MENU
novinky-a-odbornici

Za premnožením baktérií vo vlasovej pokožke sa môže skrývať obľúbený módny doplnok

Ak chcete mať silné vlasy, venujte pozornosť vlasovej pokožke.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Za premnožením baktérií vo vlasovej pokožke sa môže skrývať obľúbený módny doplnok

Zdravie a pevnosť vlasov máte aj vo svojich rukách. Viete, ako sa starať o vlasovú pokožku, kedy jej musíte dodať viac výživy, a čo jej škodí?

O vlasovú pokožku sa oplatí starať rovnako ako o pleť či pokožku tela. Dvojnásobne to platí po prekonaní rozličných infekčných ochorení. Ak nie je vo forme, odzrkadlí sa to i na sile a výžive vlasových korienkov.

Čerpajú z nej výživu

„Vlasová pokožka má rovnakú funkciu ako kdekoľvek inde na tele. Pôsobí ako ochranná bariéra voči vonkajším vplyvom, napríklad aj pred vlhkom či prílišným teplom pri fénovaní. Na vlasovej pokožke sa nachádza kyslý hydrolipidický film, ktorý zabraňuje jej vysušovaniu. Za normálnych okolností je osídlená baktériami, ktoré žijú v symbióze s naším organizmom,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Za nepriaznivých okolností sa ochranný film naruší, patogénne baktérie a kvasinky sa premnožia a dôjde k ochoreniam vlasovej pokožky. Rovnováhu môžu narušiť aj rozličné zápalové ochorenia.“ Ak sa vlasová pokožka naruší, následne sa poškodia i vlasové folikuly, ktoré sú tam uložené, lebo z nej čerpajú výživu. Všetko sa postupne odrazí na kvalite vlasov, tie sa stenčujú, vysušujú, lámu a prípadne aj vypadávajú. 

Čo pokožke chutí?

Vlasovej pokožke určite venujte pozornosť. Základ je, aby nebola vysušená a svrbivá. Ak ste zdraví a máte normálny typ vlasovej pokožky, postačí jej výživa, ktorú prijmete stravou. Ocení napríklad akúkoľvek čerstvú zelenú zeleninu, ktorá má vďaka obsahu vitamínov A, C, E i skupiny B upokojujúci a hydratačný účinok. Pravidelne si servírujte kapustu, špenát, hlávkový šalát či brokolicu. Vhodné sú i potraviny bohaté na zinok a železo. V jedálnom lístku by vám nemali chýbať ovsené vločky, strukoviny, ľanové či tekvicové semienka. Najdôležitejšia je pestrá a vyvážená životospráva. Držte sa jednoduchého pravidla, kvalitná strava rovná sa kvalitná pokožka hlavy i vlasy.

Pozor na čiapku

Situácia sa však mení, ak sa objavia ťažkosti, vtedy musí byť starostlivosť o vlasovú pokožku intenzívnejšia. Už aj obyčajné lupiny môžu rovnováhu narušiť natoľko, že vám vlasy postupne začnú vypadávať. Škodiť si môžete aj pravidelným nosením šiltovky čiapky alebo prilby. „Vlasová pokožka nemôže voľne dýchať, vzniká vlhké teplo a v ňom sa ľahko množí napríklad malassezia furfur, ktorá môže spôsobiť zápalové ochorenie,“ hovorí o následkoch dermatologička. „U niekoho sa premnožia stafylokoky, streptokoky a tie spôsobia folikulárne zápaly. Hoja sa zjazvením, a v tých miestach, kde je jazva, sa už nikdy nevytvorí vlasový korienok.“ Pri nosení šiltovky doprajte pokožke priestor na vyvetranie. Viac výživy jej doprajte aj na jeseň, podobne ako pleť potrebuje viac hydratácie. Rovnako to platí aj pre obdobie menopauzy, keď vlasová pokožka produkuje postupne menej mazu.

Vyskúšajte tinktúry

Pod kvalitu vlasov sa môžu podpísať aj vírusové či infekčné ochorenia. „Momentálne je veľmi časté napríklad postkovidové vypadávanie vlasov. Padanie sa objavuje aj po pôrode alebo po náhlom, extrémnom schudnutí. Vtedy je potrebné napumpovať vitamíny lokálne, niekedy aj injekčne, intravenózne,“ vysvetľuje dermatologička „Celkovo do stravy pridajte hlavne zinok a vitamíny skupiny B. Na stabilizáciu vlasovej pokožky je výborný extrakt z koreňa lopúcha. Zlepšuje prekrvenie a pomáha obnoveniu rastu vlasov.“ Ako prevencia pred seboroickou dermatitídou a tvorbou lupín výborne zase pôsobí tinktúra s výťažkami žihľavy, na hydratáciu pšeničné proteíny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor