MENU
novinky-a-odbornici

Miška náhle ochrnula, ale nevzdáva sa! Novú nádej jej dáva neurorehabilitácia

Andago je mobilný robotický odľahčovací systém pre nácvik chôdze.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Miška náhle ochrnula, ale nevzdáva sa! Novú nádej jej dáva neurorehabilitácia

Keď sa v živote pritrafí neurologické, ortopedické alebo traumatologické ochorenie, je veľmi dôležité, čo sa stane potom. Kvalitná neurorehabilitácia môže znamenať zásadný bod zlomu v tom, či a ako rýchlo sa vrátite k svojmu predchádzajúcemu životu.

Neurorehabilitácia nie je „obyčajná rehabilitácia“. Aj keď sa o nej dnes v medicíne hovorí veľa, jej obsah býva chápaný rôzne. Zďaleko to nie je len práca fyzioterapeuta s neurologickým pacientom. Neurorehabilitácia je zložitý a väčšinou dlhodobý proces, zabezpečovaný veľkým tímom ľudí.

Častokrát je aj jedinou alternatívou nielen pre ľudí po cievnej mozgovej príhode, ale aj pre ľudí so sklerózou multiplex, Parkinsonom, s rôznymi poruchami chôdze, či pacientov so závratmi.

Nová nádej pre Mišku

Keď Miška Kevélyová náhle ochrnula mala len 19 rokov a všetko pred sebou. Ischémia miechy medzi stavcom C1 a C2 ju však vyradila z normálneho života. Nevzdala sa a rozhodla sa podstúpiť špičkovú neurorehabilitáciu, ktorá na Slovensku nemá obdobu. „Pri cvičeniach v Levite som dokázala prekonávať samú seba! Zo 14 metrov na začiatku som po prvom pobyte zvládla prejsť až 54 metrov!  Pri cvičení s Armeo ktorý pomáha rozhýbať slabú ruku , som dokázala roky stuhnutú končatinu uvoľniť," teší sa.

Miška na LOKOMATEMiška na LOKOMATE
Miška na LOKOMATE
Zdroj: Levita
Viac fotiek nájdete vo fotogalérii TU

O krok ďalej

Nové špičkové neurorehabilitačné zariadenie v Lehniciach pri Bratislave je jediné svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Keď sa pozriete na kliniku Levita, na prvý pohľad vidíte romantický kaštieľ, ktorý pred sto rokmi postavil gróf Rudolf Benyovszky. Dnes je to však miesto, kde sa prepája virtuálna realita so skutočnosťou vďaka najmodernejším technológiám roboticky asistovanej rehabilitácie. Sála dobrou energiou nielen pre pacientov, ale aj ich blízkych a je obkolesený prekrásnym parkom.

V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.
V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.
Zdroj: Levita

„Je veľké šťastie, že sa objavujú takéto pracoviská ako Levita, ktoré poskytujú pacientom komplexnú starostlivosť,“ vysvetľuje MUDr. Madarász Štefan, PhD., prednosta Neurologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

„Na Slovensku budujeme málo neurorehabilitačných centier, a existujúce mnohokrát nespĺňajú kritériá neurorehabilitácie. Je načase aby sme pochopili, že je jeden z dôležitých medicínskych odborov, ktorý môže nesmierne pomôcť pacientom. A hoci sa môže zdať neurorehabilitácia drahá, opak je pravdou. Vyliečený pacient, ktorý opäť pracuje a zarába, je pre štát nepomerne lacnejší ako nesebestačný človek, odkázaný na pomoc.“

Vďaka najmodernejším technológiám v roboticky asistovanej rehabilitácii posúva klinika Levita úroveň neurorehabilitácie u nás o krok ďalej.
 

Robot sa nikdy neunaví

Starostlivosť na najvyššej možnej úrovni pre všetkých je v Levite prvoradá. Najdôležitejšie je vrátiť pacientom do života pohyb dosiahnuť samostatnosť a zlepšiť kvalitu života. Popri klasickej neurorehabilitácii na to používajú aj najnovšie robotické prístroje: 

  • na nácvik a zlepšenie chôdze (Lokomat, Andago),
  • na zlepšenie hybnosti horných končatín (Armeo Spring) a prstov (Amadeo, Pablo).
  • taktiež využívajú systém Redcord,
  • fyzikálnu terapiu (vysokovýkonný MLS laser, magnet, elektroliečba, ultrazvuk),
  • bradlový chodník a iné štandardné pomôcky.

Našou pýchou je Lokomat, ktorý vďaka špičkovej výbave umožňuje laterálny aj rotačný pohyb panvy, čo navodzuje správny stereotyp chôdze,“ hovorí hlavný fyzioterapeut, Zoltán Kurucz. Ide o veľmi intenzívny terapeutický tréning v odľahčení, na pohyblivom páse.

Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.
Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.
Zdroj: Michael Durczok

Robot dopĺňa rehabilitáciu a má dôležitú vlastnosť, nikdy sa neunaví. Fyzioterapeut sa nedokáže celý deň kvalitne starať o nespočetné množstvo klientov, ktorí to potrebujú. Vďaka robotu pacienti omnoho rýchlejšie napredujú a sú motivovaní.

Dohodnite si konzultáciu v novej exkluzívnej neurorehabilitačnej klinike LEVITA na www.levitalehnice.sk

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor