MENU
novinky-a-odbornici

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Arytmia môže byť prejavom nedostatku draslíka.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Jeho znížená hladina sa môže prejaviť nielen arytmiou, ale i svalovou slabosťou, nevoľnosťou či neustálym pocitom smädu. Niekedy ohrozuje doslova holý život.

Viete, že je dôležitý príjem vápnika, aby ste mali silné kosti a zdravé zuby. Dávate si pozor na horčík, aby ste ľahšie znášali stres a strážite si príjem sodíka, aby ste zbytočne nezaťažovali organizmus. Kedy ste si spomenuli na draslík?

„Draslík je hlavným katiónom vnútrobunkovej tekutiny. Jeho množstvo v organizme závisí od svalovej hmoty, čiže jeho obsah je vyšší u mladších ľudí a mužov. Draslík je dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Priamo ovplyvňuje činnosť srdca,“ hovorí o dôležitých úlohách tohto minerálu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Pri zvýšení a rovnako aj pri znížení koncentrácie draslíka môžu vzniknúť závažné poruchy srdcového rytmu, niekedy dokonca až s následkom smrti.“ Draslík zároveň znižuje krvný tlak a zmierňuje únavu. Navyše má prirodzene močopudný účinok a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.

Kedy ho strácate?

Najväčšie straty draslíka nastávajú pri dlhšie trvajúcich hnačkách, platí to aj pri užívaní preháňadiel. O minerál vás oberie aj vracanie, nie je to však také závažné ako v prípade hnačiek. Na príjem draslíka si dávajte pozor pri nadmernom potení i zvýšenej telesnej námahe či dlhodobej záťaži. „Jeho nedostatok vzniká aj pri ochoreniach obličiek. Vtedy dochádza k nadmerným stratám draslíka močom. Rovnako pri liečbe niektorými diuretikami,“ upozorňuje odborníčka. Pozor si však treba dávať aj na skladbu stravy. Výrazné zníženie hladiny minerálu spôsobuje hladovanie i drastické odtučňovacie diéty. Náchylnejší na straty sú seniori, ktorí príjem stravy obmedzujú na minimum, i alkoholici. Na príjem draslíka si musíte dávať pozor pri poruchách vstrebávania živín. Zníženie hladiny môže spôsobiť aj vyčerpanie organizmu, nadbytočný príjem bielkovín či kuchynskej soli.

NAJBOHATŠIE ZDROJE DRASLÍKA NA 100 g:

strukoviny 900 až 1 300 mg
vlašské orechy 970 mg
biela koreňová zelenina 400 až 700 mg
zemiaky 400 mg
iná zelenina 240 až 340 mg
ovocie 214 mg – najviac avokádo, banány, čierne ríbezle, hrozno, kivi, marhule
hovädzie či morčacie mäso 330 až 370 mg

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia