Úrad verejného zdravotníctva očakáva pravdepodobne vo februári ďalšiu vlnu chrípkovej sezóny, pričom počet chorých môže byť ešte vyšší ako koncom roka.
Imunitu treba teraz podporiť
Keďže minulú sezónu bol výskyt chrípky nižší, podľa hygienikov väčšina z nás nemá ochranné hladiny protilátok, ktoré by inak vznikli po kontakte s chrípkovým vírusom. Jednoducho povedané, v tejto chrípkovej sezóne sme voči chrípke menej odolní. Odborníci preto radia podporiť si obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov. Najväčší význam pre rozvoj imunity
majú vitamíny C, D, E a minerál zinok.
Dobrá voľba je vitamín C obohatený o zinok a bioflavonoidy z citrusov.
Zvýšte príjem céčka
Najvhodnejšie je zaradiť do jedálnička také druhy zeleniny a ovocia, ktoré sú bohaté hlavne na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu, paradajky, karfiol... Najmä v zime je dobré nespoliehať sa len na dovozové plodiny, ale doplniť si stravu aj výživovými doplnkami, ktoré vám tiež dodajú vitamíny.
Dobrá voľba je napríklad vitamín C obohatený o zinok a bioflavonoidy z citrusov.
Silná dvojka - C vitamín a zinok
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 80 až 100 mg, no počas záťažových období, pri zápalových ochoreniach či pri rekonvalescencii po ochorení je vhodná jeho zvýšená dávka. O zinku je zase známe, že patrí k účinným bojovníkom proti vírusom.
V lekárňach nájdete množstvo produktov s vyšším obsahom vitamínu C. Keďže jeho nadbytok telo bez problému vylúči močom, oplatí sa na to ísť s rozumom. Ak sa rozhodnete pre novinku, Celaskon Imunita Plus, dostanete do seba 500 mg vitamínu C, ktorý sa však bude uvoľňovať do tela postupne. A ako bonus aj 10 mg zinku a 40 mg bioflavonoidov.
Čistý vzduch aj ruky
Imunitu posilníte tiež pobytom na čerstvom vzduchu, dostatočným spánkom, otužovaním, ak vykukne slniečko, snažte sa na ňom stráviť aspoň pár minút. Nezabúdajte na častejšie vetranie a dôkladné umývanie rúk po príchode zvonku.