MENU
novinky-a-odbornici

Vitamín C a zinok sú pre imunitu neoceniteľní pomocníci

C vitamín je dôležitý po celý rok, ale v čase viróz ešte viac.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vitamín C a zinok sú pre imunitu neoceniteľní pomocníci

Chrípka v decembri zatvorila viaceré školy a hygienici predpokladajú, že posledné slovo ešte zďaleka nepovedala. Myslieť na podporu imunity stále nie je neskoro.

Úrad verejného zdravotníctva očakáva pravdepodobne vo februári ďalšiu vlnu chrípkovej sezóny, pričom počet chorých môže byť ešte vyšší ako koncom roka.

Imunitu treba teraz podporiť

Keďže minulú sezónu bol výskyt chrípky nižší, podľa hygienikov väčšina z nás nemá ochranné hladiny protilátok, ktoré by inak vznikli po kontakte s chrípkovým vírusom. Jednoducho povedané, v tejto chrípkovej sezóne sme voči chrípke menej odolní. Odborníci preto radia podporiť si obranyschopnosť zvýšeným príjmom vitamínov. Najväčší význam pre rozvoj imunity
majú vitamíny C, D, E a minerál zinok. 

Dobrá voľba je vitamín C obohatený o zinok a bioflavonoidy z citrusov.
 

Zvýšte príjem céčka

Najvhodnejšie je zaradiť do jedálnička také druhy zeleniny a ovocia, ktoré sú bohaté hlavne na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu, paradajky, karfiol... Najmä v zime je dobré nespoliehať sa len na dovozové plodiny, ale doplniť si stravu aj výživovými doplnkami, ktoré vám tiež dodajú vitamíny.

Dobrá voľba je napríklad vitamín C obohatený o zinok a bioflavonoidy z citrusov.

Správnemu fungovaniu imunitného systému pomáha vitamín C.Správnemu fungovaniu imunitného systému pomáha vitamín C.
Správnemu fungovaniu imunitného systému pomáha vitamín C.
Zdroj: Robo Hubac

Silná dvojka - C vitamín a zinok

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 80 až 100 mg, no počas záťažových období, pri zápalových ochoreniach či pri rekonvalescencii po ochorení je vhodná jeho zvýšená dávka. O zinku je zase známe, že patrí k účinným bojovníkom proti vírusom.

V lekárňach nájdete množstvo produktov s vyšším obsahom vitamínu C. Keďže jeho nadbytok telo bez problému vylúči močom, oplatí sa na to ísť s rozumom. Ak sa rozhodnete pre novinku, Celaskon Imunita Plus, dostanete do seba 500 mg vitamínu C, ktorý sa však bude uvoľňovať do tela postupne. A ako bonus aj 10 mg zinku a 40 mg bioflavonoidov. 

Celaskon Imunita Plus TU

Čistý vzduch aj ruky

Imunitu posilníte tiež pobytom na čerstvom vzduchu, dostatočným spánkom, otužovaním, ak vykukne slniečko, snažte sa na ňom stráviť aspoň pár minút. Nezabúdajte na častejšie vetranie a dôkladné umývanie rúk po príchode zvonku. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor