MENU
novinky-a-odbornici

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Arytmia môže byť prejavom nedostatku draslíka.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Viete, ktorý minerál vám vylepší rytmus srdca? Horčík to nie je

Jeho znížená hladina sa môže prejaviť nielen arytmiou, ale i svalovou slabosťou, nevoľnosťou či neustálym pocitom smädu. Niekedy ohrozuje doslova holý život.

Viete, že je dôležitý príjem vápnika, aby ste mali silné kosti a zdravé zuby. Dávate si pozor na horčík, aby ste ľahšie znášali stres a strážite si príjem sodíka, aby ste zbytočne nezaťažovali organizmus. Kedy ste si spomenuli na draslík?

„Draslík je hlavným katiónom vnútrobunkovej tekutiny. Jeho množstvo v organizme závisí od svalovej hmoty, čiže jeho obsah je vyšší u mladších ľudí a mužov. Draslík je dôležitý pre správnu činnosť nervového systému a svalstva, najmä srdcového. Priamo ovplyvňuje činnosť srdca,“ hovorí o dôležitých úlohách tohto minerálu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. „Pri zvýšení a rovnako aj pri znížení koncentrácie draslíka môžu vzniknúť závažné poruchy srdcového rytmu, niekedy dokonca až s následkom smrti.“ Draslík zároveň znižuje krvný tlak a zmierňuje únavu. Navyše má prirodzene močopudný účinok a zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.

Kedy ho strácate?

Najväčšie straty draslíka nastávajú pri dlhšie trvajúcich hnačkách, platí to aj pri užívaní preháňadiel. O minerál vás oberie aj vracanie, nie je to však také závažné ako v prípade hnačiek. Na príjem draslíka si dávajte pozor pri nadmernom potení i zvýšenej telesnej námahe či dlhodobej záťaži. „Jeho nedostatok vzniká aj pri ochoreniach obličiek. Vtedy dochádza k nadmerným stratám draslíka močom. Rovnako pri liečbe niektorými diuretikami,“ upozorňuje odborníčka. Pozor si však treba dávať aj na skladbu stravy. Výrazné zníženie hladiny minerálu spôsobuje hladovanie i drastické odtučňovacie diéty. Náchylnejší na straty sú seniori, ktorí príjem stravy obmedzujú na minimum, i alkoholici. Na príjem draslíka si musíte dávať pozor pri poruchách vstrebávania živín. Zníženie hladiny môže spôsobiť aj vyčerpanie organizmu, nadbytočný príjem bielkovín či kuchynskej soli.

NAJBOHATŠIE ZDROJE DRASLÍKA NA 100 g:

strukoviny 900 až 1 300 mg
vlašské orechy 970 mg
biela koreňová zelenina 400 až 700 mg
zemiaky 400 mg
iná zelenina 240 až 340 mg
ovocie 214 mg – najviac avokádo, banány, čierne ríbezle, hrozno, kivi, marhule
hovädzie či morčacie mäso 330 až 370 mg

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor