MENU
novinky-a-odbornici

Viete, čo si v lete obuť, aby vás neboleli nohy? Poradí vám odborníčka

Letné topánky
Novinky a odborníci

Viete, čo si v lete obuť, aby vás neboleli nohy? Poradí vám odborníčka

Teplé počasie nahráva ľahkým topánkam, do ktorých len našuchnete nohy. Aj letná obuv by mala spĺňať niektoré pravidlá. Rozhodujúca by nemala byť farba.

Väčšina automaticky siahne po jednoduchých šľapkách. Oplatí sa však pozrieť na podrážku. „Mala by byť korýtková, aby do nej mohlo chodidlo jednoducho zapadnúť. Pri otvorenej obuvi je ideálna aj podpora pozdĺžnej a priečnej klenby. Obyčajne platí, že chodidlo bude pevnejšie, ak bude mať šľapka viac remienkov,“ približuje zásady výberu vhodnej letnej topánky podiatrička BSc (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Vhodné je, aby bol remienok aspoň okolo päty.“ 

Na prechádzku bez žabiek

Aj vtedy však platí, že v šľapkách by ste sa nemali vybrať na dlhšie prechádzky. Snažte sa v nich chodiť minimimálne, ideálne sú na krátke presuny. Pozor si dávajte najmä na tenkú gumennú podrážku. Najčastejšie sa vyskytuje na klasických žabkách. „Je veľmi ohybná a neabsorbuje nárazy z tvrdého podkladu,“ upozorňuje odborníčka. „Tlak prechádza vyššie do kĺbov, celej nohy a následne i do zvyšku tela.“ 

Pásik vás zabolí

Páčia sa vám jednoduché šľapky, ktoré držia na jednom prste? Aj kúpu tejto obuvi si dobre premyslite. „Tenký pruh pomedzi prsty spôsobuje, že pri chôdzi sa topánka zosúva. Prsty sa následne automaticky krčia a zarývajú do podrážky, aby sa na šľapke udržali. Ustavičné zadrapovanie postupne spôsobí preťažovanie a skracovanie svalov na chodidle,“ vymenúva riziká Denisa Mertl.

Opäť vyhráva letný sandál s remienkom v zadnej časti, ktorý dodá chodidlu stabilizáciu. Zároveň sa príliš nemusia namáhať flexory, svaly v spodnej časti chodidla. Možno tomu neuveríte, ale jednou z najvhodnejších otvorených letných topánok sú populárne gumené  kroksy. Musí ísť však o originál. „Má korýtko, do ktorého zapadne chodidlo, podporu priečnej i pozdĺžnej klenby,“ hovorí o výhodách podiatrička. „Rovnako i zadný remienok, ktorý zaistí chodidlo a svaly na spodnej časti sa nepreťažujú.“ 

Budú sa viac potiť

V lete má však populárna gumenná obuv jednu veľkú nevýhodu. Tým, že je uzavretá, noha sa veľmi potí, čo môže viesť k vzniku plesňových ochorení. Častejšie sa môžu prejaviť u ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, napríklad u cukrovkárov. Problémy budete mať aj v prípade, ak sa vám prirodzene viac potia nohy. K prvým varovným príznakom plesňových ochorení je začervenanie a svrbenie, najčastejšie medzi prstami. Vtedy začnite problém riešiť a od topánok si radšej chvíľu oddýchnite. Na prechádzky si ich radšej prezujte, aj keď vám žiadne problémy nespôsobujú. Zvoľte ľahkú priedušnú, ale uzavretú obuv, napríklad tenisku. Ideálne sú prírodné materiály. 

Pri otvorenej obuvi je ideálna aj podpora pozdĺžnej a priečnej klenby. Obyčajne platí, že chodidlo bude pevnejšie, ak bude mať šľapka viac remienkov
Denisa Mertl

Prezujte sa

Podľa odborníčky môžete letnú sezónu vybaviť aj v jednom páre kvalitných topánok. Má to svoje výhody, hoci skôr k tomu inklinujú muži ako ženy. „Nosia ju do rozpadnutia. Ak ich na konci sezóny vyhodia, na začiatku ďalšej si kúpia nové. Tým pádom je podrážka nezošliapaná, viac odolná a lepšie absorbuje tlak z tvrdých povrchov,“ približuje výhodu praktického mužského uvažovania Denisa Mertl. Ak máte nevhodnú obuv, prvé sa začnú hlásiť chodidlá. Na ich spodnej časti začnete cítiť ako by pálenie a bolesť. Ohlásiť sa môžu aj haluxy. Aj v lete sa nezabudnite po príchode domov prezuť. Doma trávite veľa času a nohy by sa mali cítiť pohodlne. „Hlavne ženy, keď varia a umývajú riad, tak ich veľakrát bolia kríže. Práve týmto ťažkostiam možno predchádzať vhodnými papučami. Nemusia mať takú tvrdú podrážku ako topánky, ale nemala by byť aj úplne tenká,“ vysvetľuje podiatrička. „Ak je podrážka anatomický tvarovaná, pre chodidlo je tu super.“

Naboso s mierou

Využite teplé počasie a občas sa prejdite naboso. Chodidlo vždy ocení zmenu povrchov. Nie každý ich však poteší, ideálny je ten, ktorý chodidlo stimuluje. „Kamienky, tráva, piesok. Ani s chodením naboso to nepreháňajte. Väčšina ľudí nie je na to zvyknutá. Niekoľko kilometrový beh po piesku tak nie je najlepší nápad. Naopak prejsť sa na pláži pár metrov je v poriadku,“ konštatuje odborníčka. Rozmyslite si aj domáce chodenie naboso po plávajúcej podlahe. „Hoci má v názve plávajúca, je to tvrdý povrch a v rámci stimulácie nemá pre chodidlo žiaden význam.“ Ak máte možnosť, radšej za poprechádzajte v záhrade či parku po čerstvo pokosenej tráve. Tá bude tento rok určite najdostupnejšia. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor