MENU
novinky-a-odbornici

Miška náhle ochrnula, ale nevzdáva sa! Novú nádej jej dáva neurorehabilitácia

Andago je mobilný robotický odľahčovací systém pre nácvik chôdze.
Zdroj: Levita

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Miška náhle ochrnula, ale nevzdáva sa! Novú nádej jej dáva neurorehabilitácia

Keď sa v živote pritrafí neurologické, ortopedické alebo traumatologické ochorenie, je veľmi dôležité, čo sa stane potom. Kvalitná neurorehabilitácia môže znamenať zásadný bod zlomu v tom, či a ako rýchlo sa vrátite k svojmu predchádzajúcemu životu.

Neurorehabilitácia nie je „obyčajná rehabilitácia“. Aj keď sa o nej dnes v medicíne hovorí veľa, jej obsah býva chápaný rôzne. Zďaleko to nie je len práca fyzioterapeuta s neurologickým pacientom. Neurorehabilitácia je zložitý a väčšinou dlhodobý proces, zabezpečovaný veľkým tímom ľudí.

Častokrát je aj jedinou alternatívou nielen pre ľudí po cievnej mozgovej príhode, ale aj pre ľudí so sklerózou multiplex, Parkinsonom, s rôznymi poruchami chôdze, či pacientov so závratmi.

Nová nádej pre Mišku

Keď Miška Kevélyová náhle ochrnula mala len 19 rokov a všetko pred sebou. Ischémia miechy medzi stavcom C1 a C2 ju však vyradila z normálneho života. Nevzdala sa a rozhodla sa podstúpiť špičkovú neurorehabilitáciu, ktorá na Slovensku nemá obdobu. „Pri cvičeniach v Levite som dokázala prekonávať samú seba! Zo 14 metrov na začiatku som po prvom pobyte zvládla prejsť až 54 metrov!  Pri cvičení s Armeo ktorý pomáha rozhýbať slabú ruku , som dokázala roky stuhnutú končatinu uvoľniť," teší sa.

Miška na LOKOMATEMiška na LOKOMATE
Miška na LOKOMATE
Zdroj: Levita
Viac fotiek nájdete vo fotogalérii TU

O krok ďalej

Nové špičkové neurorehabilitačné zariadenie v Lehniciach pri Bratislave je jediné svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Keď sa pozriete na kliniku Levita, na prvý pohľad vidíte romantický kaštieľ, ktorý pred sto rokmi postavil gróf Rudolf Benyovszky. Dnes je to však miesto, kde sa prepája virtuálna realita so skutočnosťou vďaka najmodernejším technológiám roboticky asistovanej rehabilitácie. Sála dobrou energiou nielen pre pacientov, ale aj ich blízkych a je obkolesený prekrásnym parkom.

V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.
V neurorehabilitačnom centre disponujú najnovšími robotickými prístrojmi.
Zdroj: Levita

„Je veľké šťastie, že sa objavujú takéto pracoviská ako Levita, ktoré poskytujú pacientom komplexnú starostlivosť,“ vysvetľuje MUDr. Madarász Štefan, PhD., prednosta Neurologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

„Na Slovensku budujeme málo neurorehabilitačných centier, a existujúce mnohokrát nespĺňajú kritériá neurorehabilitácie. Je načase aby sme pochopili, že je jeden z dôležitých medicínskych odborov, ktorý môže nesmierne pomôcť pacientom. A hoci sa môže zdať neurorehabilitácia drahá, opak je pravdou. Vyliečený pacient, ktorý opäť pracuje a zarába, je pre štát nepomerne lacnejší ako nesebestačný človek, odkázaný na pomoc.“

Vďaka najmodernejším technológiám v roboticky asistovanej rehabilitácii posúva klinika Levita úroveň neurorehabilitácie u nás o krok ďalej.
 

Robot sa nikdy neunaví

Starostlivosť na najvyššej možnej úrovni pre všetkých je v Levite prvoradá. Najdôležitejšie je vrátiť pacientom do života pohyb dosiahnuť samostatnosť a zlepšiť kvalitu života. Popri klasickej neurorehabilitácii na to používajú aj najnovšie robotické prístroje: 

  • na nácvik a zlepšenie chôdze (Lokomat, Andago),
  • na zlepšenie hybnosti horných končatín (Armeo Spring) a prstov (Amadeo, Pablo).
  • taktiež využívajú systém Redcord,
  • fyzikálnu terapiu (vysokovýkonný MLS laser, magnet, elektroliečba, ultrazvuk),
  • bradlový chodník a iné štandardné pomôcky.

Našou pýchou je Lokomat, ktorý vďaka špičkovej výbave umožňuje laterálny aj rotačný pohyb panvy, čo navodzuje správny stereotyp chôdze,“ hovorí hlavný fyzioterapeut, Zoltán Kurucz. Ide o veľmi intenzívny terapeutický tréning v odľahčení, na pohyblivom páse.

Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.
Lokomat sú riadené ortézy, ktoré automatizujú lokomočnú terapiu na pohyblivom chodníku a zvyšujú efektivitu nácviku.
Zdroj: Michael Durczok

Robot dopĺňa rehabilitáciu a má dôležitú vlastnosť, nikdy sa neunaví. Fyzioterapeut sa nedokáže celý deň kvalitne starať o nespočetné množstvo klientov, ktorí to potrebujú. Vďaka robotu pacienti omnoho rýchlejšie napredujú a sú motivovaní.

Dohodnite si konzultáciu v novej exkluzívnej neurorehabilitačnej klinike LEVITA na www.levitalehnice.sk

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor