MENU
novinky-a-odbornici

Máte teplé čelo? Kde vám teplomer ukáže teplotu najpresnejšie?

Kedy je teplota OK a kedy ju treba zrážať?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte teplé čelo? Kde vám teplomer ukáže teplotu najpresnejšie?

Kedy je zvýšená teplota ešte v poriadku a kedy ju treba začať zrážať? Kde si nameriate teplotu najpresnejšie a ako používať bezdotykový teplomer?

Aká je správna teplota ľudského tela a aký je rozdiel medzi zvýšenou teplotou a horúčkou? Priemerná teplota sa pohybuje v rozmedzí od 35,5 do 37 °C. Akonáhle nám teplota vystúpi nad 37 stupňov, mali by sme spozornieť, pretože už ide o zvýšenú teplotu.

Nad 38 °C už hovoríme o horúčke (subrefílii). Nebezpečenstvo nám reálne hrozí až pri horúčke nad 39 °C.  Ak sa vám niekedy stane, že teplomer ukáže niekomu z rodiny 40 °C (hyperpyrexia), volajte rovno pohotovosť.Telesnú teplotu nášho tela ovplyvňujú viaceré faktory, nie je konštantná a mení sa fyziologicky počas dňa, v súvislosti s jedlom, pohybovou aktivitou, či hormonálnymi zmenami. Priemerná teplota dospelého človeka je 36,8 +/- 0,4 °C," hovorí MUDr. Diana Baranová, všeobecná lekárka pre dospelých.

Zvýšená teplota

Síce nie je príjemná, pretože ju sprevádzajú únava, bolesť kĺbov, svalov, hlavy, či nechutenstvo, no je pre náš organizmus prospešná. Patrí medzi prirodzené obranné mechanizmy, pomáha imunitnému systému pracovať rýchlejšie a efektívnejšie, výrazne stimuluje tvorbu protilátok, dochádza počas nej k rýchlemu deleniu špecifických buniek imunitného systému, obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov.

Aj z týchto dôvodov nie je najvhodnejšie snažiť sa za každú cenu znižovať len mierne zvýšenú teplotu liekmi alebo fyzikálne. Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať kľudový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku,“ odporúča MUDr. Diana Baranová.

Horúčka 

Najmä u detí, ale aj u dospelých je vhodné nedopustiť, aby teplota vystúpila nad 39 stupňov. „Pri horúčke nad 38 stupňov je vhodné podať antipyretikum. Ak je teplota nad 39 stupňov, pomôcť môže aj fyzikálne ochladzovanie, zábaly alebo aj vlažná sprcha a Diazepam. Fyzikálne znižovanie teploty, ako sú zábal či vlažná sprcha, nie sú vhodné pri triaške či studených končatinách, vtedy totiž teplota ešte stúpa,“  hovorí MUDr. Diana Baranová. „Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá neklesá ani po zábaloch, či opakovanom podaní liekov, u malých detí, v prípade že febrilné kŕče trvajú dlhšie alebo sa opakujú, je namieste si okamžite volať lekársku pomoc,“ dodáva lekárka.

Ako a kde si merať teplotu?

Rektálne -  najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty je možné získať vložením teplomera do konečníka. Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov

Orálne - meranie môže byť vykonané ako lícne meranie (pri líci) alebo ako pod jazykové meranie (pod jazykom). Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho merania nižšie približne o 0,3°C – 0,8°C, pričom pod jazykové meranie je vhodnejšie ako lícne meranie.

V podpazuší -  toto meranie je úspešné len v obmedzených prípadoch a nevýhodou je dlhý čas merania. U dospelých je hodnota podpazušného merania voči rektálnemu meraniu nižšia približne o 0,5°C až 1,5°C! U detí sú tieto rozdiely v porovnaní s rektálnym meraním menšie. Pri podpažnom meraní je vhodné čas merania predĺžiť nad rámec zapípania teplomera, aj o 2 – 3 minúty.

Bezkontaktným teplomerom - je to najrýchlejší, najšetrnejší, najmodernejší spôsob, avšak je potrebné dodržiavať pri ňom niektoré dôležité zásady. Pred začatím merania je vhodné nechať teplomer pri izbovej teplote aspoň po dobu 10 minút, meraný človek by mal byť tiež v interiéri. Pokožka v mieste merania by mala byť bez potu. Ideálne je namieriť teplomer do stredu čela, vo vzdialenosti 2-3 cm od čela, človek by počas merania nemal pohybovať hlavou ani teplomerom

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor