MENU
novinky-a-odbornici

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Arytmia môže byť prejavom nedostatku draslíka.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Jeho znížená hladina sa môže prejaviť nielen arytmiou, ale i svalovou slabosťou, nevoľnosťou či neustálym pocitom smädu. Niekedy ohrozuje doslova holý život.

Viete, že je dôležitý príjem vápnika, aby ste mali silné kosti a zdravé zuby. Dávate si pozor na horčík, aby ste ľahšie znášali stres a strážite si príjem sodíka, aby ste zbytočne nezaťažovali organizmus. Kedy ste si spomenuli na draslík?

„Draslík je hlavným katiónom vnútrobunkovej tekutiny. Jeho množstvo v organizme závisí od svalovej hmoty, čiže jeho obsah je vyšší u mladších ľudí a mužov. Draslík je dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Priamo ovplyvňuje činnosť srdca,“ hovorí o dôležitých úlohách tohto minerálu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Pri zvýšení a rovnako aj pri znížení koncentrácie draslíka môžu vzniknúť závažné poruchy srdcového rytmu, niekedy dokonca až s následkom smrti.“ Draslík zároveň znižuje krvný tlak a zmierňuje únavu. Navyše má prirodzene močopudný účinok a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.

Kedy ho strácate?

Najväčšie straty draslíka nastávajú pri dlhšie trvajúcich hnačkách, platí to aj pri užívaní preháňadiel. O minerál vás oberie aj vracanie, nie je to však také závažné ako v prípade hnačiek. Na príjem draslíka si dávajte pozor pri nadmernom potení i zvýšenej telesnej námahe či dlhodobej záťaži. „Jeho nedostatok vzniká aj pri ochoreniach obličiek. Vtedy dochádza k nadmerným stratám draslíka močom. Rovnako pri liečbe niektorými diuretikami,“ upozorňuje odborníčka. Pozor si však treba dávať aj na skladbu stravy. Výrazné zníženie hladiny minerálu spôsobuje hladovanie i drastické odtučňovacie diéty. Náchylnejší na straty sú seniori, ktorí príjem stravy obmedzujú na minimum, i alkoholici. Na príjem draslíka si musíte dávať pozor pri poruchách vstrebávania živín. Zníženie hladiny môže spôsobiť aj vyčerpanie organizmu, nadbytočný príjem bielkovín či kuchynskej soli.

NAJBOHATŠIE ZDROJE DRASLÍKA NA 100 g:

strukoviny 900 až 1 300 mg
vlašské orechy 970 mg
biela koreňová zelenina 400 až 700 mg
zemiaky 400 mg
iná zelenina 240 až 340 mg
ovocie 214 mg – najviac avokádo, banány, čierne ríbezle, hrozno, kivi, marhule
hovädzie či morčacie mäso 330 až 370 mg

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor