Neurorehabilitácia nie je „obyčajná rehabilitácia“. Aj keď sa o nej dnes v medicíne hovorí veľa, jej obsah býva chápaný rôzne. Zďaleko to nie je len práca fyzioterapeuta s neurologickým pacientom. Neurorehabilitácia je zložitý a väčšinou dlhodobý proces, zabezpečovaný veľkým tímom ľudí.
Častokrát je aj jedinou alternatívou nielen pre ľudí po cievnej mozgovej príhode, ale aj pre ľudí so sklerózou multiplex, Parkinsonom, s rôznymi poruchami chôdze, či pacientov so závratmi.
Nová nádej pre Mišku
Keď Miška Kevélyová náhle ochrnula mala len 19 rokov a všetko pred sebou. Ischémia miechy medzi stavcom C1 a C2 ju však vyradila z normálneho života. Nevzdala sa a rozhodla sa podstúpiť špičkovú neurorehabilitáciu, ktorá na Slovensku nemá obdobu. „Pri cvičeniach v Levite som dokázala prekonávať samú seba! Zo 14 metrov na začiatku som po prvom pobyte zvládla prejsť až 54 metrov! Pri cvičení s Armeo ktorý pomáha rozhýbať slabú ruku , som dokázala roky stuhnutú končatinu uvoľniť," teší sa.
O krok ďalej
Nové špičkové neurorehabilitačné zariadenie v Lehniciach pri Bratislave je jediné svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Keď sa pozriete na kliniku Levita, na prvý pohľad vidíte romantický kaštieľ, ktorý pred sto rokmi postavil gróf Rudolf Benyovszky. Dnes je to však miesto, kde sa prepája virtuálna realita so skutočnosťou vďaka najmodernejším technológiám roboticky asistovanej rehabilitácie. Sála dobrou energiou nielen pre pacientov, ale aj ich blízkych a je obkolesený prekrásnym parkom.
„Je veľké šťastie, že sa objavujú takéto pracoviská ako Levita, ktoré poskytujú pacientom komplexnú starostlivosť,“ vysvetľuje MUDr. Madarász Štefan, PhD., prednosta Neurologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.
„Na Slovensku budujeme málo neurorehabilitačných centier, a existujúce mnohokrát nespĺňajú kritériá neurorehabilitácie. Je načase aby sme pochopili, že je jeden z dôležitých medicínskych odborov, ktorý môže nesmierne pomôcť pacientom. A hoci sa môže zdať neurorehabilitácia drahá, opak je pravdou. Vyliečený pacient, ktorý opäť pracuje a zarába, je pre štát nepomerne lacnejší ako nesebestačný človek, odkázaný na pomoc.“
Vďaka najmodernejším technológiám v roboticky asistovanej rehabilitácii posúva klinika Levita úroveň neurorehabilitácie u nás o krok ďalej.
Robot sa nikdy neunaví
Starostlivosť na najvyššej možnej úrovni pre všetkých je v Levite prvoradá. Najdôležitejšie je vrátiť pacientom do života pohyb dosiahnuť samostatnosť a zlepšiť kvalitu života. Popri klasickej neurorehabilitácii na to používajú aj najnovšie robotické prístroje:
- na nácvik a zlepšenie chôdze (Lokomat, Andago),
- na zlepšenie hybnosti horných končatín (Armeo Spring) a prstov (Amadeo, Pablo).
- taktiež využívajú systém Redcord,
- fyzikálnu terapiu (vysokovýkonný MLS laser, magnet, elektroliečba, ultrazvuk),
- bradlový chodník a iné štandardné pomôcky.
„Našou pýchou je Lokomat, ktorý vďaka špičkovej výbave umožňuje laterálny aj rotačný pohyb panvy, čo navodzuje správny stereotyp chôdze,“ hovorí hlavný fyzioterapeut, Zoltán Kurucz. Ide o veľmi intenzívny terapeutický tréning v odľahčení, na pohyblivom páse.
Robot dopĺňa rehabilitáciu a má dôležitú vlastnosť, nikdy sa neunaví. Fyzioterapeut sa nedokáže celý deň kvalitne starať o nespočetné množstvo klientov, ktorí to potrebujú. Vďaka robotu pacienti omnoho rýchlejšie napredujú a sú motivovaní.
Dohodnite si konzultáciu v novej exkluzívnej neurorehabilitačnej klinike LEVITA na www.levitalehnice.sk