred škodlivými látkami, ale bráni aj vstupu tým prospešným,“ hovorí o tom, prečo je účinok krému obmedzený, doktorka Alexandra Rozborilová. Rozmýšľate nad tým, kedy siahnuť po prípravkoch s kyselinou hyalurónovou? Jej produkcia prirodzene klesá už od 25. roku života. Vlastná produkcia pokožky nebude postupne stíhať jej potrebám. Ak máte pleť suchú, vystavujete ju pravidelne stresovým faktorom, ako je slnečné žiarenie či znečistené ovzdušie, začnite s prevenciou už v mladšom veku.

    Aj pre pánov

    Pravidelné používanie krémov s kyselinou hyalurónovou zlepší hydratáciu pleti, čím sa jemné vrásky opticky zjemnia. Používať ich môžete denne, platí to aj pre séra. Rovnako nájdete pleťové masky s jej obsahom. Na hlbšie vrásky však môže byť efekt obmedzený. Ak sú viditeľnejšie, vhodnejšie sú dermatologické procedúry. Nie je pomocníkom len pre dámsku pokožku. „Mužská pleť je síce hrubšia, výrazne odolnejšia, no aj ona vekom postupne stráca hydratáciu a pevnosť. Aj u pánov pomáha kyselina hyalurónová zjemniť vrásky, hydratovať pokožku a podporiť jej svieži vzhľad,“ povzbudzuje mužov k starostlivosti dermatologička.

    Nielen na vrásky

    Kyselina hyalurónová nemá potenciál len pri boji s prejavmi starnutia. Štúdia publikovaná v European Medical Journal napríklad ukazuje, že môže mať významné účinky na hojenie rán. Využívajú sa pri nich najmä hybridné formy kyseliny haylurónovej, ktoré kombinujú nízko- a vysokomolekulové zložky. Po použití kyseliny hyalurónovej sa zvýšila produkcia kolagénu, tvorba nových krvných ciev a redukcia zápalových cytokínov, čo pomáhalo urýchliť regeneráciu kože. Nezávislé štúdie skúmali aj jej využitie na liečbu ochorení, ako sú seborea alebo rosacea.

    Počuli ste už náš podcast?

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.